29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

Jako v thrilleru

Bohužel to reálnou vraždou začalo, v únoru někdo na Slovensku zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Čtvrteční ranní razie přinesla, jak se zdá, výsledky. Pod záštitou vrtulníku shora, přepadové komando ve čtyři ráno, osm lidí zůstalo v klepetech, mezi nimi by snad měl být i ten, kdo tiskl spoušť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 28.9.2018 11:15

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.

Ano, bylo potrzeno znovu sdělení v nadpisu. Jen věda nám může říci, co si máme myslet. A to obě její základní větve. Tedy přírodní i společenská. Vždyť ze závěrů prvně jmenované jsou děti a studenti všech věkových kategorií zkoušeni až do konce života. 1+1=2. I to je vědecký závěr. A miliony dalších. Nikdo se nad tím nepozastavuje.

Je skutečně tristní, že výsledky relevantní vědy společenské, tedy kompozitivní teorie, do škol zatím nepronikly. Platí totiž pro ně totéž, co v případě 1+1=2... Dzp.

K. Janyška 28.9.2018 11:15

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.

Pozorováním světa a souběžným vývojem výše jmenovaných nástrojů vědění vznikla věda. Tedy systematické zkoumání toho, co je kolem nás a co potřebujeme vědět pro vývoj ještě efektivnější. To je motor vědeckého zkoumání, ne vědění pro vědění, které by nebylo použito v reálném světě a pro užitek těch, kteří takovou činnost kdykoliv tak nebo tak financovali. Věda není pro zábavu, věda byla vždy pro užitek. Systematické vědecké bádání nejen, že posunovalo a posunuje lidstvo vpřed po technické stránce, ale také zjišťuje, a nic jiného a nikdo jiný to nedělá, než vědci, kde by se také vzal, na jakých principech vyrostl a stojí lidský svět a jak vzniklo úplně všechno, tedy také samotný nástroj zkoumání - lidská mysl. Lidská mysl je tedy vědou použita i jako nástroj ke zkoumání sebe sama.

Vraťme se však k nadpisu, tedy k tématu článku. Jak souvisí jeho provokativní obsah s tím, co píši ? Zcela zásadně. Vždyť to, co věda předložila lidstvu k jeho vzdělávání není ničím jiným, než jediným skutečným a prověřeným věděním, i když i samotná věda se vyvíjí a jejím skutečným posláním je vyvracení hypotéz a teorií. Do doby, než jsou vyvráceny, jsou považovány za obecně platné. Kdyby takový vědecký postup neexistoval, nebylo by ani vědeckého pokroku, tedy vyššího a vyššího vědění. Z toho také samozřejmě vyplývá, že ne všechno, co lidi vědou nazvou jí také je. Viz marxismus, který nebylo možné v době jeho vzniku vyvrátit prostě proto, že se zdálo, že když vyhovuje lidským primitivním instiktům a naivním představám, že platný být musí. Tehdy chybělo to, co víme dnes. Lidský svět je neodvolatelně spontánním řádem. Marxova teorie byla tedy vědou, kompozitivní teorií, vyvrácena.

K. Janyška 28.9.2018 11:15

JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.

Takové tvrzení je ale drzé, co ? Většina lidí odpoví na takovou otázku, ano, je. Zorientovaní však, tedy znalci kompozitivní teorie, takto nejvyššího vědeckého popisu a výkladu lidského světa, kteří vědí o čem je řeč, řeknou - není. Je totiž pravdivé. O co tedy jde ?

Lidský svět, tedy svět lidí, takto jen terminologická analogie třeba světu koní, tedy koňskému světu, vyrostl samovolně bez zásahu jakékoliv myslící řídící autority, zejména z účinkú z obchodu. Motorem jeho vývoje byla nekoordinovaná aktivita jednotlivců, ne jejich záměry. Kdepak by na to naši prapředkové, ale také naši předkové a my, kde bychom na to vzali rozumovou a inteligenční výbavu a kapacitu ? Ty jsou produktem vývoje, ne jejími autory. A lidský svět je tak složitý a řízený tak složitými spontánními mechanismy, zejména jeho vnitřním spontánním řádem, který ho uspořádává, reguluje a zachovává, že je zcela absurdní si myslet, že tomu všemu, velíme my, lidé.

