3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SOLÁRY: Zelená dostala zelenou

Chudí lidé zaplatí tyto zdroje k obohacení majetných solárních investorů vlastně dvakrát. Jednou svými daněmi, podruhé očekávaným zdražením elektřiny. Pro představu: kapacita 50 kW znamená asi 110 velkých solárních panelů, jako je čínský typ JA Solar větší než 2x1 metr každý s výkonem 455 Wp.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Loula 15.12.2022 16:06

V síti existují dvě špičky. Ráno, a večer, tedy v době, kdy fotovoltatika nevyrábí nebo jenom maličko. Jak tyto špičky pokryjete.

J. Jurax 15.12.2022 16:47

Ehm ... 1MWh /rok na 1 m2 plochy znamená cca 2,74 kWh denně. Tedy budeme-li počítat optimistických 12 hodin slunečního svitu, pak by to bylo průměrně cca 0,2 kW na m2 každou hodinu.

Účinnost fv panelů je dnes podle https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/solarni-energie/jak-ucinne-jsou-solarni-panely/ cca 17%; odborníkům už se povedlo vyrobit fotovoltaický panel s účinností 25 %. To znamená, že dokáže vyrobit elektřinu ze čtvrtiny dopadající sluneční energie. I vylepšování účinnosti solárních panelů má ale své meze. Fyzikální zákonitosti nám ji totiž nedovolí zvýšit nad 34 %.

Ergo každou hodinu vyrobí fv panel o velikosti 1 m2 cca 0,04 kW za hodinu, tedy 400 W; fyzikální limit je 0,08 kW na m2. Kdyby svítilo slunce 12 hodin denně; v noci nic.

Podle wiki: V našich podmínkách činí globální radiace na vodorovném povrchu:

v letním poledni max. 1 000 až 1 050 W/m2

v zimním poledni max. 300 W/m2

při souvisle zatažené obloze max. 100 W/m2

v noci (při úplňku) max. 0,01 W/m2.

V průměru jedna domácnost v České republice spotřebuje kolem 3 MWh elektřiny ročně. Ergo by jí stačilo při optimistické účinnosti 25% na pokryti její spotřeby 12 m2 FV panelů + akumulátor o kapacitě cca 1 MWh na vykrytí doby, kdy svítí málo až vůbec. Cena akumulátoru se obecně přepočítává na cenu za kilowatthodinu kapacity. Zde se považuje za průlomovou částka 100 dolarů za 1 kWh. V přepočtu to vychází na zhruba 2 150 korun za 1kWh. V tomto směru se snaží tlačit ceny hodně nízko zejména Tesla, která se v současné době pohybuje kolem 135 dolarů za kWh. Ergo 135 000 dolarů za MWh, což jsou dnes cca 3 000 000 Kč. Životnost cca 10 let s tím, že kapacita baterie časem klesá.

Životnost fv panelů - uvádí se, ze za 25 let neklesne účinnost pod 85%.

Tak tohle je levná solární energie za předpokladu ostrovního systému. Neostrovní systém totiž parazituje na stávající rozvodné soustavě, již destabilizuje, a na nezbytných teplých zálohách stabilních zdrojů, jejichž náklady nenese; je tedy průběžně skrytě dotován

V. Pavelka 16.12.2022 19:24

Rada je idiot a nedá se to číst !

P. Vychodil 15.12.2022 13:12

Dnešní diskuzní forum s přehledem vyhrává pan Kefír , eh čo to táram , pan Kyška ! Takhle svými příspěvky zblbnout ostatní ... gratuluji !

J. Kyška 15.12.2022 13:20

Děkuji za uznání, potěší.

Jsem marod, na lůžku, zpestřil jsem si dnešní adventní den.

A nebojte, zítra jedu na chalupu, kde není internet. (Musím počkat, až Elon Musk zprovozní Starlink i pro Česko na prvním místě.)

