2.7.2022 | Svátek má Patricie


Diskuse k článku

Podle sebe soudím tebe

Čeští politologové a političtí komentátoři jsou posedlí představou, že Václav Klaus neprahne po ničem jiném než po tom, aby byl zvolen znovu do stolce presidenta. Jak na to přišli, neví ani Bůh, ať už kterýkoliv. Ba dokonce, a to je ještě lepší, vědí to jedině oni sami. A možná, že to nevědí ani oni. Zajímavé je na tom jediné - že tuto myšlenku politologové a komentátoři naočkovali celé veřejnosti a dnes už se všechny úvahy o tom, co se děje na naší politické scéně, měří pouze podle ničím nepodložené a nikým nijak nedokázané představy lidí, kteří se tváří, že do toho vidí, zatímco si nevidí ani na ty pověstné špičky svých vlastních nosů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
XXL 10.11.2006 7:06

Re: Re: Ano, pane Kopale !

Tam, kam pod jeho vedením směřujeme a kam jste šel Vy napřed.

BuBu 10.11.2006 7:25

Re: Re: Re: Nespletl jste si náhodou server ?

Toto je Neviditelný pes . . . nikoli Haló noviny !

XXL 10.11.2006 11:34

Re: Re: Re: Re: Nespletl jste si náhodou server ?

A ty Haló noviny jsou co?  Vy je čtete? Já ne, milý bů, bů ...

kapitán 10.11.2006 6:51

Re: V. Klaus si své znovuzvolení může nejllépe pojistit tím,

Klaus je president především pro ODS

Lidovci mají svého Pitharta

Zelení chtějí ženu

eTony 10.11.2006 6:53

Re: Re: V. Klaus si své znovuzvolení může nejllépe pojistit tím,

Pithart ? No větší xindl na Hradě už být nemůže, krom Paroubka.

pozorovatel123 10.11.2006 5:51

Společnost?

Že asi nebude VK svoji příští volbu odmítat je jasné a samozřejmé. Již velmi dlouhou dobu je však zřejmé, že je v české intelektuální elitě řada lidí, kteří při zaslechnutí jména Klaus mají okamžitě pěnu u úst. Otázka zní proč. Že by ho intelektuálně tak moc převyšovali to asi pravda nemude, iu když jejich IQ uznávám.Tak proč? Oposmlouva? Asi částečně ano, tito lidé většinou podporují různé drobné nezávislé nepočetné atd. protože zde lze snáze vyniknout. To je i princip nepolitické politiky. Ten kdo se prosadí u většiny je pro ně nepřijatelný. Druhý efekt bych viděl v dávné historii  hned po 89 roce. Všechny ostatní země procházely inflační smrští. Koli nul se kde šktrtalo si asi pamatujete. Myslím, že jsme byli jedinou zemí, kde k tomu nedošlo. Řada lidí však v té době spekulovala a nakupovala devizy v nevýhodných kursech a čekala. (několik jich znám). No a ono to nevyšlo. VK byl v té době ministrem financí. Netvrdím, že je to výlučně jeho zásluha, ale minimálně na rozdíl od okolních zemí nic moc nepokazil. Tito spekulanti prodělali a to jak víte se neodpoští. No a teď se do mne můžete pustit. Večer si to rád přečtu. Ahoj 

eTony 10.11.2006 6:41

Re: Společnost?

ano, úspěch se neodpouští. A Klaus s privatizací úspěšný byl, a teď ponejvíce nenávidí Klause ti, kteří neunesli tíhu vlastní zodpovědnosti a snaží si svůj komplex neúspěchu vybít tím nejblbějším způsobem - svoji vinu svalit na jiného pro očištění sama sebe, ale pouze ve vlastních očích.

loula 10.11.2006 7:06

Re: Re: Společnost?

Doporučuji rozhovor s Tomášem Ježkem, otcem kuponové privatizace, asi před týdnem na radiu 6. Velice stručně, Ježek hodnotí kuponovku jako nutnou a v daných podmínkách možná jedinou cestu, jak státní majetek dostat mezi akcionáře. Na druhou stranu přiznal, že tato cesta probíhala v podmínkách dosti značného právního vakua ( i umelě udržovaného), což vedlo i tomu , že zhruba 30% DIKů bylo okradeno (podle pohledu západních pravidel investičních fondů), a to zcela v souladu s platnými zákony.

