26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Když rozum zůstane stát a fyzika pláče

Co je tedy tou pihou na kráse gravitačních elektráren? Toto: vezměme násobilku a fyziku druhého stupně základní školy, a počítejme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Dubravský 18.5.2023 9:03

Drobným technickým problémem by bylo také bezpečné ukotvení velmi těžkého zařízení na okraji hluboké šachty, na zemi provrtané jak ementál, která se propadá už jen vlastní vahou.

F. Navrátil 18.5.2023 8:27

V posledních letech se vynořilo mnoho nesmyslných energetických projektů poháněných dotacemi. Neplýtvejme prosím silami na jejich vyvracení. Naopak, každý by si měl vymyslet dotovaný projekt šitý na míru a obohatit tak škálu dotovaných experimentů. Mě osobně se například líbí následující: Vybudujeme obrovské skleníky, kde za umělého osvětlení budou pěstovány rychlerostoucí dřeviny. Tuto biomasu budeme spalovat v bezemisních elektrárnách. Vzniklý CO2 budeme štěpit na kyslík vypouštěný do ovzduší a uhlík, který budeme skladovat ve starých uhelných šachtách, kam patří. Vyrobenou elektrickou energií budeme svítit ve sklenících a všichni budeme šťastní.

M. Kocián 18.5.2023 8:34

Proč v těch šachtách raději neskladovat uhlík, který je už vyrobený a vázaný v umělohmotném odpadu? Bylo by to o tolik škodlivější pro životní prostředí, než ropa, asfalt a jiné látky, od kterých jsme planetě zase pomohli?

F. Navrátil 18.5.2023 8:59

Protože je mnohem lacinější založit fiktivní firmu, navést obrovskou skládku umělohmotného odpadu a pneumatik pod záminkou výroby recyklovaných produktů. Skládku pojistit. Skládku podpálit. Vyinkasovat pojistné. Předat spáleničtě státu, který pomocí dotací jedovaté odpady zlikviduje. A všichni jsou šťastní a bohatí.

M. Kocián 18.5.2023 10:24

No ale zkusme předpokládat, že bychom ten problém někdy v budoucnu chtěli skutečně vyřešit?

I. Polák 18.5.2023 10:49

To co navrhujete je biologická alrternativa fotovoltaické elektrárny. Bylo by především zajímavé porovnat výslednou účinnost obou zařízení, ale vsadím se, že příroda vyhraje na celé čáře.

J. Jurax 18.5.2023 11:36

Ano.

Mám vylepšení - část CO2 vzniklého spalováním biomasy budeme cpát do těch skleníků. Biomasa nám rychleji poroste. Zbytkovým teplem ze spalování můžeme též skleníky přitápět.

F. Navrátil 18.5.2023 12:23

Tvůrčímu myšlení se meze nekladou.

J. Jurax 18.5.2023 15:27

Ano.

Ještě to chce na to vydyndat dotace. Potřebuju šikovného lobbistu, aby to trochu popodplácel ... ani zelení magoři zadarmo nehrabou ...

K. Nový 18.5.2023 7:59

Článek dává smysl.

Ale EU či fialová vláda zase dá na gravitační elektrárnu 100% dotaci.

P. Rada 18.5.2023 8:12

Fakticky dominantní dotace doposud jdou do fosilního průmyslu. Bezprostředně tím sice posilují lidskou moc - ale dlouhodobě prostřednictvím rostoucího množství nerecyklovatelných škodlivin spíše podkopávají lidskou vlivnost. Jde tedy zejména o to co kdo upřednostnuje zadli momentální prosperitu - nebo šance pro generační budoucnost?

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/iea-globalni-dotace-do-fosilnich-paliv-dosahly-loni-bilionu-dolaru

M. Kocián 18.5.2023 8:36

Neexistuje žádné homogenní lidstvo, které by se na něčem mohlo domluvit. Na tomto prostém a historií nesčetněkrát potvrzené faktu váznou všechny plány sociálních inženýrů jak se chytnout za ruce a společně učinit svět šťastnějším.

K. Nový 18.5.2023 9:03

Rada, zase plácáš hovadiny.

Dotace jdou primárně do OZE.

Viz solární tunel.

R. Meišner 18.5.2023 7:14

akumulovat elektřinu ve velkém neumíme,--a ještě dlouho umět nebudeme. ale uhelky a jaderky se dál vesele ruší. ( tedy v Evropě)- zajímavý postup. jinak Dlouhé stráně nic nevyrábějí, jen vyrovnávají potřebu elektřiny během denního chodu. (minus ztráty). takových Dlouhých strání by se muselo postavit opravdu mnoho,--a stejně by to kolabovalo. takže tak.

