1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

Zpřesnění pravidel? Zakázat ten nesmysl

Povinná školní docházka se jako systém zrodila na přelomu novověku a středověku v Prusku, u nás ten princip převzala naše panovnice Marie Terezie. Školní řád zavedla v roce 1774 a skutečně povinnou školní docházku u nás zavedl Hasnerův zákon z roku 1869. Sumárně se dá říci, ta věc se osvědčila. Důkazem je světově ojedinělý řád a blahobyt panující v těch zemích, které tyto principy převzaly. Jsme teď svědky jejich demontáže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 31.3.2016 10:19

Re: Ano, Astone, řád je základem dobra. Ten, který dokáže

I samovolná destrukce systémů je zahrnuta do SŘLI, vy popleto. ;-))

K. Janyška 31.3.2016 10:53

Re: Ano, Astone, řád je základem dobra. Ten, který dokáže

Do složitějších věcí se nepouštějte... Dzp.

S. Šnajberg 31.3.2016 9:33

"intelektuálky"

nechci se nikoho dotknout, ale často jsou maminky "intelektuálky" poměrně dobře rozpoznatelné. V rámci originality vypadají velmi podobně. Jejich kvalifikaci nezískaly ani tak studiem na vysokých školách, jako spíše internetovým brouzdáním a přebíráním zaručeně úžasných "guru" zpráv. Takže: rodíme doma (bezvadné, až na drobné komplikace...), nedáváme děti očkovat (dost tomu rozumí a že se povezou na vlně těch, kteří očkovaní jsou? To je v pohodě, ne?), učíme děti doma, případně paseme ovce v horách "mimo civilizaci" (úžasný, jenom maličkost v podobě diskvalifikace dětí, kterých se nikdo neptal na názor (ony totiž překvapivě vyrostou, nebudou až na výjimky dostatečně vzdělané, nebudou socializované, takže pokud budou po další generace chtít pást, pak by asi mělo být vše v pořádku). Tedy pokud to není nový Mozart...

J. Anděl 31.3.2016 9:42

Re: "intelektuálky"

Je zde jistý drobný "problém". Maminka "intelektuálka" vás nenutí, abyste nevodil své děti do školy, rodil s manželkou doma, případně neočkoval své děti.

To vy máte pocit, že víte lépe, než maminka "intelektuálka", co je pro ní dobré.

Tady na Psu na to máme takové hezké slovo: dobroser.

S. Šnajberg 31.3.2016 9:45

Re: "intelektuálky"

tak jsem se trefil... (trochu jsem to při vší skromnosti očekával) :)

J. Anděl 31.3.2016 9:48

Re: "intelektuálky"

To jste mě zaskočil - do čeho? Myslíte, že jsem maminka intelektuálka? :-)

J. Anděl 31.3.2016 9:49

Re: "intelektuálky"

Nejsem. Děti vodím do školy, manželka rodila v porodnici, očkujeme. Ještě něco?

M. Prokop 31.3.2016 9:54

Re: "intelektuálky"

Byl jste rychlejší ... :-)

P. Vaňura 31.3.2016 10:00

Kdo neočkuje své děti, dopouští se trestného činu

"obecné ohrožení." A navíc, to neočkování je v přímém rozporu s "bezplatnou zdravotní péčí," tedy přerozdělováním zdravotní DANĚ. Totéž platí pro domácí porody, tady se někdy jedná o "usmrcení z nedbalosti." jako v soudně řešeném případu porodní asistenky, které dítě, jemuž se včas nedostalo odborné pomoci po porodu ZEMŘELO.

Jak mě říkal jeden plynař, "když dojde k požáru, pojišťovna se začne zajímat o revizní prohlídky kotle." Toto ve zdravotnictví zatím neexistuje, jen u komerčního pojištění Čecha v cizině u "adrenalinových sportů."

J. Anděl 31.3.2016 10:03

Re: Kdo neočkuje své děti, dopouští se trestného činu

Pokud je takové jednání posuzovatelné paragrafem 272 či 273 (obecné ohrožení a oo z nedbalosti), pak není co řešit. Prostě lumpa vsadit na osm let do vězení a je po problému. Pak se nemusíte čílit nad maminkama intelektuálkama, prostě pudou všechny bručet a je to :-).

V. Novák 31.3.2016 12:28

Re: Kdo neočkuje své děti, dopouští se trestného činu

Posuzovatelné je - posuzované není.

Bohužel...

J. Novotny 31.3.2016 10:26

Re: Kdo neočkuje své děti, dopouští se trestného činu

A za plácnutí na zadek dítě odeberete a dáte pěstounům. Kam až chcete jít?

