29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

O sudech a registraci

Pryč jsou ty časy, kdy jsem si mohl zašpásovat tím, že popudím určitou množinu lidí: byli to myslivci coby vrazi zvířat a moravští vinaři. V poslední době mi jedna množina ubyla – kvalita moravské vinné produkce se zásadně zvedla. Zbyli mi tedy jen ti vrazi zvířat (míním tím stříleče živých terčů pro zábavu, nikoli tu těžkou a odpovědnou práci v lese) a to je málo. Na moravské vinaře jsem si teď vzpomněl v souvislosti s chystanými zákony o prodeji sudového vína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vobr 19.1.2016 9:48

KDO VÍ,KAM JEZDÍ LAZÁREK PRO VÍNO

... je velký GATSBY !!!

_______________________________________________

:-)))

:-)))

K. Janyška 19.1.2016 9:21

Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

do průseru a lidé pochopí, že zločinní rudočerní socialisté, tedy Sobotkovci, Babišovci a lidovci, za dobré časy nemohou, ale že nastaly navzdory jejich nesmyslné vládě. Ale kdo místo nich, aby jejich řádění opravil ? Také rudočerní, Fialova ODS a Kalouskova TOP 09, milujíci rovným dílem zločineckou rudočernou EU a euro ? To jsou mi vyhlídky... Dzp.

P. Hlosta 19.1.2016 9:46

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

Vy porád čekáte a furt nic, že? Čekáte na důchod? Nebo radši odmítnete to rudočerné socialistické vymoženíčko, které za Musoliniho doznalo nejvyšší rozšíření, jakož i právo na dovolenou atd.? Ono rudočerné vnímání světa je dost zavádějící, protože byste se musel zříct mnoha svých vlastních zvýhodnění a přežít jen vlastními sliami za pomoci svých blízkých a nebo když nebude sil a rodinné pomoci, pak umřít třeba hlady!

K. Janyška 19.1.2016 9:51

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

Máte v tom superhokej. Pojišťovací systémy všemožných druhů nejsou žádným socialismem, chytrolínské trdlo, ale nesením společného rizika nebom společným nesením rizika, jak kdo chce. Je to například jako úrazová pojistka. Velmi pravicové, kdo si ji platí je zodpovědný pravičák... Dzp.

P. Hlosta 19.1.2016 10:01

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

Vám to nevysvětlím, že není jen Hayek a pravicové dogma. Ono je sociální pojištění jistě v soukromých pojišťovnách možné, leč pro jistotu mnohde to dozoruje stát, aby totiž na stará koulena jste nebyl okraden, leč zajištěn finančně.

V Česku vy trumbero je systém důchodového zabezpečení postaven na to, že stávající předdůchodová generace sype část svých příjmů současným důchodcům a invalidům. Je to vyloženě solidární systém a zcela proti smyslu tomu, co vy tu trpete za nesmysly! Tak proč berete důchod, když vám ho podávají rudočerné socialistické systémy sociálního zabezpečení?!

R. Tesařík 19.1.2016 10:07

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

To ovšem není dobrovolné pojištění, ale hra letadlo.. Ono to taky není pojištění ale daň.

V. Novák 19.1.2016 10:23

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

V každém případě je to nejspolehlivější a nejrychleji regenerující systém nejméně podléhající inflaci.

L. Novák 19.1.2016 11:29

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

No, pokud jede výplata důchodů na dluh jako v posledních 15 letech, tak jenom odkládá problém na příští generace a vyžírá je. Spolehlivě, samozřejmě... :-P

K. Janyška 19.1.2016 10:37

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

Dílo Hayekovo není žádné pravicové dogma. Je to vědec a směje se všem politikům, kteří nerozumějím tomu, že ne oni, ale civilizace obchodem je motorem vývoje a zdrojem uspořádanosti nejsou oni, ale neosobní spontánní řád lidské interakce. Popisuje jak lidský svět funguje, na jakých principech vyrostl a stojí, ne jak by fugoval měl podle něho a jakýchsi jeho principů. Žádné nemá a jiné, než ty jedny ani nejsou. Pravičák se pozná podle toho, jak se jim aspoň intuitivně přibližuje ve své politické činnosti, ke které ptaří i volby a jeho volení. Nikdo je však ve skutečnosti nezná, mám to zjištěno, nezná, je nás opravdu jen pár, obávám se, že jsem široko daleko sám... Dzp.

K. Janyška 19.1.2016 10:41

Re: Musíme počkat, až světová ekomomika se zase dostane

Hlosta, vy popleto, co jiného je důchod, než společné pojištění příjmů pro stáří ? Nebuďte takové jelito... Dzp.

