19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

I vzdělání je trh

Přibývá vysokých škol ekonomického směru. Je to dobře, nebo špatně? Tato otázka patří mezi ten typ problémů, jako zdali je sklenice piva napůl plná nebo napůl vypitá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
NoName 10.8.2006 10:16

Re: Re: Re: hm, hm,

Ono je velmi ošidné operovat se "stát  potřebuje", "stát hradí" z různých důvodů-probrali jsme to tady už mockrát-ale systém "každý studuje co chce a neplatí za to" asi nevede k nejlepším výsledkům. Otázkou je, jestli to bude regulovat stát nebo školné ... Nebo jedno i druhé ...

Andy 10.8.2006 10:01

Re: hm, hm, 2.

počítačové vybavení škol v tak závratné kvalitě, že je každý větší nákres spolehlivě zmrazí, učitelé, kteří se nemusí dále vzdělávat, nedostatečné zázemí pro pedagogy i studenty. Naprosto žádná propagace technických oborů, neřídí ji stát ani jednotlivci. Takže divit se nemá význam.

A jedno malé tajemství- Foundrymanův pokus z minulého týdne vysvětlit  podstatu jednoho ekonomického termínu absolventovi  nejkvalitnější školy naprosto ztroskotal- a pro Foundyho nedostatečné pedagogické schopnosti to věru nebylo.

Každý obor má své. Soukromé školy můžou mít nižší nároky na studenty, to je pravda. Není to ale pravidlem a jistota, s kterou opak tvrdí ti, kteří nemají vlastní zkušenosti, je zarážející.  Náročnost znalostí se zvyšuje a školství všeobecně  za tímto trendem poněkud  zaostává. Koneckonců, mladého doktora, který by dokázal citovat antickou literaturu v originále  již dnes nepotkáte.  

NoName 10.8.2006 10:11

Re: Re: hm, hm, 2.

Studoval jsem na elektrotechnické fakulté  "klasického" střihu (v letech revolučních) i na ekonomické fakultě jedné z těch nových vysokých škol (v blízké minulosti-i když konktrétně tahle byla státní).  Je fakt, že tu první jsem studoval na denním studiu, tu druhou po sobotách, a to porovnání určitě zkresluje, ale i tak... Např. kvalita vyučujících-dnes je běžné, že přednáśí člověk, který tu samou školu vychodil před třema rokama. Způsob zkoušení-dnes napíšete test, o týden je na nástěnce výsledek-pří troše štěstí to za vás klidně napíše někdo jiný... Každá škola se snaží mít co nejvíc studentů bez ohledu na to, kdo a jak je bude učit ...

Ale taky je možné, že po novu je to správně a že to špatě chápu... Nevím ...

perleťovec 10.8.2006 10:13

Re: Re: hm, hm, 2.

... myslíte-li doktora-lékaře tak je mezi nimi dost s velmi širokým záběrem - a možná i s těmi znalostmi z antiky ... pokud mám zkušenosti ze studia své dcery, tak na té medicíně v Olomouci mají véééélmi široký záběr - teda až na tu antiku :-) - ale třeba zrovna moje dcera má z osmiletého gymplu z UH opravdu velmi široký záběr ... což o gymplu ze Zlína nelze říct - ale zase se pan ředitel dostal až do Bruselu ;-P

Andy 10.8.2006 10:22

Re: Re: Re: hm, hm, 2.

jistě. Ale to záleží na individuálním zájmu studenta, nikoliv na škole. Bezpochyby z olomoucké medicíny vychází absolventi, kteří mají široký záběr a další, kteří se potýkají se specifickými poruchami učení ještě v posledním ročníku a nepřečetli v životě jediný román, nebyli nikdy v životě v divadle a kromě medicíny a piva neznají nic. To nechci dehonestovat zrovna tento obor, lze to vztáhnout obecně na všechny obory, včetně těch proklatých práv.