P. Rada 18.5.2023 8:01

"Veselost" rušení uhelek i JE je neveselá ale nutná cesta k přežití které je podmíněno udržením životního prostředí v mezích pro život vhodných.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Dalším civilizační úroven podminujícím parametrem je efektivita těžby energií a ta právě už prakticky století u dominantních zdrojů přes všechny technologické posuny jen klesá a klesá:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

Spotřebu el. přitom např. v ČR vykazujeme vzhledem k produktivitě tvorby HDP násobně vyšší jak sousední Německo.

V. Kučer 18.5.2023 8:08

Pokud se zeleným povede deindustrializace produkce CO2 se sníží, snížila se i za covidu.

P. Rada 18.5.2023 8:21

Zelen porostů i oceánů zatím ještě snižije koncentraci CO2 v ovzduší asi o 25%. Rozpouštěním/pohlcováním váží za cenu okyselení oceány doposud dalších 25%. Polovina tak ale už prakticky napořád zůstává působit jak skleníkový plyn v atmosféře. Tato bilance se ale může záhy zvrátit pro nástup zpětných vazeb přes alnedo severských oblastí a pro tání permafrostu který jak pod ledovou pokličkou zadržuje a akumuluje už cca 3miliony let dvouřádově tolik CO2 než je produkováno antropogenně. Na lidech by pak už prakticky přestalo záležet se všemi důsledky.

V. Petr 18.5.2023 9:55

Ano, již aztéčtí kněží tvrdili, že pokud nebude bohům "obětováno" (čti zavražděno) 20000 lidí ročně, přestane vycházet slunce.

Jinak, stačí přejít na tom a "problém" CO2 je vyřešen!

M. Boháček 18.5.2023 9:51

Jasné, Rada a tie jeho ekofanatické bludy o záchrane biosféry znižovaním CO2.

Čína vlani spustila trikrát viac uhoľných elektrární ako zvyšok sveta dokopy. V krajine uviedli do prevádzky uhoľné elektrárne s celkovým výkonom 38 GW.

https://www.energie-portal.sk/Dokument/cina-vlani-spustila-trikrat-viac-uholnych-elektrarni-ako-zvysok-sveta-dokopy-106840.aspx

M. Boháček 18.5.2023 9:55

Rada, Rada. Užitoční idioti, ako vy, sú spolupáchateľmi likvidácie Európskej civilizácie.

Ako pripomína agentúra AFP, čínsky prezident Si Ťin-pching avizoval, že Čína bude do roku 2060 uhlíkovo neutrálna. Predtým však budú jej emisie rásť, pričom svoje maximum dosiahnu do roku 2030. - do roku 2060 bude Čína tak dominovať nad deindustrializovaným Západom, že už povie na "plnú hubu", kde má uhlíkovú neutralitu.

https://www.enviroportal.sk/clanok/cina-bude-aj-nadalej-financovat-uholne-elektrarne-v-zahranici

Svet vyraďuje uhlie. Čína plánuje nové uhoľné zdroje na udržanie stability siete.

https://euractiv.sk/section/dekarbonizacia-priemyslu/news/svet-vyraduje-uhlie-cina-planuje-nove-uholne-zdroje-na-udrzanie-stability-siete/

R. Vacek 18.5.2023 7:14

Aneb lepší je prošlapávat cesty, které jsou slepé (OZE), než se držet té, která ukázala, že někam vede (Francie - jaderná energetika).

J. Jurax 18.5.2023 11:46

Inu, je třeba držet se toho, co je víc dotováno. Ostatní parametry jsou nepodstatné.

M. Boháček 18.5.2023 7:12

Podvodný klimaalarmizmus.

https://www.americanthinker.com/blog/2023/05/here_is_some_scientific_data_that_the_un_us_government_the_media_and_others_wont_show_the_public.html

Výsledky grafu: teplota je dnes přibližně stejná jako před více než 1000 lety, zatímco počet automobilů vzrostl o 1,5 miliardy. Zjevně neexistuje žádná korelace mezi osobními a nákladními vozidly na silnici a teplotami. Když neexistuje žádná korelace, nemůže existovat žádná příčinná souvislost.

Výsledky grafu: teplota je dnes přibližně stejná jako před více než 1000 lety, zatímco populace je dvacetkrát vyšší. Zjevně neexistuje žádná korelace mezi počtem lidí a teplotou. Když neexistuje žádná korelace, nemůže existovat žádná příčinná souvislost.

Výsledky grafu: teplota je dnes přibližně stejná jako před více než 1000 lety, kdy byla spotřeba ropy nulová. Zjevně neexistuje žádná korelace mezi spotřebou ropy a teplotou. Když neexistuje žádná korelace, nemůže existovat žádná příčinná souvislost.

Teploty v průběhu historie kolísaly mezi ochlazováním a oteplováním mnohokrát – cyklicky a přirozeně. V letech 1940 až 1975 došlo k ochlazení, zatímco populace, počet osobních a nákladních automobilů na silnicích, spotřeba ropy a všechny další věci, o kterých nám říkají, že způsobují oteplování, rychle rostly. Mezi teplotami a ostatními proměnnými zjevně neexistuje žádná korelace. Když neexistuje korelace, není ani příčinná souvislost.