S. Lazárek 19.1.2016 9:18

Nejsem znalcem vína

ale pro víno, které mi chutná, si na Moravu zajedu, protože po těch letech vím ke komu. Kupovat víno petce je......no nic.....:-)

P. Hlosta 19.1.2016 9:41

Re: Nejsem znalcem vína

A do čeho si dáte načepovat případně to sudové? Berete si na to puncovaný džbánek? ;-))

S. Lazárek 19.1.2016 9:44

Re: Nejsem znalcem vína

Pane Hlosto, tam kam jezdím, si kupuji víno v lahvích. Řekněte mi jediný důvod, proč bych si ho měl nechat čepovat ze sudu? Mně totiž žádný nenapadá.

P. Hlosta 19.1.2016 9:55

Re: Nejsem znalcem vína

Třeba ten, že v tom sudu není víno ošetřeno siřičitanem jako ve flašce. Musí se ovšem vypít v ten sám den, aby bylo na jistotu, že nezačlo třeba kvasit, nebo chytlo nějakou plíseň. Taky není důvod kupovat celou lahev, když si chci dát jen tak sklenku. V hospodách je víno předražené a neodborně nejen skladované, ale i servírované a taky proč hned do hospody. A tak lidé zajdou na dvojku pro ně přijatelně kvalitního vína, které navíc mohou i ochutnat předem, než si jej dají, do vinotéky támhle na rožku. Kouřit se tam nekouří, jídla nepodávají a tak ani pach kuchyně a jídel neruší ten košt. Jsou i tací, kterým dělá dobře tu dvojku si dávat k pohodě dne. Večer si jistě otevřou sedmičku něčeho i dražšího nad stokorunu. Levnější totiž už není to pravé ořechové, ačkoliv svou kvalitu jistě má.

S. Lazárek 19.1.2016 10:06

Re: Nejsem znalcem vína

No a právě to je ten důvod, proč si vozím domů ty lahve, pane Hlosto. To víte, že bych si sklenku klidně dal, ale pak nevím, kdo by mě pak odvezl domů, že? Navíc mi ouřada zakázal jezdit na kole pod vlivem, takže ve sklípku už to není, co to bejvalo.

O. Kadlec 19.1.2016 10:08

Re: Nejsem znalcem vína

Ano, ale to musíte bydlet ve vinařské vsi a chodit přímo do sklepa. Jinak to nemá smysl.

P. Grimm Sobota 19.1.2016 10:37

Re: Nejsem znalcem vína

Protože je víno ošetřováno oxidem siřičitým v naprosté většině případů již během fermentace či ve fázi "školení", tak je zřejmé, že i "sudové víno" siřičitany obsahuje. Záleží ovšem na množství, které vinař aplikuje. Je pravda, že levnější lahvová produkce od velkých výrobců určená k distribuci v obchodních řetězcích jsou ošetřena masivněji (musí vydržet drsnější podmínky přepravy a skladování). Ovšem to nutně neznamená, že v levném čepovaném víně bude koncentrace nižší.

P. Trčka 19.1.2016 9:01

Pančované víno

Velmi mne pobavilo vyjádření našeho pana ministra zemědělství. Vyjádřil se v tom smyslu, že chystaná novela má za úkol ochránit tuzemské vinaře před nekvalitními stáčenými víny z dovozu.

Pokud se tedy rozhlédnu po tuzemských vinotékách a dalších prodejnách stáčených vín, nabízejících podej moravských sudových vín přemýšlím, jak to pan ministr myslel. Vždyť právě v těchto jmenovaných prodejnách jsou z padesátilitrových sudů prodávána "vína", vydávaná za známé tuzemské odrůdy a dodávaná tuzemskými vinaři.

Proto nerozumím vyjádření pana ministra a jsem přesvědčen, že nejvíc pančovaného vína na trhu, je z domácí provenience. Souhlasím také s autorem článku a vím, že ve středomoří si za dvě nebo tři eura koupíte litr velmi dobrého stolního bílého nebo červeného vína, kterému se to u nás prodávané, stáčené nemůže ani přiblížit.

Takže nikoliv ochrana před dovozy nekvalitních vín, ale ochrana domácích, dotovaných výrobců těchto stáčených tekutin nazývaných víno před dovozci, dodávajícími na trh dobrá vína za dobré ceny. Bohužel.

J. Kulheim 19.1.2016 9:22

Re: Pančované víno

Oni všichni dělají všechno pro blaho lidí. Zkvalitňují služby a proto monitorují hovory, dělají kontroly, aby lidé byli zdraví. Starají se o věci, které jsou věcí každého jednotlivce. Nejde o nic jiného jako o omezování svobody jednotlivce, špiclování, kriminalizaci, atd. Na každého se dá něco vytáhnout, když je potřeba. Veškeré problémy řeší omezováním svobody občanů. Když problémy nejsou, tak je udělají a potom ti samí je řeší. Migrace patří do těch vyvolaných.

