30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

Úvaha listopadová spojená s prokletím

Mileniálům to už neříká prakticky nic, kdežto nám, dětem dvacátého století, není 7. listopad lhostejný. Je to výročí politického převratu, který zásadně zasáhl část planety a bohužel i Češi a Moravané, jakož i Slováci museli pětačtyřicet let zakoušet důsledky toho, co se stalo před na den sto lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 8.11.2017 8:18

Re: K VŘSR ...

Pardon, opravdu se mýlíte s těmi trockisty, máte asi na mysli menševiky, případně kadety, nebo esery - těch stran bylo více, a bolševici byli v menšině. Jenže bolševici se nedrželi žádných pravidel a zákonů, jen násilí, proto ovládli Dumu, i když jich bylo ve skutečnosti málo. Pak už nic nestálo v cestě strašnému krveprolití.

V. Klepetko 8.11.2017 8:32

Re: K VŘSR ...

Jen pro pořádek: behem vlastního bolševického převratu a v následujících dnech v Petrohradě přišlo o život cca 5 lidí. Skoro nikdo se nebránil, a myslím že bolševici pak rozpustili nikoliv Dumu, ale ústavodárné shromáždění - protože ještě předtím proběhla Únorová revoluce, která svrhla cara a postavila do čela Kerenského, to byl takový umírněný žvanil. A směřovalo to celé k Republice, jenže bolševici za peníze německého generálního štábu prostě začátkem listopadu -

podle dnešního kalendáře - uchvátili moc. Bez krve... Ta tekla až později.

V. Heidlerová 8.11.2017 18:36

Re: K VŘSR ...

Mám dojem, že ženské ozbrojené oddíly, které hlídkovaly v Zimním paláci, byly ozbrojeny, mnohé ženy znásilněny a zastřeleny, ale to na venek neproniklo. Jinak máte pravdu s tou Dumou. Sorry jako.

J. Lukavsky 8.11.2017 7:50

Re: K VŘSR ...

No kolik negramotných bylo, v té době, v ostatních zemích? Obávám se, že to nebylo o moc jiné. Nám cpali do hlaviček, že carské Rusko byla jen špína, hlad, negramotnost.... ale Mendělejev, Lomonosov, Ciolkowski, Čajkovský. Gogol..... Jistěže na vesnici si mužici žili pomalu a primitivně, ale po svém a rozhodně nehladověli a v okolních zemích to nebylo o moc lepší. Tehdejší primitivní zemědělství také znalost programování, angličtinu a alespoň Mgr. z managementu ani nevyžadovalo. Teprve s nástupem revoluce se věci daly do pohybu, no také vyvraždit pár desítek milionů lidí to není jen tak! Problém velkých říší, je, že mají obrovskou setrvačnost a sunou se pořád jedním směrem i když už se ví, že ve předu je propast.

J.L.

V. Heidlerová 8.11.2017 8:12

Re: K VŘSR ...

Rusko se už počátkem 20.století začalo modernizovat a probírat ze zaostalosti. Významnou roli sehrál ministerský předseda (?) Stolypin, jenž byl neprávem zatracován. Nakonec zavražděn. Pod jeho vedením se dalo dojít ke zlepšení situace, je však nutno vzít v úvahu "ruskou duši" a asiatskou míru krutosti. Revoluce byla připravována v duších za pomocí autorů jako Dostojevskij, Tolstoj, Čechov - formálně dokonalá literatura, obsahově vedoucí k názorové popletenosti, případně planému uvažování bez rozhodnosti u inteligence. A profesionální revolucionáři a anarchisté k tomu. V Rusku by byla revoluce, i kdyby nebyla válka a bída. Jen bolševikům se podařilo národ sestříhat podle jejich jednotného mustru, to trvá dodnes, od Ruska nelze nic dobrého očekávat. Nebudou jíst, budou bydlet v zákopech, ale nažerou se dobře ideje Velké Rusi.

V. Klepetko 8.11.2017 8:44

Re: K VŘSR ...

Čechov vede k názorové popletenosti, případně planému uvažování bez rozhodnosti u inteligence? :-)))))))))))))) Tolstoj připravoval revoluci!???? :-))))) A ten Dostojevskij, to byl taky echt-revolucionář, zejména ve srovnání s nějakým Černyševsým, Bjělinským a dalšími Maximy Gorkými?:-))))))))))))))))). Vyjmenovala jste ty hodně konzervativní autory - a byla jich takových, kterým byla revoluce nekonečně vzdálená, většina - Bunin, Grigorovič, Kuprin...