L. Novák 15.12.2022 13:36

;-O Debila, který sem nakopíruje své žvásty pokaždé dvakrát za sebou, jsme tady už dlouho neměli...Rv

O. Vašíček 15.12.2022 13:36

Starlink u nás jede a celkem bez problémů. :-)

V. Kučer 15.12.2022 21:04

Díky za vaše otázky, mám technické vzdělání takže do toho vidím o něco více než vy a zde se dali získat nové informace. Bohužel politici kteří rozhodují o energetice moc informací asi nemají.

J. Kyška 15.12.2022 13:20

Děkuji za uznání, potěší.

Jsem marod, na lůžku, zpestřil jsem si dnešní adventní den.

A nebojte, zítra jedu na chalupu, kde není internet. (Musím počkat, až Elon Musk zprovozní Starlink i pro Česko na prvním místě.)

J. Majzlík 15.12.2022 13:27

Čili přiznání se bez nátlaku k tomu, že jste si ze všech "robil prču?" Tak to gratulírunk.

O. Vašíček 15.12.2022 13:39

Mě Vaše příspěvky celkem bavily. :-) Formulace lehce prokouknutelná, ale podněty jste měl ve stejném smyslu, jako spousta dalších s podobnými názory. Proto jsem taky reagoval. Předpokládám, že Vás četlo více lidí. :-)

Přeji brzké uzdravení.

J. Kyška 15.12.2022 13:45

Pane Vašíčku, doufàm, že jste zaregistroval ty dva nebo tři příspěvky, které jsem myslel vážněji...

J. Kyška 15.12.2022 13:45

Pane Vašíčku, doufàm, že jste zaregistroval ty dva nebo tři příspěvky, které jsem myslel vážněji...

O. Vašíček 15.12.2022 13:56

Které to byly? Ty s Vaší technicky zdatnou neteří nebo s FVE Vašeho synovce? :-)

Ty, na které jste mi odpověděl? ;-)

J. Kyška 15.12.2022 14:04

Spíše ty odpovědi na vás. O potřebě modelování, simulací, výpočtů. Vstupní data nemám ani já, ani vy. Čez je má.

Čez by nějaké své simulace na stůl mohl dát.

J. Kyška 15.12.2022 14:04

Spíše ty odpovědi na vás. O potřebě modelování, simulací, výpočtů. Vstupní data nemám ani já, ani vy. Čez je má.

Čez by nějaké své simulace na stůl mohl dát.

O. Vašíček 15.12.2022 14:25

Bohužel nedá. Jedná se o celkem drahé know-how a ČEZ, je v prvé řadě, obchodní firma. I když se státní účastí.

Navíc, proč by to dělal, když může dosáhnout na stejné dotační programy, jako kdokoli jiný. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.

Pak se ukáže vysoký zisk, tak se pro klid občanů zdaní. Pro změnu se prolobuje nějaká další podpora. A tak to jde stále dokola.

Např. při současném stavu jsem proti stavbě JE! Celá by byla financována z našich peněz, ale na současném trhu by nám energii zlevnila minimálně. Jen by umožnila další rozmach OZE v Německu. A ty by byly stavěny s dotací z unijních peněz. To je přece na hlavu. Jádro je taky bezemisní zdroj, tak buď stejné dotace nebo nikomu! Jen to křivý trh.

Ale bez JE by se celá soustava složila během chvilky. A další odstávku velkých zdrojů neustojí, ale další se nebudují. Rok od roku se jen oddaluje možné řešení. Současné reaktory stárnou a nové se postaví za 15 let!

J. Kyška 15.12.2022 15:02

Není nutné, aby čez dal na stůl své know how. Ale nějaké PR materiály, alespoň částečně podložené daty by vydat mohli a měli. Dozorčí rada, tedy stát, coby majoritní vlastník by je k tomu měl dotlačit.

J. Kyška 15.12.2022 15:02

Není nutné, aby čez dal na stůl své know how. Ale nějaké PR materiály, alespoň částečně podložené daty by vydat mohli a měli. Dozorčí rada, tedy stát, coby majoritní vlastník by je k tomu měl dotlačit.