V tomto směru je současná doba příšerná. Kde to všechno dospělo je k pláči.

P. Hlosta 19.1.2016 9:28

Re: Pančované víno

Tak u nás se pančuje kdeco. Pan ministr by musel neustále dozorovat vše, nač jen šáhnete. Já třeba koupil kuchyňský robot značky Bosch a ihned jsem musel reklamovat špatně vysoustruženou zašroubovávcí hlavu, která navíc byla z hliníku. Proptně mi reklamaci vyřídili, to jo. Jen mně zarazilo, že ten Bosch výrobek byl seskládán z vyrobeného z části v Asijských destinacích. Takže firma Bosch pro Česko svou tradiční kvalitu nejistí a pan ministr by měl zasáhnout proti ni. Pančování je v každém prodávaném zboží v republice. Od oblečení, až po potraviny.

Nemůžete očekávat, že v Itálii s tradicí tisíciletou v konzumaci vína se dočkáte u třebaže stolního vína nízké kvality. V Itálii se i do jídla při vaření leje víno té nejvyšší kvality. Tedy pokud vaří skutečně dobrý kuchař(ka) a ne támhle nějaké pometlo, co neví ani jak uvařit špagetu(česky nudle). A vo tom to je, že dnes každý se cítí znalcem a přitom neumí vařit a ono víno, protože mu chutná, považuje za vysokou kvalitu. Chutná mu ovšem proto, že je sladké a nic než sladké. Pak ovšem vína nemají šanci, když kupující koupí kdejaký sajrajt z vlastní neznalosti. To pak musí i ministr porád zasahovat a zasahovat do toho trhu.

J. Anděl 19.1.2016 8:50

démon alkoholu

Bývaly časy, a není to zas tak dávno, kdy také existoval kvalitní a drahý tabáček jemné chuti a levný, smradlavý tabák, škrábající v krku, pro chudáky. Můj děda si za války tabák pěstoval, vlastně měl bio tabák. Dnes tabák nemůže být bio, ani kdyby ho pěstovali elfové pod Stromem věčného svitu. To spíš máme bionaftu.

Bývaly časy, a taky to není tak dávno, kdy byla v některých zemích prohibice. Taky byly časy, kdy se popíjení drahých vín považovalo za dekadentní buržoazní přežitek. Nebyla-li ovšem vína z Ruska (to hádám).

Všechno lidské pomine. Až "moderní Evropa" přijde na to, že alkohol škodí zdraví a rozbíjí rodiny (nebo třeba že ho nemá rád Alláh), může být zase všechno jinak. I když vůdčí země EU jsou plné šovinistických alkoholiků, vliv dozorců zdravého životního stylu bych nepodceňoval. I ten Islam může pomoci v boji se zatvrzelými rozvraceči rodin a domácími násilníky.

:-P

P. Hlosta 19.1.2016 9:13

Re: démon alkoholu

Jsem z toho co píšete zmaten. Tak je dobře býti alkoholikem, či ne? Měl byste stát pevně názorově na jedné ze dvou stran a ne tak nějak nepevně být ukotven. Už jen v té minulosti byste měl zásadně být proti ni, či adorovat ten bývalý režim. Moc dobře se ví, a to i za komančů se vědělo, že dříve byl vykořisťován člověk člověkem, kdežto dnes je tomu naopak! Tak nebuďte ani ryba ani rak, nebo dopadnete jak třeba já za komunistů. Souzi mi mnohokrát řekli, že nejsem ani ryba ani rak, ať se přiznám, komu to vlastně fandím. Dnešek je jiný, akorát nesmíte být ani ryba ani rak. Jinak jste určen za opozičníka, mnohdy až za nácka, nebo bolševika. S takovými se musí EU vypořádat, aby totiž bylo jasno kdo je kdo. Rozvracet EU se EU nenechá. Všelijaké Putinovce a rusomily nechá EU umlčet, aby dílo nebylo zkaženo, aby nový Evropský člověk podle madam Merkel mohl humanitárně přijmout nevyhnutelné.

Doufám, že jsem vás také nezmátl ;-))

J. Anděl 19.1.2016 9:17

Re: démon alkoholu

Naopak, pomohl jste mi udělat si v tom jasno. Vzhledem k tomu, že momentálně tomu alkoholu moc nedám, tak tedy Alláh agbar.

No a až mi zase zachutná, změním se zase na raka ;-).