Kajan 10.11.2006 7:24

Re: Re: Re: Společnost?

Okradeni byli ti, co se okrást nechali svým podělaným nebo špatným postupem !  Naházet své peníze hochštaplerům ! To byl jen trest za blbost ! Alternativou bylo dát každému občanu České republiky k prožrání jednorázově pár desítek tisíc ! Byly by už dávno pryč a struktura akcionářů by nevznikla ! Dzp.

loula 10.11.2006 7:43

Re: Re: Re: Re: Společnost?

Nikoliv, Kajane, jestli vzniknou kampeličky (museli mít státní souhlas ke vzniku) a jestliže existovalo něco jako bankovní dozor), tak je od státu alibismus říkat, že investice v kampeličkách je jen a jen věcí lidí, kteří jim svěřili peníze. Ten bankovní dozor měl tedy minimálně upozornit, že zhodnocení nabízené kapmeličkami je přinejmenšém podezřelé. Ano, dalo se čekat, že za této situace hochštapleři vzniknou, a stát měl zákonou úpravou maximálně bránit akcím těchto hochštaplerů.

Nezlobte se, ale váš přístup mi silně připomíná postup policajtů v Praze, když jsem tam nahlásil v pořadí páté vykradení auta: Je to vaše věc, nemáte v autě nic nechávat. Jak mám na jednáni tahat dva metráky materiálu, to mi ovšem neřekli. Ano, ta vykradená auta jsou daní za moji blbost, že jezdím do Prahy.

Terry 10.11.2006 7:52

Česká cesta privatizace: pohled zvenčí

http://samba.fsv.cuni.cz/~blahaz/view_from_abroad_Czech.doc

bruner 10.11.2006 7:07

Re: Společnost?

určitě z vlastní zkušenosti víme, že opravdu nebyla velká inflace a hlavně nebyla ani velká bída i když došlo k mejetkové separaci společnosti. Proč tomu tak bylo? Já říkám, že proto, že se neoddělila cena pořizovaných statků od jejich hodnoty. Jinými slovy nebylo nutno tisknout více peněz na sehnání nějakého zboží neboť poptávka po zboží se nějak významně nezvyšovala resp. zvyšovala se plynule a prakticky celé zvýšení poptávky se saturovalo nepěžně - úvěry. Jejich neblahé působení na inflaci se pak rozložilo do delšího období a je stejné jako jinde ve srovnatelném světě. Nyní si zbývá odpovědět na otázku proč tomu tak bylo, že se poptávka po zboží nějak významně nezvýšila. Já si myslím, že proto, že československá společnost měla dostatečně saturovanou svoji rozvinutou spotřebu a nějaké enormní potřeby zde již nebyly a nastupující vrstva bohatých, kteří by rychle mohli zvednout spotřebu, na níž nebyl nabídka, tady nebyla. Dobře je tato teorie podpořena vývojem na Slovensku po odtržení. Tam stoupá inflace a měna je proti naší měkčí právě o rozdíl mezi rozvinutostí Česka a Slovenska. I když se to před r.89 popíralo, oddělením států dostal tento fakt jasný ekonomický rozměr. Shrnuto - inflaci nebránil VK či VH, ale dobrá ekonomická úroveň společnosti před r.89, pro kterou nebyl problém přejít do jiného vlastnického stavu.

Martin X. 10.11.2006 4:34

Divil bych se, kdyby VK o znovuzvolení nešlo...

Myslím, že Václavu klausovi o znovuzvolení jde a důvod je poměrně pochopitelný, taky bych jej na jeho místě měl. Pokud bude opětovně zvolen, bude to potvrzení toho, co do české politiky a tvorby české postkomunistické státnosti přinesl. Naopak pokud by znovu zvolen nebyl, bylo by to vlastně odmítnutí téhož a vlastně odmítnutí jeho prvního prezidentství jako takového. V Česku je prestiž prezidentů mnohem vyšší, než jejich reálné pravomoci, byla tak tomu vždy, i za Masaryka. Jedná se v podstatě o pozici s vysokou symbolickou hodnotou, téměř srovnatelnou s monarchou v konstituční monarchii. A právě ta hra symbolů zde hraje velikou roli, jde o to, jestli je Václav Klaus jako český politik a státník jen nahodilou epizodou nebo ne. A to znamená nesmírně hodně.

