14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

Právo vítěze, pokusy poraženého

Trpká je chuť prohry, byť by to byla prohra ani ne o prsa, ale o vous. Vítězem voleb se stali občanští demokraté a právem vítěze sestavují vládu. To, jak to dělají, může být předmětem kritiky, úžasu nebo i posměšku - nominace tří zelených do ministerských křesel, to je výsměch na adresu zelených, kteří žehrají na volební systém a označují ho za nespravedlivý, protože je připravil o poslanecká křesla. Až na to, že politický systém a logika jeho fungování jim přisoudily tak velké místo v exekutivě, které neodpovídá jejich významu a volebním výsledkům. Ještě neměli příležitost přeložit jedno stéblo přes druhé a už prokázali tak velkou mocichtivost, že lidovci ze zlatých dob Josefa Luxe mohou jen závistivě zírat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mislead 18.6.2006 16:21

Re: Re: Re: Re: Něco o produktivitě

i to se dá - využít je problém

bara 18.6.2006 16:29

Re: Re: Re: Re: Re: Něco o produktivitě

déle vařit, to prý pomůže

ibn 18.6.2006 15:18

Foundryman- "Myslíte objevná v terminologii sira Humphreyho Applebyho?"

trochu se dostavame do sentimentu, ale to je v poradku. Komunisti totiz gloriolovani rolnickeho stavu tak uplne nevymysleli, ale v zasade ji prevzali od Nemcu. (Blut und Boden- staci zadat do gooogle.) Osobne jsem byl prekvapen, jak nemecky mluvici narody ve svych malomestech uctivaji rolnicky stav a jeho zvyky. Samozrejme je to i proto, ze vetsina obvyklych, ted uz pokrestanstelych slavnosti, je zemedelska. Nicmene touha po "ciste krvi", coz je samozrejmy rys kazdeho spolecenstvi, nedokaze dnes (nejen) najit jine uplatneni, nez u rolniku. Rolnik je cosi posvatneho (vyssiho) a zaslouzi zvlastni ucty. Sedlasi jsou selmy a to, co napsal pV se mi moc libi a zda se mi to opravdu objevne. Pokud zijete mezi sedlackou komunitou, nic lepe nevysvetluje jejich rezervovanost ke spolecnemu vlastnictvi, snad jeste neduvera k bliznimu svemu.

ibn 18.6.2006 15:22

Re: Foundryman- "Myslíte objevná v terminologii sira Humphreyho Applebyho?"

Spise by mne ale zajimal vas nazor na zamyslenou dotaci vinaru z rukou ODS:

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/cesko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=70260&tro1020_0_0

H.K. 18.6.2006 18:04

Re: Re: Foundryman- "Myslíte objevná v terminologii sira Humphreyho Applebyho?"

Hranice v EU jsou otevřené. Není možné, aby v některé zemi bylo vinařství dotované a v jiné nebylo. Jinak dotace deformují trh a udržují při životě ty méně schopné. Stát  by měl být připravený pomoct v případě nepředvídatelných událostí. Jinak jsou dotace většinou užitečné pro státní úředníky a jejich kamarády. 

Jura 18.6.2006 15:43

Re: Foundryman- "Myslíte objevná v terminologii sira Humphreyho Applebyho?"

Ještě, že svět se neřídí jenom sedláckým rozumem.

Jura 18.6.2006 15:14

Pane Jonáši

Úspěch amerického zemědělství je, že se hospodaří na ohromných celcích.  Spousta farem nedokáže čelit velkým korporacím. Nejsem proti rodiným farmám. Tady se někdo snažil namluvit, že JZD měli třetinové výnosy. Já nevím kde k těm číslům došel.Co myslíte je schopno farmaření čelit velkým korporacím? Zemědělství je dnes uplně jinde. Ano technika a technologie, světové zemědělství v posledních patnácti letech posunula úplně jinam.Tam kde před patnácti lety pracovalo 10 dojiček, tam dnes na stejné množství práce pracuje jedna. Genové inženýrství mohutně zasáhlo do tradičního zemědělství. Proč jsme nevybojovali podmínky jako poláci? Jejich podmínky, které jim dává příroda jsou lepší než naše.Je to hráč, který zamotá hlavu i francouským zemědělcúm.