Názor, že stát by měl financovat pouze studia technických oborů je opravdu zajímavý. Proč by to dělal ? Státu může být jedno, jak si podniky seženou konstruktéry.

perleťovec 10.8.2006 10:35

Re: Re: Re: Re: hm, hm, 2.

ano, ale ještě zde není prostředí, které by to takhle (rozhodně správně) dokázalo vstřebat a už vůbec ne rozvíjet ... bavme se tedy o současném řešení - jak by to mělo být za deset let se shodneme bez problémů asi skoro všichni (že státních by mělo být minimum - skoro nic)

Jaroušek 10.8.2006 10:08

OFF TOPIC

Vážená kolegy, přeji dobrý den! Celou noc jsem přemýšlel nad tím Vaším včerejším hlavolamem (ani nápověda nepomohla), nemůžete mi sdělit to sladké tajemství?

P.S. Moc zdravínm spřízněnou duši, Vašeho pana manžela! S tím Marou jste mě opravdu potěšili! To víte, před 40 lety jse se to naučil jako nejdelším (mě známé) jméno politika a omračoval jeho znalostí asistenty na škole!  I když se politickou geografií zajímám i nadále, hlava už to všechno neunese (objem informací je strašný!) a taky hodně zapomínám. Takže celé jméno současného fidžijského prezidenta Ratu Sira Josefy Iloila už samozřejmě z hlavy neznám a musím se podívat do svých "spisů". Tož tak, nemládneme! :-) Srdečně Vás oba zdravím!

Andy 10.8.2006 10:16

Re: OFF TOPIC

současný ( tedy, snad) guvernér Velikonočního ostrova.

Nebýt toho školního projektu, neměli bychom šanci odpovědět na vaše záludné otázky. Není to koníček ani jednoho z nás. M. se smál, že vás mám vyzkoušet z rodokmenů závodních koní v ČR z let 1975-1989 :-).

Jaroušek 10.8.2006 10:25

Re: Re: OFF TOPIC

Díky moc! S těma koňma bych nehnul, stejně jako s tím Velikonočním ostrovem. Můj zájem se omezuje na nezávislé státy, popř. závislá území, nikoliv na jejich administrativní jednotky. To víte, chytlo mě to se začátkem 60. let v Africe, kdy vzniklo tolik států s exotickými jmény a o nichž Hanzelka se Zikmundem psali maximálně jako o koloniích .... A už jsem se chyt´! Mějte se oba báječně a díky! :-):-)

perleťovec 10.8.2006 9:45

kanuku

Je sice hezké tvrzení, že neseženete strojního inženýra, který by dokázal navrhovat s pomocí počítače, ale ukažte mi nějakého ředitele podniku, který je inženýr. Samý právník, ekonom a managor.  ... ono zde je totiž každý majitel firmy přesvědčován o tom, že on (nebo ředitel - dosaďte si i jiné) musí mít větší příjem než ti, kteří pro něj ty tržby dělají (odborníci) ... to asi bude ještě na dlouhé roky stejné Rv

Andy 10.8.2006 10:10

Re: kanuku

vřele doporučuji zhlédnout životopis výše zmíněného pana Waldese.

Zbytek je poněkud účelově zabarven- majitel firmy pravděpodobně nemá firmu z entuziasmu, ale proto, aby z ní měl příjem, vy také budete chtít obývat ve svém domě lepší pokoj než váš domovník.

Pete Brich 10.8.2006 9:31

"rychlokvašení vysokoškolští vzdělanci ve státních institucích."

Již se stalo. Státní správa jich je plná. Pokud někdo titul ještě neměl, obstaral si ho podobně jako upřímný národem milovaný JUDr. Stanislav Gross. Lékem by bylo zeštíhlení o 75%.

Co se týká vlády, chce to ještě 1 měsíc vydržet. Pak už to pospěje k novým volbám.

PB

perleťovec 10.8.2006 9:23

Jirko (původní)

Já pořád nechápu, že se dělá obrovská hora problémů tak, kde by se mohlo "sprostě kopírovat" ze zahraničí......stačí pouze se poučit tam kde to funguje to je vše. Nechci propagovat zemi, to bych si vyslechl pěkné nadávky , opět, ale jinak to stejně asi nepůjde. Neexistuje střední , nebo třetí cesta. ... jsou dva problémy - tady v ČR: pokud někde existuje řešení, které nefunguje - tak jej okopírujeme, a pokud všude okolo mají řešení, které funguje - tak jdeme vlastní cestou ;-( ... no a ten druhý problém je v tom, že tady ani po 17-ti letech od zapuzení socialismu není standardní podnikatelské prostředí (nehodnoťme příčiny) ... čili to co jinde funguje - tady nemusí Rv

