26.5.2022 | Svátek má Filip


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 19.5.2007 9:57

Re: Re: Re: Jak za socíku

bažanty, zajíce koroptve .....  Srnčí ne, to umí k vodě cestovat daleko.  S tím ožíráním stromků to je složitější.  Když lesní plantážníci vysekají ze svých pozemků všechny okrajové a náletové dřeviny a zasadí tu plantáž od prvního do posledního metru svého pozemku, tak zvěři nezbude nic jiného, než se živit těmi stromky. Taky když jsou ty stromky vysoké metr a všude na ploše, je to ideální kryt pro tlupu srnčího, jaký div, že se tam z okolního vysokého lesa, kde nic pod stromy neroste a je vidět na 100 metrů daleko to srnčí stahuje.

lodník 18.5.2007 23:03

Re: Jinak k lodní dopravě

Ale to jen za předpokladu, že není moc nebo málo vody. Pak se nejezdí vůbec

Chris Kelvin 18.5.2007 22:59

Re: urychleni povodne

Viděl jste někdy typickou přehradu na vltavské kaskádě? 50m široká a několik desítek km dlouhá. Pokud znáte princip spojených nádob, vězte, že co na začátku přehrady natéká, to téměř ve stejném okamžiku chce na konci vytéct. Jenom s malým zpožděním. A pak už je to o přenosové funkci systému. Úzké koryto ji má úplně jinou než plné údolí. Takže špička povodně se neotupí a v téměř nezměněné podobě dorazí až do Práglu..... !

Vlali 18.5.2007 22:12

jo jo pochopil

Čtu poprvé, čtu podruhé a konečně jsem pochopil. Když jde o peníze od betonové lobby tak klidně budeme jako komunisti.

MichaL 18.5.2007 20:04

jeste uvaha

Me to lezi v hlave:) Jednoducha poucka zni, ze tretina vody z povodi se odpari, tretina se vsakne a tretina odtece. Zjednodusme si to a rekneme ze kdyz postavime prehradu, tak se odtok naprsene vody +/- nezmeni, a ze odpar z volne hladiny je podobny jako z lesa. Takze odtok se navysi pouze o mnozstvi vody ktera se nemuze vsaknout, tedy o cca 1/3. To plati pro prehradu samotnou, zbytek povodi samozrejme ovlivneny neni. Rekneme ze hladina prehrady tvori setinu celkove plochy povodi, takze V RAMCI POVODI (v profilu hraze) dojde k narustu odtoku o 0.01*0.33=0.0033=0.33%. Hmm, to neni moc vyznamne zvetseni povodne vlivem prehrady...

MichaL 18.5.2007 19:47

urychleni povodne

Zaujala me ta uvaha, ze prehrada urychli povoden-to je zajimavy, protoze plocha povodi a tedy mnozstvi vody v povodi je stale stejne, nikoli vetsi jak pise Chris Kelvin. Pravda, urcita cast vody odtece rychleji, a je to ta cast co spadne na otevrenou hladinu, to je maly narust, dany pomerem plochy hladiny/plochou povodi, ne? Na druhou stranu si vzpominam na nejaky vypocty ze skoly, kdy jsme si zkouseli vliv plne prehrady na povodnovou vlnu. Fungovalo to tak, ze vlna "vlitla" do prehrady a hmota zadrzene vody pohlcovala energii pritekajici vody. Vysledkem bylo, ze povodnova vlna mela samozrejme stejny objem, ale byla plossi - trvala dele a mela nizsi kulminaci. Ja tu nedko, kdo by umel osvetlit jak je to s tim vlivem doopravdy a co prevazuje u "typicke ceske prehrady"?

Ladislav N. 18.5.2007 19:39

Re: Jiří K. IP: 193.179.2.xxx

To vám do agitačního deníčku nakukal zase Paroubek?

Jiří K. 18.5.2007 18:30

No pane Gandaloviči, Vy jste tomu dal!

...Princip předběžné opatrnosti ... To Vás pan čestný předseda nepochválí. On tento termín považuje málem za sprosté slovo.

Všechno musí vyřešit volný trh, i přehrady.