Lidská mysl, lidský rozum a inteligence se vyvíjely v čase a v prostoru souběžně s vývojem lidského světa a je jasné, že se staly také zdrojem poznávání a také teoretického vědění o všem, co lidi obklopovalo. A to vždy jen na úrovni doby, kterou bychom zpětně posuzovali. Dokonce můžeme říci, že staří mudrcové na tom byli podstatně hůře, než my, přesto, že jejich výroky uctíváme dodnes, jakoby by to byly výroky Bohů. Mnohdy jsou však neúplné, zavádějící nebo zcela nepravdivé.

J. Anděl 28.9.2018 11:14

Re: Zajímavé je, že ta "snoubenka" s ním už bydlela.

To jo. Ale tak lidé se zasnubují i u nás. Snad že v náboženštěji zaměřeném Slovensku jsou častější zásnuby v katolickém smyslu slova? A tehdy spolu do svatby nežijí? No, v reálu to prostě bude bohatší. Nejsou všichni katolíci a ne všichni katolíci dodržují všechna pravidla.

M. Prokop 28.9.2018 11:14

Re: ?

Není. Ale, jak pro koho. :-P

M. Prokop 28.9.2018 11:12

Re: Že to není takový kšeft?

Freony škodí, byly zakázány. OK

OZE mnohdy taky škodí (třeba biopaliva), ale jsou NAŘIZOVÁNY A DOTOVÁNY.

I kdyby neškodily, je divné neponechat na trhu volbu mezi různými, stejně nebo podobně škodlivými způsoby získávání energie.

Je to tak složité na pochopení?

F. Doušek 28.9.2018 11:12

Re: Kajane

Mám kliku. Bydlím v 384 m n.m.

M. Prokop 28.9.2018 11:08

Re: Zajímavé je, že ta "snoubenka" s ním už bydlela.

A to přítel, přítelkyně je mi divné, když je to obvykle druh, družka.

M. Prokop 28.9.2018 11:08

Re: Zajímavé je, že ta "snoubenka" s ním už bydlela.

Tady by to byla prostě přítelkyně. Ale snoubenka zní starosvětštěji.

J. Anděl 28.9.2018 11:05

Re: Vám se dýchá špatně? Čím to je?

Ve městě jinak, než na horách, v každém městě trochu jinak, v rušné ulici s nákladní dopravou trochu jinak, než v parku. V přímořském městě jinak, než třeba v Praze. Na severu planety jinak, než na jihu. Některé věci neovlivníme, některé ano.

K. Janyška 28.9.2018 11:02

Která se spontánních sil ovlivňuje spontánní řád klimatu,

to je kardinální otázka dneška stran podnebí. Ne kolik bude stupňů. Ale jak to zjistit, když lidé nevědí nic o spontánním řádu... Dzp.

J. Anděl 28.9.2018 11:00

Re: Zajímavé je, že ta "snoubenka" s ním už bydlela.

Takhle, jak jste to podal, na tom nic zajímavého není. Možná máte v hlavě další souvislosti, které obrázek dokreslují, ale na samotném faktu, že s někým bydlí snoubenka, nevidím nic pozornosti hodného.

K. Janyška 28.9.2018 10:59

Re: A když jsme u těch stop - kam se poděla

Ale juehn možná... Dzp.

J. Anděl 28.9.2018 10:58

Re: Že to není takový kšeft?

Ano.

Ale je to ideál.

J. Anděl 28.9.2018 10:57

Re: ?

