30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Čeká nás skutečně zákaz uhlí?

Tzv. uhelná komise by měla připravit v nejbližší době scénář pro konec uhlí v ČR v letech 2030 až 2050. Klimatičtí záškoláci, kteří v pátek opět stávkovali a demonstrovali, prý za záchranu klimatu, tak mohou být spokojeni.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 6.12.2019 10:17

A viděl autor kdy osla nebo volský potah? Kdo tohle "zadotoval"?

B. Pešek 6.12.2019 10:23

No to nevím, co se myslí samozřejmě. Autor ve svém svatém boji nerozlišuje. Fotovoltaika bude asi v ČR nutnost, pokud se nevymyslí něco jiného. Rád bych slyšel co.

V. Petr 6.12.2019 10:49

Třeba atom!

Z. Lapil 6.12.2019 12:56

R^

Z. Lapil 6.12.2019 13:03

Až to bude nutné, tak si to koupím. Zatím jsou v provozu zdroje výrazně levnější, výrazně spolehlivější (čti: nezávislé na bezprostředním počasí) a výrazně dostatečnější.

Na lesní chalupě určené pro dobrovolnické letní tábory jsme řešili osvětlení (nic víc netřeba). Když dorazily na trh LEDky, začalo to být reálné. První nápad byl samozřejmě fotovoltaický. Možná se budete divit, ale skončilo to u obyčejné autobaterie (fakt té elektřiny nepotřebujeme mnoho).

J. Vintr 6.12.2019 10:18

Pod pojmem obnovitelné zdroje se samozřejmě myslí solární a větrné elektrárny. Dostupný potenciál vodních zdrojů už je prakticky beze zbytku dávno využíván.

P. Pepax 6.12.2019 10:23

Ultrakonzervativní blbce neznám, ale ultrazelené blbce ano a o nich p. Zálom mluví.

B. Pešek 6.12.2019 10:24

Ultrakonzervativni blbec je Zálom.

L. Novák 6.12.2019 12:10

Pak vy jste jen blbec. Bez orientace... :-P

V. Petr 6.12.2019 10:48

Milý pane, termín obnovitelné zdroje je v TOMTO SMYSLU zavádějící. Norsko tak má obrovský podíl "obnovitelných zdrojů," který mělo ale už před sto lety, kdy dokonce přitápěli elektřinou ve vysokých pecích!!!

Je to prostě dáno přírodními podmínkami, potenciálem tamních hydroelektráren!

Správný je termín "alternativní zdroje!"

Já vůbec nejsem proti jakýmkoliv OZE, pokud budou stavěny a provozovány bez dotací a povinných odkupů!

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV zprivatizována!

Z. Lapil 6.12.2019 12:55

Já vodní mlýn viděl. Počítám, že ho zadotovalo ministerstvo kultury nebo tak někdo, protože to bylo v muzeu. Jo, a taky tam měli hamr, ale taky to nevypadalo jako ekonomicky funkční zařízení.

P. Grigar 6.12.2019 13:02

..já viděl krásný starý plovoucí vodní mlýn, nedaleko Ort an der Donau. V době jeho vzniku musel být ekonomicky funkční a ziskový, jinak by ho tenkrát nikdo nepostavil. Dotací nemaje..

Z. Lapil 6.12.2019 13:30

No jo, vlastně, já zůstal jen na potocích.

Já zase znám jeden na Labi, někdy za Rudolfa II. s jedenácti koly největší v Čechách. Viz http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/236-podzamecky-mlyn

Hned naproti je: http://www.soreluv-mlyn.cz/index.html. Doporučuju otevřít a kouknout na fotky, včetně bytů. Nejen že to nepotřebovalo dotace, ale byl to nejspíš dost dobrej kšeft.

P. Grigar 6.12.2019 16:18

..mordyje, jak to dělali?!!! ;-D Kdyby na tehdejšího investora vybalili naši současní dodavatelé stavebních prací svoji představu o ceně, přerazil by o ně bejkovec. Dotace kur.í trh, bez dotací a pobídek by našim developerům každý nas.al.;-€

Š. Hašek 6.12.2019 20:38

Jo, jo, chlapci.