Ladislav N. 18.5.2007 18:07

Re: KOMPLEXNOST ŘEŠENÍ

Kdy těm bláznům, co chtějí ovládat Zemi, bude konec? 8-o

Nespavec 18.5.2007 16:36

Re: Re: Re: Re: Přehrady...

Co je tak obtizneho na tom zaparkovat vagonky metra na Kacerove a nechat je tam dokud voda neopadne, ze toho nikdo z prazskych mocipanu nebyl schopen ?

BU 18.5.2007 16:22

KOMPLEXNOST ŘEŠENÍ

Žádný jednoznačný recept neexistuje. Je třeba conejkomplexnějších řešení. Osobně bych si ponechal stavbu nových přehrad až nakonec. Je zde hodně práce, kterou je třeba provést v krajině. Např, zadržovat vodu již na náhorních planinách, lesich atd. Oakman uvádí řadu dobrých myšlenek. Stavbě nových přehrad se nevyhneme. Je třeba i přečerpávací elektrárny k vyrovnávání nestálých výkonů větrných elekráren. Na přehrady by nám měly přispět Němci, neboť rezervy vody jsou v jejich zájmu. Proti stojí skutečnost, že plná přehradní hráz urychluje povodňovou vlnu. I to je jeden z důvodů proč si musí stát ponechat kontrolu nad elektrárenským gigentem ČEZ, aby měl vliv na zachovávání protipovodňové bezpečnosti.

RUCE PRYČ OD ČEZu !!! Prachy prasknou na silnice pro cizince místo budování rychlostních železničních koridorů.

Ladislav N. 18.5.2007 16:20

Re: Hrabat koryta není potřeba

Metr "toxického bahna" tam rozhodně nevznikl při povodni.

Ladislav N. :-))) 18.5.2007 16:17

Re: Nic z toho

No, když to neudělá trh, tak to určitě vyřešíte vy a vaše Strana. Komunistická, samozřejmě. ;-D

Ladislav N. 18.5.2007 16:16

Re: Re: Re: Přehrady...

A hlupáci nepochopí, že když najednou spadne několikanásobek dlouhodobého průměru srážek, tak proti povodni není schopen účinná opatření přijmout nikdo, kromě uvolnění prostoru k odtoku přebytečné vody...

BU 18.5.2007 16:04

Re: p.s. Zté plastvé lze jednodušše vyrobit něco jiného, tu dřevěnou buď sežerou červi nebo vyletí komínem , to nebyl dobrý příklad - přečti si, čím se to moří a hlavně ten kouř nedýchej

Možnost recyklace plastů není nekonečná. Nakonec to skončí jako sice trvanlivá, ale špinavá, již dále nerecyklovatelná hmota.

Nespavec 18.5.2007 15:57

Re: Re: Přehrady jsou zbytečně drahé...

Model maji, meli jej i v r.2002 ale jak predvedl primator Nemec, nebo jak predvadi dneska hradni profesor Klaus, ODS veri vic neviditelne ruce trhu nez nejakym matematickym modelum.

BU 18.5.2007 15:50

Re: Re: Re: Přehrady a povodně

Chvilka u lopaty by mu taky slušela. Hezky se tam zašil. Po obědě půlhodinka na kanapi, údaje mu to nepodělaj.

zdeněk 18.5.2007 15:37

Re: Re: Přehrady jsou zbytečně drahé...

protože mají kamádíčky. Že se tak blbě ptáte. Za vltavskou kaskádu v roce 2002 také nebyl NIKDO potrestán.

I.L. 18.5.2007 15:35

Re: Přehrady jsou zbytečně drahé...

Tohle by mne zajimalo, vzdyt maji prece nekde model Vltavy v Praze k simulovani povodni. Jak to, ze jeho spravci  nekrici, o kolik se zdvihne hladina pristi povodne na Starem Meste kvuli temto stavbam

Chris Kelvin 18.5.2007 15:20

Re: Předělat kolmé cesty v lesích

Ne, mám na mysli pravoúhlý systém cest v lesích bez ohledu na vrstevnice.

zdeněk 18.5.2007 15:12

Re: Přehrady jsou zbytečně drahé...

zákaz stavby v povodňových oblastech a výkup alespoň budov ve pětileté vodě je základ R^

BERAN 18.5.2007 15:08

Předělat kolmé cesty v lesích

Máte na mysli spádnicové cesty? Kolmé na vrstevnici?