Očkování je v mnoha zemích nepovinné a nic se neděje, výsledkem celého humbuku je to, že doktoři přiznali, že se očkování někdy může zhoupnout do průseru - takže se to nebude jako dříve zametat a ta postižená rodina třeba dostane finanční pomoc.

Domácí porod, třeba v NL je mají vychytané a jsou LEVNĚJŠÍ, než ty v porodnici. Ale tam mají opravdové pojištění a tak přemýšlí.

J. Anděl 31.3.2016 9:27

Mám na to jiný názor

Zajímavý úvodník, dobré téma. Dobře napsané, dobré úvahy. Fakt.

S panem Neffem ovšem nesouhlasím. To, že se naše názory rozcházejí, plyne ze dvou klíčových bodů:

1. Úředník na lid kašle. Možná proto občas něčemu ustoupí, protože mu to nestojí za komplikace nad rámec pracovní doby. Je to pochopitelné. Na druhou stranu "Lid" vždycky měl, má a bude mít praštěné nápady. Od toho tu mají právě být soudci (samozřejmě vzdělaní v soukromém právu a sřli, jak jinak), úředníci (taktéž) a demokratický systém, který by měl z principu největší výstřelky (a za výstřelek považuji požadavky, vyžadující přizpůsobení se a zvláštní zacházení ze strany většiny) odříznout (ovšem to by nesměly platit principy lobbingu včetně toho aktivistického). Domácí vzdělávání přizpůsobení se většiny nevyžaduje, nepovažujeme-li za přizpůsobení se ochotu provádět pravidelné přezkoušení doma vzdělávaného žáčka. Já ne, přezkoušení se provádí i u dlouho nemocných a není to nestandardní činnost. Nároky při nástupu do zaměstnání jsou stejné.

2. Pro naprostou většinu občanů je podle mého názoru domácí vzdělávání mimo reálné možnosti. Časové i výkonnostní. Tudíž ve skutečnosti si myslím, že po krátkém boomu by se věc usadila v rozumných kolejích. Podobné je to s domácími porody - i zde dá většina maminek přednost pocitu bezpečí před pocitem svaté dokonalosti. Většina, ne všechny, ano. Ale většina. Dodal bych klidně "naprostá většina".

To, že zbude jakási nezávislá menšina, ovšem dráždí systém a dráždí to lidi, v systému integrované. To je taky pochopitelné. Ve skutečnosti však nejde o argumenty typu "demontáž vzdělávacího systému" (ke které podle mě nedochází), finanční náklady na záchranu života ideologií zblblé maminky, rodící pod smrčkem (naprosto zanedbatelné z hlediska rozpočtu a počtu takto zblblých maminek, co se dostanou do potíží) a další. Jde o tu jejich nezávislost. Je to trochu podobné, jako postoj k živnostníkům! A opakuji - opravdu si nemyslím, že většina lidí tuto nezávislost dobrovolně zvolí.

M. Prokop 31.3.2016 9:57

Re: Mám na to jiný názor

Přesně.

Tak nevím, zda je ten odpor k jinakosti dědictvím let "lidově demokratických", nebo zda se to táhne už od Rakouska-Uherska.

J. Anděl 31.3.2016 10:39

Re: Mám na to jiný názor

Ani třeba takový Ježíš to neměl úplně jednoduché ;-). A později ti, co v něj nevěřili, nebo (ještě hůře) v něj věřili po svém.

Ale jo, je ještě pořád rozdíl mezi například postsocialistickými zeměmi, zeměmi Západní Evropy, USA atd. I když všechno se mění a v rámci dnešní politicko-korektní doktríny si nejsem jistý, co a kde je to lepší. Asi zrovna jak který aspekt.

I. Mertl 31.3.2016 10:11

Re: Mám na to jiný názor

Tak, tak, po panu Andělovi těžko něco dodat, Neff se prostě mýlí, přestože zvládá gramatiku. I sebechvalný (?) odkaz na pana otce je sporný: ten byl sice na rozdíl od syna skutečný spisovatel, ale zato k bývalému režimu vzorně loyalní. (Já vím, to není k věci, ale stejně tak není k věci Astonův odkaz na otce.)

R. John 31.3.2016 9:15

Kůwa... ta normalizačka ......

.... Aston šáhnul do kapsáře bolševického výraziva... prý "demontáž"... oblíbený to termit bolševiků... já jsem se lek, když jsem to čet, že zase někdo chce demontovat socialismus, už jsem chtěl jít do ulic ... :-)

M. Prokop 31.3.2016 9:15

To zas Aston vyplodil hovadinu.

Pokud by se domácí vzdělávání mělo týkat všech, nebylo by to dobré. Zrovna stejně špatné je, zakázat ho úplně. Kvalita se lépe nachází v rozmanitosti.