Z. Lapil 7.12.2019 10:19

Technická: viz https://app.urs.cz/

Zrovna ve stavebnictví lze celkem snadno a rychle sehnat "cenu obvyklou", řekněme katalogovou, aktualizovanou vždy 1.1. a 1.7. Do mrtě rozpletenou: omítka: materiál tolik, zedník tolik, přidavač tolik. Naprosto mě fascinuje položka "pitná voda pro subdodavatele", na 1m2 omítky tuším 3cl.

Následuje samozřejmě zásah šéfa, který to podle situace něčím vynásobí či vydělí, a názor zákazníka (ten z nějakého záhadného důvodu umí jen dělit ;-)).

P. Grigar 8.12.2019 11:34

..projektant rodiného domu mi také spočítal cenu obvyklou dle platného katalogu.. varianta kompletní dodávky stavební firmou. Malinko jsem se orosil a pustil se do stavby "svépomocí" řemeslníků - živnostníků, s pravidelnou fakturací 1 x týdně mě vyšla na 60% "ceny obvyklé".

Z. Lapil 8.12.2019 14:04

Jo, to tak sedí, ona je to klasická statistika, "kterou jsem si sám zfalšoval".

Není to žádná novinka, v 90. letech, jsem byl za projektanta - podnikatele, existovaly nějaké doporučené ceny příslušné komory, ale vyrazit ze zákazníka 2/3 onoho doporučení byl nadlidský úkol. S "vašimi" 60% to docela dobře koresponduje.

Ono se těžko zákazníkům vysvětluje, že k těm penězům za bezprostřední práci člověk musí přihodit nějakých 10% na dovolenou, 10% (dnes spíš 15%) na administrativu, nějaké náklady (software ani počítač taky není zadarmo a projektant toho překvapivě hodně najezdí) a dostanete se na dvojnásobek "bezprostřední" práce, ani se nemusíte moc snažit.

OT: dvířka můžu v klidu naolejovat. Včera jsem na ně sáhl a kocour nelenil, zvedl se z kanape za dvěma rohy a vydal se mě zadávit. Když jsem mu slíbil, že už to neudělám, nechal mě žít :-).

Z. Lapil 6.12.2019 13:07

Ještě mě napadá: zkoušel jste někdy poslední dobou získat povolení na stavbu přehrady, byť na potoce a v miniprovedení, a k tomu náhon? Zrovna ti nejaktivnější zelení by vás umlátili čolkama a podobnou žouželí.

Obávám se, že bych jim pro změnu fandil ;-).

M. Valenta 6.12.2019 10:07

Velká Británie, snad "neuhelnější" evropská země a stačilo ca 12 roků a uhlí je historie.

Š. Hašek 6.12.2019 10:21

Jistě.

Pokud považujete arabský plyn a ropu za super bezva ..... třeba to bude také historie, co myslíte?

V. Petr 6.12.2019 10:54

Británie dokonce dováží přes oceán dřevěnou štepku, kterou pálí v elektrárnách.

Opravdu nevím, proč chce GB opustit EU, vždyť je stejně pitomá, jako ti v Bruseli!

A. Forman 6.12.2019 12:50

To jako mají elektrárnu s kotelnou na dříví ????

P. Grigar 6.12.2019 13:10

..ano, cosi takového mají. Teesport, Drax .. a topivo tahají z celého světa, i přes oceán.. to se určitě vyplatí.

A. Forman 6.12.2019 13:59

to si musím někde najít zdroj.... výhřevnost dřeva a uhlí je dost rozdílná a musí se vyrobit tzv. ostrá pára ....

P. Grigar 6.12.2019 16:13

.. hledejte fluidní spalování. Za války jezdila auta na dřevoplyn...:-)

M. Valenta 6.12.2019 13:18

Vše bude jednou historie, to jste napsal dobře.

P. Grigar 6.12.2019 11:13

.. pane Valento, v dobách relativně nedávno minulých bývávalo zvykem, před blížící se pohromou, zakopávat rodinné stříbro a zlato pod zem. Nevykopané uhlí je totéž jako uhlí zakopané na horší časy. Dobře už bylo..

V. Petr 6.12.2019 11:17

To je pravda. Je třeba přejít na atom!

Š. Hašek 6.12.2019 20:40

Chlapci, máte rech voba.