Nejsem fanouškem ani "má vždycky pravdu", ani "jenom lže". Obecně mi přijde lepší, když se jedná, než když se jenom diskutuje. A jednat se dá na více polích zároveň. Že jsou spory o tom, co nakázat, co podporovat dotacemi atd., je podle mě zákonité a nezbytné. Větrníky či solární plantáže mohou i nemusejí být vhodným řešením. Němci to chtějí vyzkoušet, my sázíme (bychom měli tendenci sázet) na jádro, proč ne.

Pan Klaus možná ke stáru kostnatí, snad to patří k věku, snad k útlumu vlivu. Ale není to žádný ďábel.

J. Havelka 28.9.2018 10:56

Mezi nebem a zemí se dějou věci...

https://www.youtube.com/watch?v=VZL90yX_ORc

J. Chaloupka 28.9.2018 10:53

Zajímavé je, že ta "snoubenka" s ním už bydlela.

Jestli to doopravdy byla snoubenka a ne nějaká jiná.

I. Kellner 28.9.2018 10:50

Re: A když jsme u těch stop - kam se poděla

Možná existují i vraždy, v kterých nejede..

M. Kolář 28.9.2018 10:50

Re: ?

Ano je něco jinak. Protože to jde prostě do kopru...

P. Jirkovský 28.9.2018 10:49

Re: Sto let od vzniku Československa

Ale podívejme, pan Hlosta ví nejen na vznik etnika (vyhlášením samostatného státu), ale taky ví, co já si myslím. Máte to marný, já si fakt nemyslím, že etnikum je něco hanlivého, navíc to nejde při elementární inteligenci z toho, co jsem napsal, vyčíst bez toho, aby člověk použil nějakou mimologickou zkratku (česky: u psaní nemyslel). Ještě tam dejte nějakou úvahu o rozdílu mezi národem, národností a etnikem, mudrlante, ať se zasměju ještě před obědem.

M. Kolář 28.9.2018 10:49

Re: ?

Já nepoužívám výraz "spontánní řád". Říkám tomu vlastnosti jsoucna..

K. Janyška 28.9.2018 10:45

Re: A když jsme u těch stop - kam se poděla

Premiéruje... Dzp.

S. Lazárek 28.9.2018 10:45

Re: Že to není takový kšeft?

Freony, které se velmi rychle prokutaly skrz ozonovou díru byly určitě výhodnější, než jejich dražší náhražka.....

M. Prokop 28.9.2018 10:45

Re: ?

Řešení ozonové díry je srozumitelné a funkční, na rozdíl od boje s CO2.

Někoho zajímá vlastní dění, jiné excituje, pokud se k němu nějak vyjádří Klaus. :-P

Who is who?

R. Langer 28.9.2018 10:45

Re: Kajane

Už aby to zase bylo.

K. Janyška 28.9.2018 10:44

Re: Kajane

Ale to je jedno. Ze dne na den to nebude a náš úkol je se na to apaptovat, ne se vysilovat jakýmsi bojem s tím, tedy nesmyslně se oslabovat... Dzp.

F. Doušek 28.9.2018 10:42

A když jsme u těch stop - kam se poděla

"česká stopa"? Pamatuji, že se spekulovalo o tom, že stopa po pachatelích vede do Čech.

M. Prokop 28.9.2018 10:42

Re: Že to není takový kšeft?

Na to je jediná obrana: Nenařizovat, nedotovat. Prosadí se převážně to, co je výhodné.

K. Janyška 28.9.2018 10:42

Úkolem lidských jednotlivců a samozřejmě tedy, že v součtu

celého lidstva je se adaptovat na cokoliv, co je větší, než ono samo, ne s tím bojovat. Co když nám bude zrovna při zvýšení teploty Země lépe. To bude gól... Dzp.

M. Prokop 28.9.2018 10:41

Re: Když už přišla řeč na změny klimatu ...

Šílené klimaskeptické hypotézy nás nestojí zdaleka tolik peněz a promarněné námahy, jako šílené klimaalarnistické hypotézy.