saša 10.11.2006 3:54

Vždycky ve svůj prospěch

pracuje Václav Klaus. Chce-li být zvolen prezidentem, požádá komunisty o podporu a po svém zvolení pozve na Hrad Grebeníčka. Jindy se mu zase komunisté nehodí atd.Tady nwjde o žádnou předpojatost, nýbrž o fakta: např. lze sotva popřít, že v.kLAUS UMOŽNIL TUNELOVÁNÍ GRÁZLŮM VÝMĚNOU ZA ZÍSKÁNÍ MOCI ATD.Kdo chce toto popřít, ztratil snad paměť nebo úsudek.Na to není třeba být levičákem, který útočí z nějakých partjních předsudků. Na to stačí zdravý rozum.

bruno 10.11.2006 6:53

Re: Vždycky ve svůj prospěch

Sašo,to jsou hlody z Halo novin,to nejsou fakta ani argumenty.

krtek 10.11.2006 11:15

Re: Re: Vždycky ve svůj prospěch

Ne, to nejsou hlody z Halo novin, to je smutná pravda, co Saša napsal. Uvádět jednotlivá fakta, to nejde, to bychom nejen nestihli oběd, ale ani večeři. Vám to nějak jen tak lehce uniklo, z toho si nic nedělejte, nejste sám bohužel ...

Thyronx 10.11.2006 3:39

Klaus ma zajem na stabilni vlade.

V.K.je zatim suverenne nejlepsim prezidentem v dlouhe historii CR. Jedna moudre, nadstranicky, a je obliben u temer 75% obyvatel zeme. On by opravdu abdikoval na svoji funkci pokud by se do vlady dostali komuniste.A ze by je Paroubek protlacil daval najevo jen pred nekolika malo dny. Ten chlap se nestiti niceho v ceste za moci.Lez povysil na pravdu a naopak.

krtek 10.11.2006 11:11

Re: Klaus ma zajem na stabilni vlade.

To, že má Klaus "důvěru" 75 % občanů svědčí o jediném : že se ten náš národ skládá ponejvíce z ignorantských pitomečků, nebo je to číslo smyšlené. Je to totiž naše specialita nic si nepamatovat, mnoho toho neznat a jen mazaně čekat odkud vítr vane ...

Boleslav Dolejší 10.11.2006 18:09

Re: Klaus ma zajem na stabilni vlade.

No, já bych to upřesnil - v dlouhé patnáctileté historii ČR je V.K. suverénně druhým nejlepším prezidentem.

Stachanov 10.11.2006 2:08

Klausova abdikace kvůli jmenování Paroubka

tak to je to poslední, co bych od tohohle pragmatika čekal

SLAVA 10.11.2006 1:40

Pohádky ovčí babičky

Vykádat o tom, že Klausovi nejde o znovuzvolení, a myslet si, že tomu budou všichni věřit, je nebetyčná hloupost. Samozřejmě mu o nic jiného nejde. Na prospěch státu naprosto kašle, to dokonale ukázal tím co dělal - či spíše nedělal - po volbách. Není to tak dávno, aby mu to stálo za to žebrat u komunistů - a teď je antikomunistou už od narození. Už dlouho jsem se nad nějakým článkem tak nezasmál.

A druhá věc, která mě rozesmála, je pohoršení nad komentátory. I kdyby měl jag pravdu, pak démonizace Klausovy posedlosti mocí je stejná jako démonizace Paroubka. Nechci se ho zastávat, ale není o nic horší než ta squadra vládních brigádníků nebo knihkupkyně ze Žďáru. Jenže jednou se to hodí a jindy ne. Největší gól ovšem je, že si na komentátory stěžuje komentátor, který svou roli užitečného idiota hraje skoro stejně dobře jako kmotr novinářských politruků Steigerwald Karel.

Dadacos 10.11.2006 1:50

Re: MF Dnes - v žoldu ODS

Když už vážený kolega zmiňuje K. Steigerwalda, no tak podívejte, já si myslím, že bych tedy ještě připomněl Tunu, Komárka a velice zjevně bych jmenoval pana Kmentu.

