1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

Zpřesnění pravidel? Zakázat ten nesmysl

Povinná školní docházka se jako systém zrodila na přelomu novověku a středověku v Prusku, u nás ten princip převzala naše panovnice Marie Terezie. Školní řád zavedla v roce 1774 a skutečně povinnou školní docházku u nás zavedl Hasnerův zákon z roku 1869. Sumárně se dá říci, ta věc se osvědčila. Důkazem je světově ojedinělý řád a blahobyt panující v těch zemích, které tyto principy převzaly. Jsme teď svědky jejich demontáže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 31.3.2016 10:11

Re: Dnes je každý "odborník" na IT a školství...

Moc tomu nerozumím, co jste napsal. Jsem zásadně proti "rozdávání" maturitních vysvědčení, aniž by měl student maturitní znalosti. Po absolvování měšťanky následovalo gymnázium a po něm vysoká. Učební obory dle náročnosti zvládnou i ti, kteří nemají hlubší vzdělání a jen v praktickém způsobu výuky jsou zdatní. Jistěže např. zámečník potřebuje hlubší vzdělání, které obsahuje matematiku a fyziku a další s tím související teoretické vybavení. Takový jistě nemůže ukončit základní školu Obecnou.

Tak nevím, v čem je mezi námi rozpor. ;-)

J. Vobr 31.3.2016 8:09

CHEMICKÝ MIREK - breaking news !!!

Lukša v roce 2009 spoluzakládal TOP 09 a byl až do loňského roku místopředsedou strany. Podle prohlášení, které rozeslal médiím, své členství ukončil ke čtvrtku 31. března.

„Nemohu se ztotožnit s dnešní orientací politiky TOP 09 prezentovanou především Miroslavem Kalouskem. Ta obsahuje ve většině případů pouze útoky, agresivitu a nenabízí žádná řešení,“ uvedl Lukša.

Politika šéfa topky podle něj navíc zapomíná na práci ve městech a vesnicích.

„Soustředí se pouze na témata, která neřeší prakticky žádné problémy občanů, a tím se pro mě stává neakceptovatelnou,“ dodal starosta Čeladné na Frýdecko-Místecku.

J. Vobr 31.3.2016 8:10

Re: CHEMICKÝ MIREK - breaking news !!!

TO JE I MŮJ NÁZOR !!!

M. Berka 31.3.2016 8:14

Re: CHEMICKÝ MIREK - breaking news !!!

Kalousek bude mít pohřeb, kde bude zabalen v Tibetské vlajce a opět se vrátí jeho reinkarnace Satana... :D

P. Hlosta 31.3.2016 8:16

Re: CHEMICKÝ MIREK - breaking news !!!

Ste mně s informací předběh, což mi dělá šťávy :-))

R. John 31.3.2016 8:57

Nazdáár... konstruktivně.... hlavně konstruktivně ! :-)

... " dej chacharovi klobůk , hned ti pána předvede ".... :-)

P. Hlosta 31.3.2016 8:05

Znám případ domácího vzdělávání ;-)

Jak může dopadnout domácí vzdělávání, předvedla naše uklízečka. Její tři děti jsou v dospělosti jen ztěží zaměstnavatelné, ten nejstarší vůbec a tak matka má nejměně třikrát udělanou Základní školu. Přes učební obor se matka, ani děti nedostaly, ačkoliv dvě z nich šly v devatenácti a dvaceti letech na učební obor krejčí, kde byly čtrnáctileté děti. Do roka ovšem obě skončily. Holka nemohla ve škole pít pivo a syn nemohl s děvčaty pobíhat po hřišti jen v trenkách, jak vysvětlovala jejich matka. Takže ty dvě děti se naučily akorát stehování, což je do života málo. To nejstarší dítě letos bude mít osmadvacet a ač prodělal téměř(!) celý výuční obor zámečníka, nebyl dosud zaměstnán déle, než pár měsíců. Tak vozí do práce svou matku(řidičáky mají všechny tři děti) do práce a za ni tam uklízí a dělá další její povinnosti.

