29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

O sudech a registraci

Pryč jsou ty časy, kdy jsem si mohl zašpásovat tím, že popudím určitou množinu lidí: byli to myslivci coby vrazi zvířat a moravští vinaři. V poslední době mi jedna množina ubyla – kvalita moravské vinné produkce se zásadně zvedla. Zbyli mi tedy jen ti vrazi zvířat (míním tím stříleče živých terčů pro zábavu, nikoli tu těžkou a odpovědnou práci v lese) a to je málo. Na moravské vinaře jsem si teď vzpomněl v souvislosti s chystanými zákony o prodeji sudového vína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 19.1.2016 8:36

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Víno z "petek" jsem pochopitelně při různých příležitostech ochutnal. Chápu, že když někdo nemá prachy, tak jde do stáčírny. Nekritizuji to, je to věc každého. Já bych za to ale nedal ani korunu. Máte pravdu, že lidé tady vínu nerozumí. Ten váš minulý režim zanechal své.

Ale v Praze se to hodně zlepšilo. Dokonce i v mnohých hospodách rozlévají docela slušná vína. A vyprávěl mi jeden známý, že už i u nich v diskontech se začínají prodávat dražší značky, do nedávna ještě nemyslitelné.

P. Hlosta 19.1.2016 8:42

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Kdyby minulý režim byl můj, pak by víno pili jen ti, kteří se prací o něj zasloužili. Myšleno prací a ne vychcaností a podvodným způsobem nabývání peněz. Taky by nebyli přerozdělovatelé a určovači. Nutně proto by to byla má diktatura. ;-)) No a jsme u toho paradoxu, že vy za nic nemůžete a minulost patřila mně, tedy dle toho, co jste napsal.

P. Hofman 19.1.2016 8:49

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Mně ten minulý režim skutečně nepatřil.

Vám ale, dle toho, co tady denně píšete, zcela jistě. Proto ta vaše rozladěnost z toho, co nastalo po něm. A vaše neustálé adorování fyzické práce, proti té duševní, je marxismus-leninismus toho nejčistšího formátu.

P. Hlosta 19.1.2016 8:59

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Vy jste typický mudra, co si myslí, že jen ta jeho vize je to pravé ořechové. Za vámi možná je pouze úspěšnost až v současnosti, protože vám v minulosti bylo zabráněno byť jen vystudovat zdarma a v bydlení jste byl nadirigován do společného bytu ještě s jinými a cizími lidmi. Taky práce vám byla určena jako otroku a odměna za ni byla jedna z nejnižších. Já jsem poněkud jinak vnímal v minulosti režim oproti vám a pořídil si družstevku, nejdražší bydlení té doby a po třiceti letech ve svobodě konečně jsem si mohl zaplatit, že ta družstevka je skutečně moje a mohu ji i prodat. Má tchyně na tom byla stejně a vrátili ji ve svobodě pole a po prodeji všeho, co jsme dohromady měli, jsme si koupili domek se zahrádkou. Pracuji ještě v důchodovém věku, abych totiž na vše měl. Děcka vystudovaly a stálo mně to třičtvrtě milionu. Kolik vás, to netuším. Já na to musel pracovat fyzicky, neb za komančů jsem taky byl jen dělník a s nejnižší příjmy. MNĚ ke studiu nedoporučili. Vás ano?

M. Vondráček 19.1.2016 8:08

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

To , že zrovna Vám na Moravě nalévali patoky docela chápu :-)

P. Hofman 19.1.2016 8:09

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Mně těžko. Já mám rád dobré víno, ne to, co za něj vydávají Moraváci.

M. Vondráček 19.1.2016 8:15

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Má-li člověk něco rád, bývá obvyklé , že tomu i rozumí. To ovšem jak se zdá pro Vás neplatí :-)

S. Donát 19.1.2016 8:27

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Zapomínáte, že pan Hofman rozumí všemu, všude byl a od všeho má klíče :)

F. Šimek 19.1.2016 8:27

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

pokud sem ochutna německý piva, tak se většinou nadaly pít. Je jasný, že moraváci pivo udělat neumí. Pražáci taky ne, ale žeby byl Prazroj stejnej jako Budvar ? Petře...:-(

P. Hofman 19.1.2016 8:40

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

Jmenuješ Franto právě dvě značky světového formátu, které si drží svou kvalitu a specifičnost. To ostatní pivo tady vyráběné stojí většinou za ho...