Mysch 18.6.2006 15:28

no neda mi to

tak se k tomu vyjadrim.

autor vyroku se zrejme kdysi dival na ard na "prager notizen".

a tam byl porad o jzd a zahumencich. redakci magazinu prislo divne, ze ze zahumenku byl opravdu 3 X vetsi vylnos na hektar, nez  z druzstevniho.  - a druzstevnik to rad vysvetlil. ono se nejdriv sklizelo  na druzstevnim, a zasobnik kombajnu zustal poloplny.

kanuk 18.6.2006 16:20

Re: Pane Jonáši

Ona  současná tendence v zemědělství je vyrobit co nejvíc s nejmenším počtem lidí, i za cenu snížení výnosu z jednotky plochy (i když se i v tomto směru dosahuje určitého pokroku). Ale nastane doba, a v některých částech světa již nastala, kdy bude nutno vyrobit co nejvíc z jednotky plochy, bez ohledu na množství vyžadované práce. Zahradnický styl hospodaření je určitě výnosnější (v produktivitě) než styl polní.

kanuk 18.6.2006 16:31

Re: Pane Jonáši

Jurovi. Mám podezření (nebudu se hádat), že největší výhodou polského zemědělství je stále ještě levnější pracovní síla.

brouk 18.6.2006 14:34

Zrovna si rikam ,jak prozit

nejsmysluplnejc takovou krasnou nedeli, a napadlo me ze nejlepe debatou na Psu,  o povolebnich sancich jednotlivych stran, s nejakym zarputilym nickem,-)

Haf 18.6.2006 14:40

Re: Zrovna si rikam ,jak prozit

Kůrovec ?

P.M. 18.6.2006 14:28

Vsem takyfotrum: Mejte HAPPY DAY!

Nejen fotri. . .Dik za peknou debatu! 

Haf 18.6.2006 14:08

Mnohde je stále vyluxováno

Do družstev vstoupili krom vlastníků v 50 tých letech bezzemci, v pohraničí "novousedlíci". Ze všech těchto se stali družstevníci, "kulaci" mnohdy námezdnými dělníky v jiné oblasti. Po r. 89 mnohdy nebylo co z objektů a movitého majetku vracet, tak , jako fabriky většinou zprivatizoval komunistický ředitel a vytuneloval, tak JZD mnohde nevydaly a nenahradily, protože soudruzi předsedové je stačili vytunelovat a převést na svý , vrátili zdevastované statky. Dědicové podílů ani mnohdy hospodařit nechtěli, opačně, ti , co chtěli , někteří z nich nejsou dosud z produkce schopni uvést do stavu k obrazu božímu a svému, mnohde se zoufale snaží udržet a výsledek je šílenej, mnohde se potomci ani nemohli postavit na úroveň rodičů prostě proto, že nemají gruntovní znalosti a ani fundamentální základ znalostí. A to přitom v zemědělství není sobota, neděle a už vůbec ne NP.Tenhle bordel zaseli tři T + had na tři -Lux

Haf 18.6.2006 14:16

Re: Mnohde je stále vyluxováno

Doplnění - vrátili zdevastovaný statky, bez a nebo s vojetou mechanisací, o náhrady se nedosoudili mnozí dosud. Hamba - viz poslední řádek

Haf 18.6.2006 14:37

Re: Re: Mnohde je stále vyluxováno

Majitelé soukromých firem - soudruzi ředitelé, předsedové JZD a všechna ta zlodějská verbež sou dnes velcí demokrati a namnoze taky voliči ODS..........;-O

cebik 18.6.2006 18:26

Re: Re: Re: Mnohde je stále vyluxováno

a jmenují se, namátkou Fencl, Mládek ...

Foundryman 18.6.2006 14:08

Ibne, ad produktivita

Lidské dějiny jsou dějinami snahy o zvýšení produktivity, to jest dosáhnout maximalizece výnosu při minimalizaci nákladů. S tím nikdo nic nenadělá, podle tohoto vzorce se chová Bill Gates stejně jako cikán na východním Slovensku. Jedinou otázkou je, co kdo považuje za cílový výnos.

jonáš 18.6.2006 14:11

Re: Ibne, ad produktivita

Máte na mysli produktivitu, nebo ziskovost?8-o

Rpuť 18.6.2006 15:12

Re: Re: Ibne, ad produktivita

Jonáši, napište 100x - Zisk není neslušné slovo!!

A krom toho, že dosáhnete vyšší produktivity neznamená automaticky, že máte taky větší zisk. Foundry mluví o nákladech na produkci!

bara 18.6.2006 15:45

Re: Re: Re: Ibne, ad produktivita

No, já si ale fakt myslím, že jsou to dbě různá slova.