Tímto si - zde na NP - poníženě dovoluji zastoupit Muže s pihou :-*), jehož příspěvky bojující s pravicovými LN právě na onom místě velice rád čtu.

Slava 10.11.2006 2:34

Re: Re: MF Dnes - v žoldu ODS

No, nevím, jestli vnímáte, co tahle parta vlastně píše. Pokud jste příznivec pravice, snadno přehlédnete čertova kopýtka, kterých je v jejich písemných projevech požehnaně. Jaká je vaše stupnice hodnot - jste nejprve demokrat, a teprve pak příznivec něčeho, anebo je to naopak?

Dadacos 10.11.2006 3:49

Re: Re: Re: MF Dnes - v žoldu ODS

Jsem příznivcem demokracie a naopak ;-P.

Erik 10.11.2006 2:22

Slavo, muzete vysvetlit jak by to znovuzvoleni dosahl tim

ze by dotlacil ODS do kolaborace s CSSD? Jake by mel zaruky? A platilo by to za dva roky? Je Klaus tak naivni ze veri Paroubkovi? A proc by si mel kazit dobre jmeno takovym zakulisnim cinem s nejistym vysledkem kdyz se muze snazit byt dobrym prezidentem, coz je lepsi a spolehlivejsi cesta pro eventualni znovuzvoleni?

Slava 10.11.2006 2:43

Re: Slavo, muzete vysvetlit jak by to znovuzvoleni dosahl tim

On by si ty záruky obstaral. Je možné spekulovat různými směry. Je-li axiomem to, že Paroubek chce být u moci za každou cenu, může se zavázat k podpoře Klause při volbách. Blok ODS-ČSSD by pak převálcoval všechno. Nezapomínejte, že obě komory hlasují společně - a socdem. v senátu posílila. Variant je více, jasné ovšem je, že pokud si postaví prosti sobě celou levici, má smůlu. Navíc Klaus nechce, aby měl cejch prezidenta, který v krizové situaci neobstál. A jiné řešení prostě není. Předčasné volby jsou prostě a nepochybně Klausovým neúspěchem, zatím totiž dokazuje, že dobrým prezidentem není, a takové volby by to definitivně potvrdily.  A s tou kolaborací bych zacházel opatrněji. Říká se tomu konstruktivní přístup. On totiž člověk nikdy neví, že. Viz třeba Brno.

Erik 10.11.2006 3:19

Re: Re: Slavo, muzete vysvetlit jak by to znovuzvoleni dosahl tim

To snad nemyslite vazne? "On by si ty zaruky obstaral". Jake, jak, a u kolika poslancu? A jak by se zajistilo dodrzeni kdyz hlasovani je tajne?

Erik 10.11.2006 3:33

Re: Re: Slavo, muzete vysvetlit jak by to znovuzvoleni dosahl tim

To snad nemyslite vazne? "..v krizove situaci neobstal" a "predcasne volby jsou Klausovym neuspechem, ... a takove volby by to definitivne potvrdily".Prave ze velmi dobre obstal: odmitl reseni zalozene na prebehlicich a rekl ze reseni ma byt na dohode stran o vlade nebo dohode o predcasnych volbach. A predcasne volby jsou nejlepsim resenim patove situace. To muze byt neuspech pro CSSD ale uspech pro ODS a Klause.

mak 10.11.2006 17:11

uz to vidim

Klaus si necha podepsat papir , ze kdyz domluvi velkou koalici, ze ho budou cssd v cele s paroubkem volit. Sice uplnej nesmysl, ale pro tebe slavo s tim budemem kalkulovat. Nedovedu si  pak predstavit, ze se to vhodne nevyuzije pri kazde vhodne prilezitosti proti psezidentovi a ODS paroubkem, kerej by uslintaval radosti. Mysli si tedy, ze je prezident natolik naivni, ze by toto chtel, dat paroubkovi takovej trumf? jen vytvor tve imaginace a predevsim NENAVIST

krtek 10.11.2006 11:04

Re: Pohádky ovčí babičky

ANO, TREFIL JSTE HŘEBÍK NA HLAVIČKU !

Jen skutečný ignorant věří pohádkám z Hradu, které v Podhradí roznášejí modří ptáci ...