S tím Německem ti to nebudu vymlouvat, jsou tak asi sto let před námi. U piva je to ale otázka zvyku a tak ti některé druhy napoprvé chutnat nebudou, musíš si na ně zvyknout. Ta krajová pestrost je však úžasná.

M. Vondráček 19.1.2016 8:46

Re: Good morning, Böhmen und Mähren

To že jsou Němci sto let před Vámi , to je tady každému zřejmé. Nemusíte to tak zdůrazňovat :-)

M. Berka 19.1.2016 7:30

Merkelová do Prahy v březnu???

Předpokládám jako důchodkyně na výlet... :D :D :D

P. Rajman 19.1.2016 7:39

Já zas předpoklàdám,

že Zeman a Mlynář vydrží na Hradě do skonání světa. Tedy pokud se o mé myšlenky budou starat výhradně přání Zemanovců.

M. Berka 19.1.2016 7:28

Vína...

Moravská vína se dělí do tří skupin:

1. dá sa,

2. nedá sa,

3. dá sa Pražákom.

P. Hofman 19.1.2016 7:47

Re: Vína...

Přesně tahle úžasná filosofie moravských vinařů přesvědčila Čechy kupovat víno jiné, než to z Moravy.

P. Hlosta 19.1.2016 7:04

No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Nevím jak na Pražsku, ale u nás se čepované prodává do minimálně jedenapůl litrových pet flašek a počítá se za litr od minimálně padesáti korun výše jak které víno. Neznám vinotéku, kde bych si čepované koupil a bylo pančované. Vlastně jednou, když zrovna frčela Pálava a ženský ji mermomocí chtěly na oslavu v rodině. Já je varoval! Byla doslazovaná a očividně neměla s původní Pálavou nic. No, byla levná a jim chutnala. Takže dostaly to, co byly ochotné zaplatit a vypit. Já ji tedy nepil. Na to mám onačejší frňák.

Jinak žasnu občas, co je oblíbené pití. Třeba ty vína z Moldávie a Gruzie. To slušný člověk nepije a přesto to je cenově dost za sedmičku ve flašce. To fakt už si dát České čuču z ovoce! Někdy Italská vína jsou omyl vinařů a cena podivně vysoká. Francouzi snad mají značky ohlídané, ovšem ne tak, jak jsou vína z Chile, nebo Austrálie. Kalifornská jsou většinou zbytečné vyhození peněz. To jsou ale všechno vína lahvovaná a ceny určují prodávající markety. Věřím, že původní cena je nižší, ale tu nám prodejci zkreslí.

Taky ČNB nám zkreslí korunu a tak těžko říct, kdo ceny vína pančuje. Za svou práci by si rád člověk koupil poctivě vyrobené. Tedy když peníze poctivě vydělá. Kdo je vydělá švindlem, ten na nějakou tu kačku nehledí a připlatí si i za pančáky, protože kvalitu stejně houby rozezná. Jen těžko se u nás vydělá tolik, kolik si poctivá práce zasluhuje ocenit. A když už se dostane výplata, pak ČNB korunu slevní a tak okrade poctivé pracanty podruhé, aby je pančované zboží okradlo potřetí. To je ale prý trh. U nás se snaží od počátku většinou chovat tržně všichni. Kde co trhnout. Teď už se za poctivost trhu dvacet pět roků bojuje a další dekáda začala. Až nás obohatí běženci, pak i víno bude poctivé ;-))

R. Tesařík 19.1.2016 7:33

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Pěkný fejeton, ale souhlasit nemohu..snižování hodnoty koruny není trh a s vínem, to taky není úplně trh.

