20.4.2021 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bubik 7.11.2007 14:18

Mám doma dvě dynama od jízdního kola a starý alternátor ze škodovky.

takže já jsem na decentralizaci připraven :-D

Ladislav N. :-))) 7.11.2007 14:55

Re: Mám doma dvě dynama od jízdního kola a starý alternátor ze škodovky.

Tak ještě metrák svíček k tomu, dokud je "levná" ropa... ;-)

TBB - falešný mormonský kněz 7.11.2007 13:30

Ale dneska to zeleným hezky fouká

Dodávky budou překročeny a pokud některý fofrník spadne, zaplatí to pojišťovna.

honzak 7.11.2007 13:39

Re: Ale dneska to zeleným hezky fouká

Asi nespadne, ona ta automatika vypraporuje vrtuli. Ale na horách toho zas tolik nenatočí, ono se to kolem 20 m/s zase vypíná.....

Chtěl bych vidět on -line farmu Ostružná v Jeseníkách. Ta je na SZ vítr stavěná.

honzak 7.11.2007 13:56

Re: Re: Ale dneska to zeleným hezky fouká

Tak prd - Ramzová ukazuje jen záběr sjezdovky.

JaS 7.11.2007 13:16

Decentralitzace podle zelených

To bude něco podobného jako ty pícky na tavení železa v každé vesnici z doby kulturní revoluce a Mao Ce Tunga. To taky skončilo velkým "úspěchem". Napřed plno mrtvých, teď úplně jiné hospodaření.

OMar 7.11.2007 13:33

Re: Decentralitzace podle zelených

To byl "Velký skok" a ne " Kulturní revoluce". Ale jinak mě to přirovnání taky napadlo, na konci toho hospodářského úspěchu bylo několik milionů mrtvých a totální rozvrat čínský ekonomiky

westík 7.11.2007 12:29

U atomových elektráren je jeden problém

, ato médium, tj. uran, který se musí někde vytěžit. Nedávno obce na Vysočině zažily paniku, neb se sem cpala jistá australská firma s požadavkem na těžbu uranu /cena uranu na světových trzích nebývale vzrostla/.Představa, že bude  uranový důl s odvaly,příp.úpravnou  a odkalištěm  vybudován za humny  je děsivá - také proto, že následky těžby příp.úpravy urany trvají desítky let./úložiště beru/  Pokud pomineme sev.Čechy stačí Dol.Rožínka se stávající  ekolog.zátěží cca 6 miliard. Pokud se vyřeší recyklace vyhoř.paliva, není podle  mého /laického/ soudu v současné době  lepší možnost než jaderná energetika . Teď - pro změnu-Vysočinu obchází strašidlo větrníků.Naštěstí - v naší obci nefouká, takže se budeme muset spokolit s větrníky u sousedů.

Protože jsem laik, ráda bych požádala p.Nejedlého o vysvětlení  možnosti, jak  řešit potřebu uranu  jako paliva pro atom.elektrárny a zabránit devastaci krajiny po dlouhou dobu  při jeho těžbě ..

ëmp 7.11.2007 12:46

Re: U atomových elektráren je jeden problém

Nejsem pan nejedlý, ale trochu se Vám to pokusím přiblížit.

Při výrobě čehokoli dochází přímo či nepřímo k devastaci krajiny. Máte v zásadě jedno ( a jde o míru) jerstli vyrábíte proud z jádra či automobily, nebo vyrábíte větrníky či solární panely.  Těžba a zpracování uranu je jistě v mnohých lokalitách náročné a dopad na přírodu je významný. naproti tomu jde ale to, že uran je svým způsobem "koncentrovaná energie".  Je ho tedy potřeba relativně malé množství a ačkoli těžba není jistě ekologická, zasažené území je poměrně malé.  Proti tomu jde rozsáhlá těžba uhlí pro tepelné elektrárny, těžba železa, těžba a hlavně metalurgie hliníku a mědi (velice agresivní metalurgie), doprava materiálu atd atd. Když se tyto "pomyslné externality" srovnají vedle sebe, zjistíte, že jsou velice podobné, co se týče jejich dopadů na ekologii a přírodu, naopak - "čisté" solární systémy (FV) dopadají prakticky nejhůř na jednotkový výkon.  Takže otázka není kolik stojí ekologická zátěž, otázka je - jaká je zátěž na jednotku výrobku... Poté zjistíme, že jaderná energetika i včetně těžby uranu na tom není vůbec špatně a dokáže si vydělat i na případné sanace...  

gerontusinza 7.11.2007 13:06

OK.Re: Re: U atomových elektráren je jeden problém

R^R^Jenže ne každý to pochopí, leda by mu dodávali proud v různých časových obdobích během dne tak by se nad tím museli zamyslet, že nestačí jen otočit vypínačem;-)...

Petr Nejedlý 7.11.2007 13:35

Re: U atomových elektráren je jeden problém

Tak jako se vyvíjí veškeré technologie, tak se i vyvíjí technologie těžby a zpracování uranové rudy. Samozřejmě ve smyslu zmenšování dopadů na ŽP. Zvěrstva typu tlakování koncentrovaných kyselin do ložisek atd. se už nepoužívají.  Ale na rovinu, pokud to srovnáváme tak, že teď máte za barákem romantický palouček, tak asi po výstavbě nějakého průmylového komplexu (třeba i papírny, logistického centra, vstřikovny plastů ale i uranového dolu) to těžko bude lepší. Nicméně všechny technologické stavby nyní podléhají hodnocení vlivu na ŽP (tzv. EIA), kde se všechny tyto otázky musí veřejně vyřešit a doložit. Pokud chce firma těžit, musí dostat povolení od hejna úřadů (včetně ministerstva ŽP) a případně se vyrovnat s obyvateli.