Chris Kelvin 18.5.2007 15:06

Re: Přesně tak

Na Pálavě býval tuším lužní les, tedy to nejlepší pro rozlití povodně. Nové Mlýny jsou hnusné monstrum.....

Chris Kelvin 18.5.2007 15:05

Přehrady jsou zbytečně drahé...

...a překvapivě málo účinné. Jak ostatně níže zmiňuje Oakman. Málokdo si uvědomuje prostý matematický fakt, že každá přehrada sbírá vodu z opravdu mnohonásobně větší plochy. Takže stačí aby trochu zapršelo, a přehrada je hned plná. A slouží jen k rychlému přenosu povodňové vlny na principu spojeného nádobí....

Mnohem účinnější je postupovat od horních toků a sběrných území. Každou strouhu vybavit malými zábranami. Předělat kolmé cesty v lesích, aby nesloužily jako saharská vádí při velkých deštích. Rozdělit komunistické lány příčnými remízky. Měnit dle možností skladbu rostlin v dotčených územích. Pokračovat na potůčkách a potocích (dnes většinou regulovaných).

Jo, a když už chce modrý pan ministr zasahovat do něčích vlastnických práv, měl by začít u velkých investorů stavících v záplavových územích. Takové Rohanské nábřeží v Praze budiž příkladem. Obrovské administrativní paláce, které v případě velkých povodní spolu s původně komunistickým Hiltonem zvednou hladinu proti proudu dobře o metr !!

BERAN 18.5.2007 15:04

Srnčí predátor - rys

Taky sem občas píše. Tak se ho zeptejte, co s tím hodlá udělat;-P

Honza z podhůří 18.5.2007 14:20

Re: Re: Jak za socíku

Doufám že tou drobnou zvěří nemyslíte i srnčí - u té bych byl rád, kdyby jí přes polovinu pochcípalo, protože je jen na škodu (schválně jak velký podíl má na neúspěších při zalesňování) a nikdo jí způsobené škody nehradí, je k vzteku vidět zničené stromky a nemoct s tím nic dělat!

Kylchap 18.5.2007 14:01

Nic z toho

není pravda. Říkal to sám pan profesor.A všechno vyřeší TRH.

terra 18.5.2007 13:45

Re: Jsem pro přehrady

Promiňte, ale nedá mi to: přehrada není zásah do ekologie. Do vodního režimu, do využití krajiny, do přírodních ekosystémů, do mikroklimatu. Jistě. Ale do ekologie ne.

doktor 18.5.2007 13:44

Přesně tak

komunisté kdysi obhajovali vznik Pálavských jezer s hlavní hrází u Nových Mlýnů. Praxe závlah se po roce 1990 nekonala, protože by byly tak drahé, že zemědělci si raději poradili jinak, a navíc ochránci přírody (ekologové - neplést s klimatology, kteří chrání jen lidi) si vynutili takové snížení hladin, že jezera mají smysl jen protipovodňový. O přilehlé břehy se perou v rámci rekreačních možností potomci těch, kteří je získali zadarmo v roce 1945 po odsunutých Němcích (jakoby je ukradli) a za pár let je pak věnovali státu.

terra 18.5.2007 13:39

Re: Re: Re: Re: a že ste se vynořili, vy magoři

No, jeden pan profesor kdysi reagoval na termín "spodní voda" řevem, že kandidát je v*l a spodní jsou pouze kalhotky. Voda je skutečně podzemní.

A k Nosálovi - kde vezmete tu vodu, kterou budete chtít zadržet v rybnících a přehradách (retenčních nádržích), když do nich z drobných pramenů a potoků žádná nepoteče? A nepoteče, jestliže něco neuděláme pro zvýšení retenční schopnosti krajiny (schopnosti krajiny zadržet vodu, zkrátit koloběh vody - aby odpařená voda spadla jako déšť co nejblíž místům, kde se odpařila a pod... Tak, jak už to tu kdosi psal - zchlaďte se a zkuste myslet.