Je také normální, že se zeměkoule otepluje poté, co skončila malá doba ledová kolem roku 1860 a jeden až dva stupně oteplení po skončení doby ledové je normální. To je zřejmé.

P. Rada 18.5.2023 7:52

Pane Boháčku "je zřejmé", že máte v teplotách a důsledcích poněkud hokej. Zkuste méně fantazie a více vycházet s opakovaně a nezávisle ověřitelných zdrojů dat:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

Předně upozornuji, že klimaticky se jedná o globální teplotu která může mít lokálně až několikanásobně větší hodnotu. Proto její odchylka i pouhý stupínek může mít dalekosáhlé dopady na biosféru např v podobě posuvu až rozvratu podnebních pásem. Souvisejícím faktorem je totiž i gradient takové změny která v rovinatých oblastech může navodit posuvy v délce stovek km a změny vzdušného proudění nesoucího vláhu.... Vše je dnes ještě záludnější ještě o to, že planeta má celoroční polární čepičky i nese v permafrost.... a takový systém vykazuje metastabilní chování kde i malý podnět může navodit daleko větší odezvu než za jiné situace.

Na větší vzdálenosti se v krátkém čase např. lesní ekosystémy nejsou schopny bez vážných změn posunout a přitom platí, že se skladba takového systému ustaluje dlouhá století a podobnou dobu trvá než se utvoří jeden centimetr úživné půdy.... Konkrétněji v celém mírném pásmu už dnes nastává defoliace až odumírání zejména smrkových porostů a v ČR kde byly monokulturně pěstované je to znát nejvíce.

Na ztrátě půdního fondu, na který začíná působit nedle nešetrnosti obhospodařování právě klimaticky významně narostlá dynamika počasí, je to znát podobně. Upozornuji, že zemědělsky byla prakticky zcela soběstačná naše oblast naposledy za prvé republiky.

Existenčně se pak už nejen klimaticky nacházíme na jaksi tenkém ledě, který s každým stupínkem teploty a spolupůsobícími vlivy hrozí společenský rozvratem. Více pak napoví planetární meze:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

K. Nový 18.5.2023 8:00

Rada, zase tu sdílete ty své bludy.

Jděte s tím do Brusele.

P. Rada 18.5.2023 8:24

Ukazujete se zas jen popuzeným ale věcně argumentačně zcela neschopným.

K. Nový 18.5.2023 9:05

Rada, plácáš tu nesmysly. Nač házet perli sviň..

K. Nový 18.5.2023 9:50

... perly ...

J. Lukavsky 18.5.2023 8:34

"odchylka i pouhý stupínek může mít dalekosáhlé dopady na biosféru např v podobě posuvu až rozvratu podnebních pásem" ano, jak jsme viděli v cca. pravidelném střídání dob ledových a meziledových což dokládají vrty v Antarktidě. Ty jdou skoro půl milionu let nazad. Ale tenkrát člověk tak právě slézal ze stromu a o spalování fosilů se mu ani nezdálo. Takže ty cykly teploty a CO2 jsou následkem zcela jiných příčin. Věda je znalost příčin (Descartes). J.L. end

M. Boháček 18.5.2023 9:42

:-) Pán P. Rada, "wiki odborník". Keď už reagujete, tak by ste mal byť aspoň schopný reagovať na môj príspevok. Dal som si tú prácu a prebehol som vaše wiki odkazy. Absolútne nič sa v nich nepíše o teplotách Zeme za posledných 1000 rokov. Čiže ste nijakým spôsobom ani nevyvrátil, ba ani len nespochybnil tvrdenia v článku.

Stále platí:

Výsledky grafu: teplota je dnes přibližně stejná jako před více než 1000 lety, kdy byla spotřeba ropy nulová. Zjevně neexistuje žádná korelace mezi spotřebou ropy a teplotou. Když neexistuje žádná korelace, nemůže existovat žádná příčinná souvislost.

Teploty v průběhu historie kolísaly mezi ochlazováním a oteplováním mnohokrát – cyklicky a přirozeně. V letech 1940 až 1975 došlo k ochlazení, zatímco populace, počet osobních a nákladních automobilů na silnicích, spotřeba ropy a všechny další věci, o kterých nám říkají, že způsobují oteplování, rychle rostly. Mezi teplotami a ostatními proměnnými zjevně neexistuje žádná korelace. Když neexistuje korelace, není ani příčinná souvislost.

A čo sa týka toho "existenčne tenkého ľadu". Tak za prvé teploty za posledných 1000 rokov jasne dokazujú, že na ne nemáme relevantný vplyv spaľovaním fosílnych palív. A za druhé, teploty v priemere o 4 -6 °C tu boli v treťohorách vyššie milióny rokov, hodnoty Co2 boli vyššie 3 až 4x oproti dnešku . A život bujnel.

Celý klimaalarmizmus je podvodná, nevedecká a nelogická teória.