No a ty přechodníky fakt umí málokdo. A přitom všichni prošli povinnou školní docházkou. :-P

A ten systém Lidovek jim občas pouští do novin do očí bijící chyby. Takže redaktor i systém byli za školou. :-P

J. Franke 31.3.2016 9:11

Astone, jo...

Taky to tak vidím.

M. Krátký 31.3.2016 9:10

Astone - dneska za 1 s hvězdičkou

a teď si přečtu komentáře - hezký den. Jen ještě k té povinné školní docházce podle Marie Terezie doplním takto : a nové kostely na vsích se mohly stavět pouze v případě, že tam byla alespoň základní škola

J. Jelínek 31.3.2016 9:05

Skvěle!

Bravo, pane Neffe,

jenže když jsem ctihodného chirurga upozornil, aby mě neoslovoval "pane Jelínek!", ale "pane Jelínku!", neb pátým pádem voláme, rozčílil se natolik, že mě odmítl operovat a málem dostal infarkt. (Jen pro úplnost: Když jsem poté řekl, že složil jistou přísahu a MUSÍ pomáhat lidem, málem zbořil nemocnici)

Ale zapomněl jste i na kulturu projevu u všech lidí, kdy požívají v jedné větě "jakoby" (t.zv. "jakobíni"), "prostě" ("prosťáčci) nebo jiná, do vět nepatřící nesmysly...

P. Jášek 31.3.2016 8:22

No, na to, že

tatínek byl spisovatel, jste slabý v dějepisu!

P. Zinga 31.3.2016 8:59

Re: No, na to, že

V čem je názor autora z historického hlediska nesprávný?

P. Jášek 31.3.2016 10:53

Re: No, na to, že

Když jsem to psal, tak tam měl na přelomu novověku a STAROVĚKU.

už to opravil...stejně to má špatně, středověk skončil objevením Ameriky...

P. Hlosta 31.3.2016 8:14

Pro odlehčení náročné diskuze o školství ;-)

Zatímco školství kolabuje a to dlouhodobě, TOP 09 posiluje, protože i místopředseda odstoupil a odešel za strany kvůli Kalouskovi a tím kvalitativně Kalousek svou stranu posílil.

http://www.novinky.cz/domaci/399022-byvaly-mistopredseda-top-09-stranu-opustil-pry-kvuli-kalouskovi.html

;-))

J. Fialová 31.3.2016 8:32

Re: Pro odlehčení náročné diskuze o školství ;-)

Podle pana Kalouska je to dobře, neboť pan odstupující se ve svých názorech netají xenofobií a proruskou orientací, protože vystupoval na internetu proti islámu.

Hmm, už dávno tomu, kdy pan Kalousek chtěl po kterýchsi volbách vytvářet vládu s pomocí komunistů... V době, kdy byl ještě předsedou KDU-ČSL. J. Fialová

J. Vobr 31.3.2016 9:35

KALOUSEK TO "VYARGUMENTOVAL" KLASICKY

Předseda TOP 09 odchod Lukši uvítal. „Je to od něj velmi hezké a vítám to. On se nikdy netajil svou proruskou orientací a sympatiemi k Bloku proti islámu,” řekl Novinkám Kalousek.

___________________________________________

Tu-ááá.

M. Berka 31.3.2016 8:11

Dnes je každý "odborník" na IT a školství...

Nebo alespoň do toho chce kecat... :D

Takže podle mne nějaký základ by měl být společný - číst, psát, počítat. Dále je možné, aby to bylo volnější. Kupodivu se to nějak konstruuje "naopak". Nejdříve byly "statní zkoušky" na VŠ, pak někdo přišel s nápadem na "státní maturity", dále přibudou "statní přijímačky" a skončí to "státními zkouškami" v mateřské škole... Toto mi připadá úchylné. Pochopitelně, pokud budou děti učit rodiče, stát to výjde levněji... Ale ne každý rodič na to má odborně.

P. Hlosta 31.3.2016 8:22

Re: Dnes je každý "odborník" na IT a školství...

Povinná školní docházka by měla být vrácena do podoby Obecné školy a Měšťanky, s tím že nejslabší děti by ukončily vzdělávání Obecnou školou a byly by vyučitelné v nějakém méně náročném učebním oboru. Ne každý má na to do patnácti let se učit chemické vzorečky, fyziku a dva světové jazyky o náročnější matematice ani nemluvě.

V. Novák 31.3.2016 8:49

Re: Dnes je každý "odborník" na IT a školství...

Nesmysl v situaci, kdy i ten, kdo těžko zvládá základní školu, se domůže "maturity". A ten, kdo ani tu ZŠ nezvládá, si aspoň vysoudí odškodné.

Možná by se mohlo maturitní vysvědčení rozdávat rovnou s rodným listem - a vyšlo by to levněji...