Zdá se to někomu uhozené? Taková je realita v současnosti! Zaměstnaní nevědí jestli nad tím mají brečet, nebo se smát.

:-))

V. Novák 31.3.2016 8:51

Re: Znám případ domácího vzdělávání ;-)

Aspoň něco dělá...

P. Rajman 31.3.2016 7:33

Večeře na Hradě bez nabubřelosti

Jak si takovou večeři předstsvit? A jak by asi pak vypadala nabubřelá večeře?

P. Rajman 31.3.2016 7:42

Jediné, co by potom všem nebylo nabubřelé?

by byl večeře o jednom chodu (suchá rýže), kterou by všichni zúčastnění (včetně hostitele) pojídali tradičními čínskými stolovacími nástroji.

P. Hlosta 31.3.2016 8:26

Re: Jediné, co by potom všem nebylo nabubřelé?

Čína má za sebou historii velmoci tři tisíce let! S krátkou přestávkou pokračuje. Nějaký RaJ-man může dělat posměšky a nikdy mu to nedojde. V tom je síla demokracie podle něj!

P. Boublíková 31.3.2016 8:06

Re: Večeře na Hradě bez nabubřelosti

Smažený pejsek?

J. Kombercová 31.3.2016 8:12

Re: Večeře na Hradě bez nabubřelosti

Bóbika?

D. Polanský 31.3.2016 7:11

Většinou z absolventů humanitních studií

a ještě ekonomů se rekrutují hlasatelé největších nesmyslů a různých reforem. Ani se nedivím, těch blábolů co na výšce slyší, z těch by se inženýr, technik, řemeslník, farmář poblil.

P. Lenc 31.3.2016 8:09

Re: Většinou z absolventů humanitních studií

Jó pane Polanský, dnes jsem se dočetl, že u nás existuje 3500 "neziskových" organizací.Nějak se tito "humanitně" vyškolení "odborníci" přece nějak musí živit, že?Samozřejmně za peníze vydělané právě tím "nevzdělaným" dělníkem, farmářem, řemeslníkem, technickým inženýrem, tím, slovy soudruha Mládka, příživníkem.

P. Maleček 31.3.2016 7:06

Žádná blbost - záchrana před inkluzí to je.

Aston opět předvádí svou demenci. Povinné veřejné základní školství je už od dob Marie Terezie, to jo, ale že by se ho i dnes, natož tenkrát zúčastňovali potomci mocných, to mi nějak uniklo. Však i socanka Buzková, v té době ministryně školství, odmítla svého potomka vhodit do soukolí veřejného školství, byť ho sama řídila.

A i dnes sami socanští mocipáni domácí vzdělávání podporují. To jako záchranu jejich potomků před jimi zinkluzovaným veřejným školstvím.

D. Polanský 31.3.2016 7:14

Re: Žádná blbost - záchrana před inkluzí to je.

Jasné inkluze pro chuďasy, domácí vzdělávání pro bohaté. Se socanů se stávají kapitalisti.

Neznám učitele z praxe, který by byl pro inkluzi.

J. Myslivec 31.3.2016 7:46

Re: Žádná blbost - záchrana před inkluzí to je.

To mohu podepsat! Podřizovat se takovým nesmyslům by byla obrovská chyba! Doufám, že ústavní stížnost na inkluzi vyústí v odvolání neschopné ministryně, která o školství nic neví! Jako kdysi Buzková! Jediný schopný ministr školství byl prof. Vopěnka. Ten by takový nesmysl rozhodně odmítl!!

Inkluze, stejné maturitní a přijímací zkoušky atd., to vše vrací ideu Z. Nejedlého. To opravdu chceme?

V. Novák 31.3.2016 8:56

Re: Žádná blbost - záchrana před inkluzí to je.

Vopěnka měl se školstvím společné jen to, že nenáviděl učitele.

Jinak byl typický konvertita - z nadšeného (a velmi aktivního) komunisty v nadšeného katolíka, který pobíhal po matfyzu s obrovskou Biblí v podpaží. Věděl mnohé o matematice, ale o školství kulový.

P. Vaňura 31.3.2016 10:10

Re: Žádná blbost - záchrana před inkluzí to je.