Frenky na penzi 10.8.2006 9:26

Re: Jirko (původní)

Spíše jste měl napsat po 17-ti leté snaze o vypuzení socialismu. Že by byl vypuzen, tak to jsem si nevšíml.

perleťovec 10.8.2006 9:41

Re: Re: Jirko (původní)

jo - to je přesné! Já se o tom vlastně přesvědčuji skoro denně Rv - naposledy tento týden s dveřmi z OBI - ale už jsem byl úspěšný - i když socialistickou metodou :-)

Jirka ( původní) 10.8.2006 9:31

Re: Jirko (původní)

ano souhlasím......nefungující řešení většinou nedělají z hlouposti,ale jako potvrzení vlastní důležitosti při řešení nasledných problémů. Dřiv jsem ten dojem neměl, ale jsem o tom stále více přesvědčený , že je v tom často tento záměr.

Jaroušek 10.8.2006 9:18

KLAUSOVY RECEPTY NEBRAT!

I když to na první pohled vypadá pro ČSSD lákavě, když Klaus oddělil jednání o (předsedovi a dalším) uspořádání Poslanecké sněmovny od rozhovorů o sestavení vládě a tak vyrazil tokešovi z ruky jeho hlavní klacek na Paroubka (předsedu vám za podporu naší vládě), dosud nevyjasněné a v pravicových novinách ani nezmíněné podmínky Klausem prosazované prozatímnosti socdem předsedy parlamentu vedou k obezřetnosti.  Jestliže skutečně včera Klaus Paroubkovi slíbil, že ho pověří sestavením vlády, když tokešův pokus zkrachuje, pak mi schází vysvětlení pro panickou hrůzu z toho, že by předseda parlamentu za ČSSD neměl mít (ústavou dané!)  právo navrhnout potřetí premiéra a musel podle Klasovy nabídky ještě před tím rezignovat, jak včera sděloval Kalousek!

Proč ten strach, když Paroubek by měl údajně dostat druhý (ještě Klausův) pokus a předseda parlamentu za ČSSD by už neměl žádný důvod pověřovat někoho z ČSSD (jako to platilo dosud, když Klaus dopředu odepřel dát Paroubkovi šanci)! Takže něco na tom Klausově slibu smrdí!

Navíc, již jsem tady argumentoval, oč je výhodnější a nadějnější třetí pokus  jako poslední před rozpuštěním parlamentu, což může ovlivnit zejména Zelené a někoho z KDU, aby podpořili menšinovou vládu ČSSD než aby přišli těžce vybojovaný o mandát. Tuto poziční výhodu by příp. Paroubek vyjednávající o teprve druhémn pokusu zrratil!

Proto bych zatím doporučoval ČSSD: Jirko, Klausovy recepty nebrat!

Jura Jurax 10.8.2006 9:12

A vůbec - nejlíp je být celebritou rychlokvaškou z nějaké přiblbé TV soutěže

Ono je to dáno trošku pověstí oboru. Obory bez matematiky - práva specielně, učitelské obory (najmě kombinace zeměpis - občanská výchova), všeliká sociální studia a další kecavé obory i nakonec ta ekonomie (byť tam něco matiky je) etc. jsou považovány za jednodušší - neposoudím jestli právem, ale je to fakt. Ovšem VŠ vzdělání to je a navíc zajišťuje práci v teple kanceláří či učeben a bez fyzické dřiny.

Navíc práva a ekonomie mají pověst oborů, jejichž absolventi mají vysoce nadstandartní platy. Kdežto strojaři konstruktérovi s angličtinou a pětiletou praxí se zaměstnavatel zhusta nerozpakuje nabídnout 14 000 hrubého. Pak běžte na strojařinu, elektro, stavařinu - to jsou tvrdé školy s vyhlídkou na málo peněz. A totéž začíná platit pro medicínu.