P. Hlosta 19.1.2016 7:42

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Snižováním ceny za víno se nutně snižuje kvalita, která je žádaná. Když chci koupit skutečně kvalitní víno, potom se za sedmičku musí platit přes sto korun nejméně. Jinak se klamu sám sebe. Takže cena koruny pomáhá snižovat kvalitu. Fšechno je o penězích v trhu. ;-)

R. Tesařík 19.1.2016 8:03

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Snižování ceny vína jsem neměl na mysli.

L. Novák 19.1.2016 10:37

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Pančované víno, pančovaná koruna, cílená snaha vyvolat inflaci... :)

P. Hofman 19.1.2016 7:45

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Zrovna u nás frčí lihová aféra. Kdyby se podobným způsobem zaměřili na vinaře, nedopadlo by to jinak. Podvod je hlavní pracovní nástroj českých "podnikatelů", a těch s chlastem zvláště.

P. Hlosta 19.1.2016 8:10

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

S tím lihem je to o ohrožení zdraví. U vína naposled bylo ohrožení zdraví, co vím, jen o Fridexu, co se do vína přidával. To už je snad dnes víno jinde. Oni "podnikatelé" jsou především ti, kteří obchodují z výrobky druhých. Nelze ale tvrdit, že vyrobené víno dodané v sudech, či tancích na prodej, je pančované a proto se musí prodej takto dodávaného vína musí omezit. Sudové je prosté syřičitanů, co do flašek se nutně musí přidávat. O to vyšší kvalita se dá ze sudově prodávaného vína vychutnat. Ne všichni na Moravě pochopitelně poznají kvalitu. Ti, co ji nepoznají, mají smysl jen pro cenu, která je nižší, než obvyklá.

P. Hofman 19.1.2016 8:16

Re: No, nevím jak na Pražsku... ;-)

Pletete si asi dvě lihové aféry.

Ta jedna, s metanolem, byla zdraví ohrožující. U té druhé se jedná o daňové úniky. A o tom píšu. Plus pančování různých celoevropských patoků do něčeho, co víno připomíná jen vzdáleně (moravská specialita).

D. Polanský 19.1.2016 6:48

In vino veritas

Celý život piju víno systematicky. Kupuji jenom v láhvích, ale běžně zdravotní dávku piju každý den ve vinotéce. V Brně máme vinoték požehnaně. Chodím pouze tam, kde má víno slušnou kvalitu. Pokud chce vinotéka obstát v dost veliké konkurenci musí nabízet aspoň průměr. Časy o kterých píše Aston jsou pryč. Jednoduše nic neregulovat, tohle opravdu trh hravě zvládne.

P. Hlosta 19.1.2016 7:15

Re: In vino veritas

Na Pražsku asi mají vinotéky za hospodu, kde se nepozná co je panč. Nevím jak v Brně konkrétně, ale zhruba celkově na Moravě ve vinotékách prodávají na okoštování sudové a dost by rozlítili zákazníka, kdyby to pančované nalili. Moraváci nésó blbí! ;-))

J. Vobr 19.1.2016 7:20

Moravské víno a kubánský pomeranč !!!

... TO JE MLASKOUŠEK !!!

____________________________________________

Ale blbí nésó ... jen si poklepávají po rameni !!!

:-)))

P. Hlosta 19.1.2016 7:34

Re: Moravské víno a kubánský pomeranč !!!

Kdo ňa pochválí, když ne já sám? ;-))

J. Vobr 19.1.2016 6:43

MORAVSKÉ VÍNO JE TOTÉŽ CO MORAVSKÉ OLIVY

... je to nesmysl !!!

____________________________________________

ZAHRÁDKÁŘI KERSKU !!!

P. Hlosta 19.1.2016 7:07

Re: MORAVSKÉ VÍNO JE TOTÉŽ CO MORAVSKÉ OLIVY

Á, pán je znalec! :-)))

M. Mařák 19.1.2016 6:02

Je vidět, že je Aston Pražan,

dobré víno za dvě Eura litr jsem ještě skutečně nezažil...