9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

ENERGIE: Trhá mi to srdce!

Popravdě řečeno, po tom, co o tom slyším z televizní obrazovky, se občas i chvěji a vhání mi to slzy do očí. Takovou nespravedlnost přece nemůžeme dopustit! Co bychom to byli za demogratycký (to „g“ a „y“ jsou tam schválně) stát a spravedlivou společnost? Kdybychom dopustili, aby naši soukromí akcionáři ČEZu, dodavatelů plynu, jaderných i uhelných elektráren a majitelů OBZ (Občasných zdrojů energie), byznysových hráčů na pražské i lipské energetické burze, nedostali své tvrdě zasloužené peníze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Gavlák 2.10.2022 14:44

To je zase blábol...

M. Matura 2.10.2022 15:28

Čtení pro eurobolševiky to není, to je pravda.

L. Novák 2.10.2022 19:52

To je čtení pro bolševiky. :-) A jak se tady pěkně rojí! !!

M. Matura 2.10.2022 22:05

Bez těch bolševiků by jste i vy chodil tak maximálně do lesa pro klestí. 🤒

J. Fridrich 2.10.2022 14:28

Zase velmi dlouhé, Čechu... Stačilo říci, udělejme to tak, jak říká Babiš a jeho ANO - zastropujme ty ceny u VÝROBCŮ - a JE TO... Je to nejjednodušší, nikomu se nesahá-neodebírají EXTRÉMNÍ zisky, nic se nepřerozděluje - tam bývá nejvíce LEVÁREN - a je to... Udělali to tak ve Francii a funguje jim to tam...

J. Urban 2.10.2022 17:16

Jo. Slysel jsem, ze zabozrouti jsou v klidku, dokonce to o nich psali na nemeckem FAZ (francouzsky bych si nepocetl).

L. Novák 2.10.2022 19:55

Jo, "funguje". ;-D Z 56 jaderných reaktorů mají EDF odstavených polovinu. ;-) Dokud na nich neprovedou údržbu a opravy. V zimě prý možná pojedou...

L. Novák 2.10.2022 11:28

Koukám, že bolševicky úderný text pana Vlka sem přilákal bolševickou sestavu v čele s agentem Pivodou a Radou...

O tom, jak vznikla "energetická krize" a proč, ani slovo. Rv

M. Pivoda 2.10.2022 11:52

Energetická krize vznikla i proto, že L. Novák doporučoval stavět velké atomové elektrárny, nikoliv flexibilnější malé modulární elektrárny. L. Novák je prostě přežívající relikt českého reálného socialismu.

L. Novák 2.10.2022 12:19

Od tebe už se ničeho než hrachových ;-O prdů nedočkáme.

M. Matura 2.10.2022 12:15

Odpovědí jsou dvě slova: "Green Deal"

P. Čech 2.10.2022 17:12

Ono to "ani slovo" je zde na místě, protože to každý, kdo skutečně chce, ví. Energetická krize vznikla nesmyslnou socanskou a zelenou politikou v EU a dokonána byla vyhlášením nesmyslných a nicneřešících sankcí vůči Rusku, které až do té doby prodávalo ropu a plyn relativně levněJediný stát v Evropě, Německo, se chovalo jakž takž rozumně a vybudovalo plynovod Nord stream 2. To ovšem leželo od počátku v žaludku USA, které tak menohly prodávat svůj předražený zkapalněný plyn. A tak musely nastoupit ty sankce a možná i teroristické narušení obou plynovodů. A hned jsme tam, kde jsme být nechtěli. Prostě ta hnusná politika nastoupila do obchodních vztahů, které až do té doby byly docela bezproblémové

F. Kusák 2.10.2022 10:10

Jak známo, kapitalizmus je přirozené chování lidí, vytvářet kapitál, který slouží dalšímu rozvoji produktivního chování v tom nejobecnějším slova smyslu. Ale ten kapitál se dá tvořit různými metodami, takže to vůbec nemusí být demokratické. To aby bylo jasno. Teprve svobodný vstup do ekonomiky každému ekonomickému subjektu, záruka spravedlivé ochrany kapitálu v dobře fungujícím tržním systému, dává předpoklad pro demokratický stát.