O. Vašíček 15.12.2022 15:52

Co kdyby vyšlo najevo, že současná preferovaná energetická cesta vede špatným směrem, ale požadována z EU? Jak by to pak obhájili? :-)

Nebo ještě hůř! Co kdyby oficiální cesta byla správná a oni nic nedělali! To by bylo ještě horší. ;-)

J. Kyška 15.12.2022 16:14

Víte, já se nechci bavit ideologicky. Já ani nesleduji legislativu eu, abych věděl, co nám eu nařizuje a nenařizuje. Možná mám špatné informace, ale pokud vím, tak eu nám, čr nabízí balík nějakých x miliard eur, a dělejte co umíte ve prospěch snížení emisí, to i terpretuji velmi volně. Vláda teď řeší v podstatě krizový management s tím, že každá megawatthodina, která se nebude muset vyrobit z ruského plynu a ruské ropy, je dobrá. Takže, milí občané, tady jsou prachy z eu, a zachraň se, kdo můžeš. Kdo můžeš, zatepli, dej nová okna, soláry na střechy. Není to spravedlivé. Já taky bydlím v paneláku, ale jednáme v představenstvu Sbj, že dáme soláry na střechu aspoň na pokrytí energie ve společných prostorách domu.

A taky myslím, doufám, že tohle opatření není jediné, že se začnou stavět bázové zdroje.

J. Kyška 15.12.2022 16:14

Víte, já se nechci bavit ideologicky. Já ani nesleduji legislativu eu, abych věděl, co nám eu nařizuje a nenařizuje. Možná mám špatné informace, ale pokud vím, tak eu nám, čr nabízí balík nějakých x miliard eur, a dělejte co umíte ve prospěch snížení emisí, to i terpretuji velmi volně. Vláda teď řeší v podstatě krizový management s tím, že každá megawatthodina, která se nebude muset vyrobit z ruského plynu a ruské ropy, je dobrá. Takže, milí občané, tady jsou prachy z eu, a zachraň se, kdo můžeš. Kdo můžeš, zatepli, dej nová okna, soláry na střechy. Není to spravedlivé. Já taky bydlím v paneláku, ale jednáme v představenstvu Sbj, že dáme soláry na střechu aspoň na pokrytí energie ve společných prostorách domu.

A taky myslím, doufám, že tohle opatření není jediné, že se začnou stavět bázové zdroje.

O. Vašíček 15.12.2022 16:54

Když se to vezme souhrnně, tak nám EU nic nenařizuje. Jen poskytuje ten balík, ale jen na některé projekty. A to týkající se zelených zdrojů. Takže ano, FVE na střechy.

Bohužel k tomu není to B. A to, že se to musí nějak stabilizovat. Proto se ČEPS brání připojovat více malých nebo méně větších zdrojů. Kdyby to bylo bez přetoku, jen pro vlastní spotřebu, tak by s tím asi neměli problém.

Obavy mám z jiné věci. Tento stav, kdy správa přenosové soustavy je hrazena spotřebovanou energií, je e vztahu k OZE neudržitelná. Už bylo v minulosti několik pokusů to změnit (tenkrát ve vztahu k úsporám :-)) a platit paušál za jistič (rezervovaný výkon) + spotřeba. Naštěstí to neprošlo.

Ale v nastálé situaci, kdy spotřeba přes léto bude pro, již nemalou, část odběrných míst minimální, bude tlak na změnu výrazný. A buď se to "rozprostře" na všechny - silně nespravedlivé vůči těm, co FVE nemají. Nebo se udělá speciální tarif pro majitele FVE. Pokud bude v plné míře (i se stabilizací sítě a nutnost držet zálohu), tak to pro majitele FVE bude silně demotivující. Ale tak tato technologie, bohužel, funguje.

A ne jen v energetice. K čemu vedla úspora vody? :-)

PS: děkuji za příjemnou diskusi.

O. Vašíček 15.12.2022 16:54

Když se to vezme souhrnně, tak nám EU nic nenařizuje. Jen poskytuje ten balík, ale jen na některé projekty. A to týkající se zelených zdrojů. Takže ano, FVE na střechy.