Pozor, bohatí nemají domácí vzdělání, ale posílají své děti do drahých soukromých škol!

A. Trick 31.3.2016 9:11

Marie Terezie

nenařídila povinnou školní docházku, ale povinnost obcí zřizovat školy.

M. Franková 31.3.2016 6:32

A kde je tedy chyba?

Můj mladší syn už nyní přemýšlí, kam dá dceru do školy. Jsou jí tři a půl, do školky chodí, je to společenské dítko a nemá s ostatními dětmi žádné problémy, ba právě naopak. je to oblíbený smíšek.

Já vyrostla na vesnici ve "dvojtřídce". V první a druhé třídě jsme měli vynikající paní učitelku. Třeťáky, čtvrťáky a páťáky učil pan "řídící". Chlap jako hora - nám tak připadal, a uměl všecko! Hrát na housle i dát pravítkem na zadek. Každý čtvrtek dělal odpoledne knihovníka, a dbal na to, aby žáčci četli! V létě přírodopis venku - znal snad každou kytku, keř, strom, nebo u něj na dvorku mezi slepicemi. Vše jsme měli tzv. z první ruky.

Když jsme přecházeli na "měšťanku, ti lepší z nás dostali za povinnost přinést ukázat vysvědčení, zda jsme naší škole neudělali ostudu. letěli jsme nejprve za panem řídícím, a pak teprve domů!Nepamatuji se, že by na základce byla za celých mých pět let školní inspekce! Co řekl pan řídící bylo svaté a jeho autoritu si nikdo netroufl napadnout. všichni jeho žáčci na něj vzpomínáme dodnes! O mě zkrátil učební pomůcku - dřevěný metr, o deset centimetrů a se slovy - "běž to vrátit vedle a pochlub se, proč je kratší" mě poslal k prvákům a já to na sebe hrdě práskla. Nikdy nikomu neukřivdil a třídní schůzky nesvolával. Když měl někdo problém, on si odchytil rodiče na vsi. Moc málo z toho , co píši by mu asi dnes prošlo u min. Valachové. Jemu by zase asi hlava nebrala současné školství. Mně to ostatně nebere hlava též. Asi proto, že mám jeho základy. Pane řediteli, díky !

A. Zajícová 31.3.2016 6:50

Re: A kde je tedy chyba?

A u koho mu to procházelo? U Z.Nejedlého?

M. Franková 31.3.2016 6:54

Re: A kde je tedy chyba?

Máte dojem, že je mi sto?-))

A. Zajícová 31.3.2016 7:11

Re: A kde je tedy chyba?

Podle toho vyprávění...ano.

M. Franková 31.3.2016 7:23

Re: A kde je tedy chyba?

V tom případě to beru jako poklonu. V tomto věku ovládat Pc a chodit do práce, inu dobrý základ z vesnické dvoutřídky.-))

D. Polanský 31.3.2016 7:06

Re: A kde je tedy chyba?

Já chodil do jednotřídky. Učitel také jako hora, hudebník, ale žádný kliďas, zuřil, když jsem něco nechápali. Občas nás i řezal, nejen pravítkem na zadek. To byly rány jiného kalibru. Šikana nebo něco podobného nepřicházelo do úvahy. Nemilosrdně potlačil sebemenší náznak šikany. A přesto vzpomínám rád.

Pak jsem chodil na ZŠ v Malackách. Katastrofa, vláda ředitelky ženy. Učitelů minimálně, většinou učitelky. Škoda mluvit.

S. Ševeček 31.3.2016 6:30

Demontáž? VTUTOCHVÍLI?

Brzy jste si všim ́ Astone!

A. Zajícová 31.3.2016 6:28

Kdopak nám tu prská nad kulturní antropologií?

Architekt, inženýr slaboproudař, konstruktér, lékař, astronom, chemik či strojař?

Kdepak, absolvent fakulty sociálních věd a publicistiky:))

P. Boublíková 31.3.2016 6:38

Re: Kdopak nám tu prská nad kulturní antropologií?

Jako vystudovaný chemik si smím zaprskat?

Díky...