J. Anděl 19.1.2016 9:19

Re: démon alkoholu

Ovšem jestli jste to myslel v širším smyslu, jako jestli jsem na straně tábora moderní Evropy, nebo posledních ochránců zbytků svobody, pak... pořád ještě nevím :(

Ono je to kyselé na obou stranách.

P. Hlosta 19.1.2016 9:35

Re: démon alkoholu

Než si to rozmyslíte, musíte být zticha! Protože doba si žádá, aby nebylo pochyb kdo je kdo. Třeba by omylem mohlo být u vás považované, že jste Putinovec. Proto preventivně byste měl mlčet, abyste neskočil na jeho propagandu. Pokud budete kdy přeci jen se názorově projevovat, potom doporučuji držet názory propagandisticky správné. Jaké, to se dozvíte z ČT, případně dotazem přímo na vládu. Ta v tom umí naprosto perfektně chodit, aby si to nerozházela ani u svých voličů, ani v té EU Merkel.

J. Anděl 19.1.2016 9:47

Re: démon alkoholu

Snažím se udržovat si důležité přátele na obou stranách. Ale máte pravdu, doba je vyhrocená. A mlčenlivost je jedna z největších ctností. Tak alespoň se snažím nikde nic nepodepisovat.

Jen občas mě dráždí, když někdo dělá z nerozpoznání JPN kvalitního vína div ne mravní kaz charakteru daného jedince. A jiný považuje za mravní kaz to, že někdo má určité víno radši než jiné a nepije s námi, prostými lidmi, tu naší samohonku.

Tyhle týmové sporty, já na to moc nejsem.

J. Anděl 19.1.2016 9:52

Re: démon alkoholu

Mimochodem nacisté, nebo snad esesáci,co já vím, alespoň ti ve filmech jako od Tarantina, se ve vínech taky dost vyznali. A vůbec měli někteří dost vytříbený vkus. Na ženy, na víno, na obrazy, na šperky. I v rasách dovedli rozpoznat kvalitní od té méně kvalitní. Tak to přece nemohli být tak špatní lidé.

J. Anděl 19.1.2016 9:57

Re: démon alkoholu

Jo a k tý Merkel - to se vám to chodí bez rozházení si to u voličů, když vlastníte média a máte podporu vládců NWO ;-).

J. Kulheim 19.1.2016 8:39

Víno z Moravy

Žiji na Moravském Slovácku, mám vinohrad, absolvoval jsem vinařskou střední školu v Modré u Bratislavy, profesionálně jsem ve vinařství pracoval 1 rok, pěstuji révu a dělám víno 55 let.

Situace v pěstování révy, výrobě a prodeji vína se po roce 1989 podstatně změnila k lepšímu. Je to v hlavně díky vzniku konkurence na trhu s vínem. Zejména menší, soukromé vinařské podniky si nemůžou dovolit prodávat víno pochybné kvality. Ne každé víno, které někdo považuje za špatné, špatné je a každému chutná něco jiného. Je to subjektivní. Víno neprodává, takže nemám přehled, jaká je situace v prodejnách. Co jsem viděl, tak si každý kupující mohl víno ochutnat.

V našich podmínkách, ten kdo nemá dotace, nemůže víno za 40 Kč jeden litr udělat. Přípravky k ochraně révy jsou dražší než v Rakousku, zaplatí DPH 21%. Naštěstí jsou v posledních letech příznivé podmínky k pěstování. Pokud kupuje někdo víno v láhvi, tak jenom pro informování- láhev cca 5 Kč, špunt 2-10 Kč, etiketa kolem 2 Kč, klobouček 2 Kč tj láhev bez vína 14 Kč.

Ne každé víno, které se prodává jako moravské je z hroznů, které byly vypěstovány na Moravě. Ten kdo chce víno za takovou cenu musí počítat s tím, že nemusí kupovat to, co je na etiketě. Víno, které kupujícímu nechutná, nemusí kupovat ale nemusí to být víno špatné.

Na to , aby na trhu bylo víno kvalitní nepotřebujeme další nové zákony. Na to je potřená konkurence. Je to tak jak ze vším má to za následek zničení konkurence menších vinařů, aby si velcí mohli dělat co si přes lobbisty prosadí. Čím víc rozborů v laboratoři, tím větší zatížení. Cena základního rozboru v akreditované laboratoři je asi 900 Kč. Není jedno jestli mám sud 100 litrů nebo 100 hektolitrů. Std.

P. Hlosta 19.1.2016 8:46

Re: Víno z Moravy

Konečně se nám tady ozval někdo, kdo má autoritu své profese ve víně. Díky, že jste nás srovnal na hromadu ;-))