Bohužel k tomu není to B. A to, že se to musí nějak stabilizovat. Proto se ČEPS brání připojovat více malých nebo méně větších zdrojů. Kdyby to bylo bez přetoku, jen pro vlastní spotřebu, tak by s tím asi neměli problém.

Obavy mám z jiné věci. Tento stav, kdy správa přenosové soustavy je hrazena spotřebovanou energií, je e vztahu k OZE neudržitelná. Už bylo v minulosti několik pokusů to změnit (tenkrát ve vztahu k úsporám :-)) a platit paušál za jistič (rezervovaný výkon) + spotřeba. Naštěstí to neprošlo.

Ale v nastálé situaci, kdy spotřeba přes léto bude pro, již nemalou, část odběrných míst minimální, bude tlak na změnu výrazný. A buď se to "rozprostře" na všechny - silně nespravedlivé vůči těm, co FVE nemají. Nebo se udělá speciální tarif pro majitele FVE. Pokud bude v plné míře (i se stabilizací sítě a nutnost držet zálohu), tak to pro majitele FVE bude silně demotivující. Ale tak tato technologie, bohužel, funguje.

A ne jen v energetice. K čemu vedla úspora vody? :-)

PS: děkuji za příjemnou diskusi.

P. Vychodil 15.12.2022 20:33

Ty jsi fakt strandista , dneska na smrtelném loži , zítra stípeš polens na chalupě ...

J. Kyška 15.12.2022 20:52

Však přijeď, Pavle.

Dáme svařák nebo něco ostřejšího, pokecáme u krbu o fotovoltaice. Teď jsou velkým hitem perovskity. To jsou takové zalaminované folie, co dělají elektriku. Nic to neváží a je to levné. Dělají to Poláci ve Wroclawi.

A neboj, dřevo se dělá na podzim, ne v zimě. Budem topit tím předloňským.

P.S. Běžky! Máš?

J. Kyška 15.12.2022 20:52

Však přijeď, Pavle.

Dáme svařák nebo něco ostřejšího, pokecáme u krbu o fotovoltaice. Teď jsou velkým hitem perovskity. To jsou takové zalaminované folie, co dělají elektriku. Nic to neváží a je to levné. Dělají to Poláci ve Wroclawi.

A neboj, dřevo se dělá na podzim, ne v zimě. Budem topit tím předloňským.

P.S. Běžky! Máš?

P. Vychodil 15.12.2022 23:09

Ty jsi fakt kousek...

Tedy já se většinou nacházím v Krkonoších ... ale znám i ostatní hory , běžky mám namazaný ještě za totáče , čím starší nánosy , tím lepší skluz ...ale na starý kolena již jsem trochu dychavičný , tak raději sjezdovky ...

Vidím že jsi odborník na drevo... no ja mam taky slušnou zásobu ...

PS pamatuješ ještě za totáče běžky made in SSSR ?

J. Kyška 15.12.2022 23:52

Jo, ty ruské běžky, to bylo dobré palivové dříví...

No, já jsem půlku života jezdil na rubínkách

Krkonoše, dvakrát jsem jel Krkonošskou 70, to jezdila desetičlenná družstva. Ze Špindlu na Mísečky, pak celým hřebenem na Luční, na Výrovku, pak smyčka na Liščí boudu pak zadem do Sv Petra. Dost záhul. Byli jsme mladí. Dneska spíš to elektrokolo...

Tak se měj, Pavle.

J. Kyška 15.12.2022 23:52

Jo, ty ruské běžky, to bylo dobré palivové dříví...

No, já jsem půlku života jezdil na rubínkách

Krkonoše, dvakrát jsem jel Krkonošskou 70, to jezdila desetičlenná družstva. Ze Špindlu na Mísečky, pak celým hřebenem na Luční, na Výrovku, pak smyčka na Liščí boudu pak zadem do Sv Petra. Dost záhul. Byli jsme mladí. Dneska spíš to elektrokolo...

Tak se měj, Pavle.