M. Pivoda 2.10.2022 11:50

No ano, ale to je takové obecné knižní tvrzení. Počet lidí, který začne podnikat, je omezen (asi jeden z deseti).

Prakticky začínající podnikatel je vždy v nevýhodě, protože již existující silní hráči na trhu (kapitalisté) se snaží zabránit nově vstupujícím na již zaplněný trh. Začínající podnikatelé, jsouc v nevýhodě, používají různé triky, kterými se snaží tu svou nevýhodu překonat. Zavedl jsem ve světě výzkum podnikatelských triků, zda jsou ty jejich triky již za hranou etické přijatelnosti. ...

O člověku-podnikateli, který se rozhodne vstoupit na trh a podnikat, rozhoduje především jeho stav mysli (mindset), nikoliv školsky doručitelné dovednosti (skills). S tím podnikatelským stavem mysli se velmi často lidé už narodí, a stávající školský systém jim téměř vždy nevyhovuje. Ještě kurióznější situací je případ, když se rodilý podnikatel narodí do socialistické země. To se stalo i Františku Čubovi ze Slušovic. Ten případ stojí za shlédnutí. Čuba potvrzoval svůj podnikatelský stav mysli, když ve filmu tvrdil: "Mně je jedno, jestli je tady feudalismus, kapitalismus, nebo socialismus. Podnik si v daném prostředí musí vytvořit adekvátní vztahy, ..."

F. Kusák 2.10.2022 12:25

Proti tomu co uvádíte absolutně nic nenamítám. Je to tak a sám jsem si to prožil. Jenže to musí moderní demokratický kapitalizmus nějak vyvažovat. Je to třeba patrné v Izraeli. Ale úplná spravedlnost neexistuje a také, chcete-li podnikat, musíte mít buldočí povahu a jít za svým cílem. Dnes je nejznámější postavou Elon Musk. Ale není sám, takových je víc. Zatracovat vzdělání také nechci (a zrovna já), ale musíte to mít v sobě. A pak také určitou "kliku", prostě štěstí. Ale to jste napsal, jen opakuji to samé, jinými slovy. A pana Čubu jsem poznal osobně, znám dobře jeho osud. Hlupáci jsou ti, kteří ho zesměšňují. Na svou dobu dokázal neskutečné věci. Jsem přesvědčen, že ve svobodné společnosti by byl veleúspěšný. Ale tak to v životě chodí.

M. Pivoda 2.10.2022 17:01

Nemám námitek ke komentáři F. Kusáka výše.

P. Čech 2.10.2022 17:19

NEMÉNĚ HLAVNÍM JE ROVNĚŽ NÁZVOSLOVÍ. jE NUTNO SI UŽ KONEČNĚ UVĚDOMIT, ŽE NE KAŽDÝ PODNIKAJÍCÍ SUBJEKT JE PODNIKATELEM. MNOHO A MNOHO SUBJEKTŮ JSOU POUZÍ ŽIVNOSTNÍCI, NIKOLIV PODNIKATELÉ.Nezapomenu, jak v devadesátých letech byl za vzor všem dáván "podnikatel" z Prahy, který na Václavském náměstí cídil cizincům boty. A podobných "podnikatelů" je u nás většina.

M. Pivoda 3.10.2022 10:01

Živnostníci jsou také podnikatelé!

P. Suchopárek 2.10.2022 21:48

To je zajímavé, že tak schopný "kapitalista" zkrachoval asi týden po tom, co se mu zde objevila opravdová konkurence.

M. Pivoda 3.10.2022 10:04

Použil jsem výše případ Františka Čuby jako ilustraci vrozeného podnikatelského stavu mysli. Nikoliv jako schopnost podnikatele přežít radikální změnu podnikatelského prostředí.