Proto pokud se nebude za školství platit, musí být kvóty. Protože když je absolventů všelikých kecavých oborů jak brablenců a pracují mimo obor nebo žijí z podpor, je to nákladné a navíc ti, kdož by na to měli vydělávat - technici - chybí, neboť jsou z nich nadbyteční pfilozófové, ekonomové, právníci, absolventi sociálních, správních či jakých studií (jak se nazývá jejich profese - mne napadá akorát ouředník, a těch už stejně máme přesmíru).

Jirka ( původní) 10.8.2006 9:22

Re: A vůbec - nejlíp je být celebritou rychlokvaškou z nějaké přiblbé TV soutěže

jednoznačně školné je řešení a úředníci tady budou coby dup.

Rudý element 10.8.2006 9:11

Více trhu !

Chyba není v hierarchickém uspořádání společnosti, ale v nedostatečné aplikaci tržních principů. Trh bez přívlastků je završením evoluce. Více trhu, více kapitalismu ! Jinak toho ráje kurva nedosáhneme.

brouk 10.8.2006 9:10

Zdravim z hlavniho mesta monarchie;-)

Jeste nez budete zasypani bodrym humorem, a nez nastoupi "tvrde jadro".

Jirko (puvodni) ta pisen co hledas  od Foo Fighters se jmenuje " Big Me" a vysla na prvnim CD "Foo Fighters", zaroven vysla i jako singl.

Link na video te dodaji urcite mistni zlodeji;-) (pardon,bojovnici proti kapitalizmu a globalizaci;-)

Jdu vypustit chrty.

Jirka ( původní) 10.8.2006 9:14

Re: Zdravim z hlavniho mesta monarchie;-)

Děkuji už jsem si hledal provaz.........hledám jí tak dlouho.......a až budete vypouštět, dejte pozor už je teplo a tak dejte tahačovi zajíců dvojitý příděl vody.....jistě to dnes bude potřebovat.....ještě jednou díky za název R^

Dušan Polanský 10.8.2006 9:04

Vzdělání a trh,

toť nakousnutý problém. Relativně sice chybí dobří konstruktéři, kvalitní techničtí inženýři, řemeslníci. Ovšem háček je v tom, že když nebudou, nic se také neděje. Jednoduše zde nebude dotyčná výroba, budeme o něco chudší. Ale to je přece druhořadý problém. Je sice pravda, že  pak již budou opravdu potřeba hlavně úředníci, ekonomové, právníci a účetní.  Důležité je také vědět, že sebehloupější právník vždy vydělá více než sebechytřejší právník. A což takový úředník v ČKA. Ovšem nechápu proč pravičáci nad tímto vším brečí. Trh přece vše vyřeší. Ó povstaňte tisíce řemeslníků, šikovných inženýrů, konstrukterů.

Jarda C. 10.8.2006 8:54

Váha akademického titulu

získaného na klasické VŠ je opravdu jiná než z módních soukromých VŠ humanitního nebo ekonomického zaměření. V občanském průkazu je ovšem titul Ing. či Mgr. z obou typů škol rovnocenný (ač jeden je tvrdě vydřený a druhý jen vychozený +zaplacený). Student VŠCHT, UK, VŠZ, ČVUT se totiž na svůj titul tisíckrát víc nadře. Odpovědi na otázky v oborech (namátkou) : diagnostika stavebních konstrukcí, nauka o materiálu, pružnost a pevnost, technické kreslení, agrobiologie, fyzilogie či organická chemie je nezbytné se poctivě a detailně naučit, jinak student od zkoušky vyletí. To v žádném případě nelze tzv. okecat, což je na soukromých VŠ zcela běžné. 

Můj diplom pochází sice z klasické VŠ, ale porovnání si mohu dovolit - několik známých totiž graduovalo právě na těch soukromých VŠ. Když líčili své zkušenosti, nevycházel jsem z údivu.  

perleťovec 10.8.2006 9:09

Re: Váha akademického titulu

tak to je ... dcera dělá medicínu - jedna zkouška (je jich za rok cca 8) je celý ročník ekonomky (jeden syn ji má - můžu srovnat) ... no a co se týká ceny školy - ta medicína příjde měsíčně tak 8-10 tisíc ... ekonomka tak 3-6 tisíc (kompletní náklady) ... čili i u těch "neplacených" VŠ jsu náklady dost rozdílné ... to ještě nesrovnávám s VŠ z oboru policie či vojska, kde náklady jsou spíše s minusovým znaménkem díky výhodám už při studiu ...