Krajinu nám devastuje i doprava, zemědělství, průmysl atd., bohužel.

ok 7.11.2007 12:29

inteligentní trpaslíci to zvládnou

Odpověď je překvapivě jednoduchá:

1. inteligentní, motivovaní a spolupracující trpaslíci to zvládnou třeba i lépe než bagr

2. dobře organizovaní průměrní trpaslíci to také zvládnou

3. trpaslíci-blbci to nezvládnou a ještě nadělají více škody než užitku

Ještě nějaké dotazy? Tohle přece věděli už staří Římané ;-) důležitá je dobrá organizace, ať už řízená, nebo spontánní. A platí to i pro elektriku, třeba řízenou tisíci spolupracujícími mikroprocesory.

cb 7.11.2007 12:39

Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Statisice dobre organizovanych muklu nedokazalo vykopat Belomorsky kanal, at taticek Stalin organizoval jak chtel.

ok 7.11.2007 12:49

Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Zapomínáte na to, že Stalinovým hlavním cílem bylo zlikvidovat mukly.

Malé zdroje by samozřejmě měly fungovat především lokálně - u nás na vsi bylo několik vodních mlýnů, při stoupajících cenách elektriky se vyplatí je obnovit a energii použít lokálně třeba pro vytápění - temperování obecních budov.

cb 7.11.2007 12:53

Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Opravdu vyplati? Pocital jste to?

cb 7.11.2007 12:54

Re: Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Co v zime, kdy je potreba temperovani nejvetsi a provoz mlyna problematicky?

ptakopysk 7.11.2007 13:56

Re: Re: Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

předehřívat vodu v potoce, aby nenamrzala mlýnská kola ? To by snad šlo - položit na dno toku topnou spirálu. Akorát by se před mlýnský kolo musela instalovat mříž, aby se na něj furt nenamotávali revmatický vodníci... 

honzak 7.11.2007 13:13

Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

to se jako natáhne vedení ze mlejna do obecní budovy a tato se odpojí od rozvodné sítě? Až to bude, tak se přijedu podívat...

TBB - falešný mormonský kněz 7.11.2007 13:28

Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Jen mi prozraďte, jak byste oddělil tuhle "lokální" elektřinu na temperování budov od té z ČEZu? Samostatné kabely? Anebo dodávky do sítě za zvýhodněnou cenu a následný doběr za sníženou, ať to hloupější většina národa zaplatí? Je to o dotacích a zelení se na tom dobře pakují.

ok 7.11.2007 15:33

Re: Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

hlavně že máte jasno, pánové. On ten led bývá jen na hladině, toho jste si ale z vaší klimatizované kanceláře ještě nestihli všimnout. A pořádné mrazy panují cca 1 měsíc v roce. Existují ještě měsíce říjen, listopad, první půlka prosince, březen, duben, květen.

A proč bychom do toho tahali čez, ty monopolní lotry a zloděje, kteří údajně patří nám všem?

Přeji vám otevřenou a svobodnou mysl.

Honza42 7.11.2007 16:11

Re: Re: Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Vy si hlavně neuvědomujete, jak malinký výkon z takového i poměrně velkého potoku dostanete. Ono Vám vyjde, že vyrobí za 100 Kč elektřiny denně a náklady budou 3x vyšší.

Mard 7.11.2007 21:52

Re: Re: Re: Re: Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Ano, přeji Vám opravdu mnoho úspěchů s podvodním mlýnským kolem :-)

Petr Nejedlý 7.11.2007 13:19

Re: inteligentní trpaslíci to zvládnou

Jasně, technické detaily řešení zmiňovaného řízení (decentralizovaných zdrojů) necháme na inženýrech. Chlapci se zamyslí, a za odpoledne bude hotovo. Řešit se dá všechno, ovšem chce to čas a prostředky. Jenom pro příklad uvádím, že na celém světě už čtyřicet let řeší inteligentní, motivovaní a spolupracující lidé jadernou fúzi - a doposud jaksi bez reálných výsledků. Naše současné možnosti jsou na úrovni těch "méně mentálně vyspělých" trpaslíků.

bp 7.11.2007 12:27

Od svých politiků budu očekávat podporu jaderných elektráren...

...ale pro jistotu budu ješt sledovat i to, jak se daří např. těmto Švýcarům:

www.flisom.ch

CIMRMAN 7.11.2007 12:06

A NEJHORŠÍ ZE VŠEHO JSOU TRPASLÍCI!

Voni vám všude vlezou - a zpívají si!:-)

Šnek 7.11.2007 11:46

Problém jsou ekologisté.

Ti si v poslední čtvrtině minulého století nadělali na všech školách katedry ekologie a teď z toho lezou samí malí Bursíci. Katedry a jejich šéfové, viz třeba Moldán,  nás pak krmí všeobecnými pitomostmi, jako právě decentralizace. Neštěstí je v tom, že příslušníci akademické obce si nenadávají do volů a tak se o nich ani nedozvíme.

JK 7.11.2007 11:19

Pochopil jsem smysl článku - Bursík je trpaslík

;-D

milkom 7.11.2007 12:00

Re: Pochopil jsem smysl článku - Bursík je trpaslík

K tomu lze jen dodat, že i jediný trpaslík dokáže pokazit bagr... ;-)

Rudolf 7.11.2007 13:03

Re: Re: Pochopil jsem smysl článku - Bursík je trpaslík

Trpaslík možná porazí bagr, ale nevykope jámu....

Hanák 7.11.2007 11:19

Tisíce Číňanů vyrábí železo

Při čtení článku jsem si vzpoměl na jistou obdobu s tím, jak Velký kormidelník naordinoval Číně dezentralizaci při výrobě železa. Snad o tom dodnes někdo ví, a také čím to končilo.