Produktivita = množství práce vykonané za jednotku času

Ziskovost  = rozdíl mezi výnosem a nákladem

jonáš 18.6.2006 15:46

Re: Re: Re: Ibne, ad produktivita

Nevim proč bych to psal, pani učitelko, já už mam docházku ukončenou! Jen že produktivita se obvykle počítá na člověka a ziskovost na korunu, a klidně to může jít proti sobě :-P

Foundryman 18.6.2006 14:03

Ibne,

"Rozhodne pV-ho uvaha o tom, ze rolnici se neradi zdruzuji, protoze to snizuje mobilitu jejich majetku, je objevna." Myslíte objevná v terminologii sira Humphreyho Applebyho? :-))

pV. 18.6.2006 14:20

Teď nevím, jestli se mám nebo nemám urazit :-)

On totiž opravdový zemědělec je vrostlý do půdy a hrozně nerad vidí, když se se mu po poli producíruje někdo jiný. Ťežko to vysvětlovat někomu, kdo žádnou hroudu (dva áry zahrádky před prefabrikovanou vilkou nepočítám) nemá. Asi nejlépe to vystihuje - když chceš něco pořádně, udělej si to sám nebo když někdo má nějaké profesionální nářadí v dílně, také ho strašně nerad půjčuje a není to o lakomosti. A půda má tu nevýhodu, že se chyby napravují velmi dlouho a obtížně...

pV. 18.6.2006 14:24

A řečeno moderní terminologií

- každý rolník tuší, že držení je 9/10 vlastnického práva. V naší kotlině obzvlášť :-)

ibn 18.6.2006 14:00

k produktivite

Produktivita asi nebude tim nejvyssim meritkem uspechu. Dobrou pulku prace, kterou ted delaji lide, by mohli v pohode prevzit roboti. Ale ono to nejde, kdo by pak (za co) kupoval jejich vyrobky?

Klidne muzeme v polabi privazat ke koliku Neznalkovu agrikolu a ta s jednim manikem obdela cele nymbursko. Navic Evropa zatim sazi na tradice a ty jsou nejpevnejsi v zemedelstvi. Meststi delnici se ukazali jako nejista skupina, schopna jit proti celemu systemu. Rolnici jsou potrebni i pro ekologicky chod krajiny, kamennym lavinam, nicici vesnice, lze zabranit dotovanym obdelavanim pudy v rizikovych polich.

Rozhodne pV-ho uvaha o tom, ze rolnici se neradi zdruzuji, protoze to snizuje mobilitu jejich majetku, je objevna.

Foundryman 18.6.2006 13:58

Ostatně, pro ilustraci

pod dojmem aktuálních zážitků bych uvedl příklad vinařů. V rámci JZD bylo i na Jižní Moravě, tedy tady u nás, každé víno zglajchšaltovaná sračka - s výjimkou záhumenků. Dnes přijedete do dejme tomu Velkých Bílovic, dáte si Ryzlink vlašský v 10 různých sklípcích a pokaždé je jiný. To ovšem vinařům nebrání provozovat společné stáčírny či pálenice, které každý využívá dle vlastní potřeby a uvážení. Lidé na dědinách stejně kooperují, jinak to nejde - kooperují však spontánně a jak jim to vyhovuje, což považuji za nejsprávnější a nejpříjemnější pro všechny zúčastněné, producenty i zákazníky.

ibn 18.6.2006 14:03

konkurenceschopnost skrz dotace:

Miliony korun na propagaci a volnější pravidla značení vína.

To čeká české producenty, pokud projde novela vinařského zákona a Evropská unie podpoří vizi české vlád o vyplácení podpor z tak zvaného Vinařského fondu.

"Oba kroky zvýší konkurenceschopnost našich vinařů," domnívá se stínový ministr zemědělství za ODS Jiří Papež.

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/cesko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=70260&tro1020_0_0

Haf 18.6.2006 14:13

Re: Ostatně, pro ilustraci

Vinařství je specifická část zemědělství, s výrobou masa a mlíka - souvisejících plodin a prací nemající nic společnýho.

Ale faktem je , že může bejt dobrota i druhák.

Pro neznalýho pražáka

H.K. 18.6.2006 17:47

Re: Ostatně, pro ilustraci

Vinařská družstva vznikala již po vzniku republiky. Rolníci pěstovali révu a hrozny dodávali do vinařských družstev ke zpracování. Čato byli i podílníci v takovém družstvu. Výsledný produkt byl vizitkou každého a konečným výsledkem byly peníze. Kooperovali proto, že to bylo pro všechny výhodné. Nepotřebovali k tomu žádné poradce ani z Prahy ani z Bruselu.

      Dotace deformují trh a mají význam pouze v případě nenadálých událostí. Pokud je ale otevřený trh, tak není možné někde dotace mít a někde ne.