Marta 10.8.2006 9:46

Re: Váha akademického titulu

Já mám trochu jiné porovnání. Vaše domněnka, že se na veřejných vysokých školách dře víc než na soukromých, je mylná. Co se týče technických oborů, naprosto s Vámi souhlasím. Neplatí to ale v případě škol s ekonomickým zaměřením. Jsou lidé, kteří začnou studovat na dvou vysokých školách najednou. Na státní, protože složí úspěšně obtížné přijímací zkoušky, a na soukromé, protože mají peníze. Znám nejeden případ, že se pak rozhodnou (a to dokonce i mezi VŠE a soukromou školou) pro soukromou školu. Nejen proto, že mají prostředky, ale také proto, že jim škola jednoduše dává to, co potřebují. (Nemyslím diplom bez práce) Někteří dokonce přestávají na státních školách studovat úplně, protože je to pro ně ztráta času. Raději si vydělávají a pak si zaplatí školu soukromou. Samozřejmě je třeba si pečlivě vybrat. Je to opravdu individuální. Je stále velké množství státních škol, kde student 2 měsíce nedělá nic, často nechodí ani na přednášky, a pak se týden učí na zkoušky. To je skoro zbytečné. Takto schopný člověk může studium urychlit a celý systém může být efektivnější. Paradoxně dochází k tomu, že platíme všichni z daní studium lidí, kteří na tom finančně nejsou zle a mohou si dovolit namísto práce protahovat studium na 8 let. A pokud jde o školy soukromé oběcně, tak jestli někomu není líto vyhazovat statisíce za školy, které mu neposkytnou kvalitní služby, ať platí! 

Jarda C. 10.8.2006 12:25

Re: Re: Váha akademického titulu

Vážená paní, to nepíšu tady žádné domněnky.  Už mám sice školu hezkých pár let za sebou, ale kašlat na přípravu a pak jen prolítnout nadpisy kapitol ve skriptech a jít na to, to by ještě na počátku 90. let opravdu nešlo. Třeba takový citrátový cyklus - ten musíte mít strávený a rozumět mu, jinak jste u zkoušky bez šance. Ono je totiž vyžadováno vypsat ho pěkně ve vzorcích a za jediné malé zaškobrtnutí letí studentovi index na hlavu. Nebo taková fyzikální chemie, kdo se neučil průběžně, nechodil na semináře a cvičení, mohl si leda zopakovat ročník. To totiž nelze zvládnout za týden jako nějaké kecací předměty na VŠ, jejichž počet roste jako houby po dešti.

BTW slyšela jste snad o nějaké soukromé VŠ strojní, chemické, elektrotechnické nebo snad dokonce matematicko-fyzikální? Případně o soukromém studiu medicíny?  

jirka.s 10.8.2006 8:47

Schopný se uplatní, neschopný propadne.

Průšvih je, že naše současné "plánované " školství produkuje nepoměrně více těch neschopných než je statisticky zdrávo. A kde myslíte že ti neschopní skončí? V přívětivé džungli naší politiky, kde se uplatní kdejaký lempl s dobře vytvarovanou hubou a s bradavicí na ní. Výstavním příkladem takovéhoto produktu českého vysokého školství je Homer Sobotka. Jemu by titul RSDr padnul jak pr*del na hrnec.

V politice, bohužel,a v  české obzvláště, už dávno neplatí jakékoliv tržní principy(schopnější se prosadí).Naopak. Funguje zde flotace, tzn. že ten největší sajrajt je vynášen vzhůru. Je jen otázkou času, kdy se celý tento samozničitelný systém zadře, protože už nebude čím mazat.

Jura Jurax 10.8.2006 9:08

Re: Schopný se uplatní, neschopný propadne.

Jojo, staré úsloví praví, že lejno vždycky plave, kdežto zlato se potopí :-D

Kajan 10.8.2006 8:40

Obávám se, že vláda socanů s podporou "napříčspektra" (rudozelaného, jak přirozené) je na spadnutí ! Všichni, zejména pan prezidennt a ODS, by měli siruaci tlačit k předčasným volbám.

Myslím, že občané už k tomu také kývli. Dzp.