J. Štrobl 8.11.2017 6:50

Já bych také neškatulkoval jako Aston

Vždycky to záleží na lidech. Ať vědec, kněz nebo filozof, jakmile ho opustí pokora a začne se cítit spasitelem, patří ho nakopat. Zcela podle českého přísloví: "Potkáš-li kdy spasitele, tak ho kopni do ...".

J. Schwarz 8.11.2017 6:59

Re: Já bych také neškatulkoval jako Aston

Možná. Jen přírodovědec - spasitel něco vymyslí, o čem se domnívá že změní svět a pokud se mu podaří výmysl i realizovat, pak v tržním prostředí závisí na tom jestli si ostatní jeho výtvor oblíbí nebo ne. V případě filozofa, kněze či politika- weltverbessera je změna společnosti cílem primárním. Technik či vědec "pracuje" s materiálem a dává lidem na výběr výsledek proměny používat nebo ne. "Společenskovědec" či kněz pracuje s "materiálem" lidským a to je naprosto jiná káva. Takže souhlas s Astonem...

J. Štrobl 8.11.2017 7:59

Re: Já bych také neškatulkoval jako Aston

Je to příliš složité, aby to mohlo být pravdivé. Viz klima-alarmisté a podobní -isté u kterých není žádný rozdíl třeba s multikulturalisty. Obě skupiny spojuje víra ve spasení lidstva a ovšem bezpracný finanční prospěch.

P. Přibyl 8.11.2017 7:53

Re: Já bych také neškatulkoval jako Aston

Myslím,že Astonovi nejde o škatulky ale o koncept šíření dobra, nejlépe za každou cenu.

J. Štrobl 8.11.2017 8:43

Re: Já bych také neškatulkoval jako Aston

Ovšem ta každá cena obvykle znamená miliony mrtvých.

J. Jurax 8.11.2017 19:23

Re: Já bych také neškatulkoval jako Aston

Já ano. Je to naprosto přesné.

P. Kučera 8.11.2017 6:32

Výročí bylo včera

K 7. listopadu jsem tu psal už včera dopoledne. Tak jen k těm informacím: na ČT2 byl odvysílán a bude ve čtvrtek v 17.15 reprízován hraný dokument Ruská cesta. Je to popis reality bez mýtů. Dovoluji si doporučit. (S radikálním Astonovým odsudkem všech společenských věd si dovoluji já, profesí technik, velice nesouhlasit.) Dobrý den.

P. Kučera 8.11.2017 6:34

Re: Výročí bylo včera

Dodatek: tím ale vůbec nemíním snižovat význam přírodních věd, potažmo techniky.

V. Hájková 8.11.2017 6:45

Re: Výročí bylo včera

Dnes na rozdíl od Vás - souhlasím. Rozumím co vše chtěl touto zkratkou pan NEFF říci! A pokud jste nepochopil Vy- pak všichni svatí ať stojí za panem NEFFEM- protože zdejší většinová """"inteligence"" je oproti vám o jeden level pod vaši uroveň:-)

P. Rajman 8.11.2017 6:31

Nejhorší jsou sci-fi spisovatelé

ti se totiž domnívají, že mají patent nejen na techniku a její ovládnutí přírody, ale tímto i na poslání a smysl lidského počínání.

P. Rajman 8.11.2017 6:19

Němci, Poláci, Maďaři, Estonci...

jsou vosk?

P. Klíma 8.11.2017 6:14

Ámen

J. Fridrich 8.11.2017 5:55

Vážení, nejen gulagy zdobily komunisty v

Vážení, nejen gulagy zdobily komunisty v SSSR - také hladomory a přímé vraždy rudými komisaři Felixe Dzeržinského - zakladatele ČEKY, předchůdkyně GPU, NKVD a KGB ( zrůdy, která " vyučila " Jagodu, Berie a další bestiální vrahy ve velkém ). Také můžeme zmínit - z pestré nabídky rudých zločinů patřících spíše do Asie než do Evropy " přemíst'ování " celých národů. Uměle vyvolaný hladomor v nejúrodnějších částech naší planety - Povolží-Ukrajině nemá v lidských dějinách obdoby. A třešnička na dortu byla totální nesvoboda jednotlivých občanů a povinné jásání nad těmito dříve vyjmenovanými " úspěchy ". Neschopnost spočítat reálně přesněji celkové počty objetí komunistických zvěrstev je myslím jasná nejen historikům, ale i soudným lidem, kteří se o tuto nelidskou anomálii v dějinách lidstva - čili SSSR a jeho projevy během 20tého století - doklady a podklady o svých zločinech dovedla jejich komunistická mašinérie dobře utajit a posléze zlikvidovat.

S. Kalužík 8.11.2017 0:51

Netřeba slov,

myslím, že ta mantra je pro Astona dostatečně charakteristická :)