P. Suchopárek 5.10.2022 18:20

Jenže to nebylo zvládnutí přechodu.Tady totiž žádné podnikatelské prostředí neexistovalo, a celej slavnej Čuba byl jen lepší vekslák, těžící z toho, že tu nebylo nic k sehnání, a jemu režim ( v zastoupení jeho přítele Štrougala) umožnil "podnikat", zatímco ostatní za to zavíral. Tolik k podnikatelskému stavu mysli soudruha Č.

M. Pivoda 5.10.2022 20:05

Trvám na svém tvrzení výše, aniž bych zde chtěl obhajovat podnikatelské schopnosti Františka Čuby.

Ostatní:

1. V dobách českého reálného socialismu, Agrokombinát Slušovice byl skutečně inspirací pro tehdejší managery (a proto také jezdily výpravy do Slušovic na exkurze).

2. Zajímavá byla Čubova podnikatelská strategie vůči tehdejší politické moci. František Čuba pozval Michaila Gorbačova na návštěvu do Slušovic, aby tak doma umlčel Gustáva Husáka. Návštěva Gorbačova se sice nakonec neuskutečnila, ale příjezdová dálnice do Slušovic, jako svědek Čubovy strategie, přežila do dnešních dnů. Ha. Vynikající podnikatelský trik, jak proti svému nepříteli (G. Husákovi) poštvat silnějšího "samce". Můj nejcitovanější článek (po listopadu 1989) je o podnikatelských tricích. Tím jsem obohatil světovou literaturu nejvíce.

P. Suchopárek 5.10.2022 18:20

Jenže to nebylo zvládnutí přechodu.Tady totiž žádné podnikatelské prostředí neexistovalo, a celej slavnej Čuba byl jen lepší vekslák, těžící z toho, že tu nebylo nic k sehnání, a jemu režim ( v zastoupení jeho přítele Štrougala) umožnil "podnikat", zatímco ostatní za to zavíral. Tolik k podnikatelskému stavu mysli soudruha Č.

P. Suchopárek 2.10.2022 21:48

To je zajímavé, že tak schopný "kapitalista" zkrachoval asi týden po tom, co se mu zde objevila opravdová konkurence.

J. Vlk 2.10.2022 9:48

Ti schopnější dávají vždy práci těm méně schopným, tak to prostě bylo a je. I my bychom chtěli levný plyn z Ruska, kde mužík na Sibiři dostane 3 dolary na den. Tohle je pravá příčina konfliktu, bohužel Putin si myslí že válčením to změní.

P. Hák 2.10.2022 10:13

Můžete k těm třem dolarům dát nějaký zdroj?

Německý web Statista uvádí poněkud odlišná čísla.

F. Kusák 2.10.2022 10:17

A to jste četl kde? Víte, co je největší nebezpečí v podnikání, a nejen tam, když nemáte zpětnou vazbu, když nejste schopen vytvořit dobrou analýzu problému a stále si něco nalháváte a ještě se snažíte tím ovlivnit lidi, a když s Vámi nesouhlasí, pak je nenávidíte. Porazit nepřítele neznamená, že si o něm myslíte, že je blbec. To obvykle vede ke špatným koncům.

M. Pivoda 2.10.2022 11:20

J. Vlk tvrdí: "Ti schopnější dávají vždy práci těm méně schopným, tak to prostě bylo a je. ..."

Doplňuji

1. Jenže někdy také platí, že neexistují jen schopnější, ale i všeho schopní.

2. Práci vždy poskytují podnikatelé. Jenže české školství je zaměřeno na výchovu poslušných zaměstnanců. Nikoliv tedy podnikatelů a inovátorů, kteří mění ekonomiku země mnohem více a rychleji, než makroekonomická opatření.

L. Novák 2.10.2022 11:24

Tak pravil agent StB "Akát"... Rv

M. Pivoda 2.10.2022 11:55

L. Novák se zde opakovaně přiznává, jaký je to snadno manipulovatelný demagog. Přežívající relikt českého reálného socialismu.