18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

I vzdělání je trh

Přibývá vysokých škol ekonomického směru. Je to dobře, nebo špatně? Tato otázka patří mezi ten typ problémů, jako zdali je sklenice piva napůl plná nebo napůl vypitá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hipik - pravicovy recidivista 10.8.2006 1:26

Re: Když se dady "řešily" marže lékárníků a jejich výše a způsob výpočtu a srovnání se zahraničím...

nojo, trojclenka, kdopak ji jeste pamatuje. Pouzivam dodnes a je nenahraditelna;-D

kanuk 10.8.2006 2:52

matematika, resp. kupecké počty a lid obecný

LadislaveN, to je zajímavé. Vámi popisované "matematické" (ne)schopnosti potkávám ve velké míře u svých kanadských spoluobčanů. A pokud je mi známo, naši jižní sousedé jsou na tom ještě hůř. A při tom na zlepšení výuky matematiky mají snad docela nějaký vládní ouřad.

vlk svojpelešník 10.8.2006 2:58

Nu, optimisté tvrdí, že neschopnost k základním početním operacím

vyplývá z toho, že je lidé prostě nepotřebují. Pesimisté se naopak domnívají, že se jedná o záměrnou debilizaci lidí... My ze smeček se domníváme, že jde o přirozené dělení na kategorie, přičemž určitý princip dobrovolnosti (rezignace) tomu všemu dodává punc legality a přirozeného vývoje :-)

perleťovec 10.8.2006 6:52

Re: Nu, optimisté tvrdí, že neschopnost k základním početním operacím

no, přiznám se, že než bych něco "počítal" - tak si to teď raději naprogramuju (třeba jen v excelu a když je to trochu náročnější tak jdu do VBA) ... ale to je asi deformace z povolání (23 let tvorba SW) ... i když teď se zabývám už tři roky něčím jiným ...

sam 10.8.2006 8:04

Re: matematika, resp. kupecké počty a lid obecný

Jo, predevcirem jsem zjistil, ze pritelkyne nedavno vystudovana vysokoskolacka (pravni smer) neumi procenta :P Ja jsem teda sice ekonom, ale aspon ty procenta umim. Nejaky cas jsem i ucil na VS a vzdycky byly problemy se zakladni matematikou alespon u 10% lidi z kazde skupiny. Zbytek byl tak plusminus schopny pocitat. Nasi studenti nebyli nijak horsi ani lepsi nez cizinci (vcetne zapadnich zemi).

Jurgen 10.8.2006 5:55

Re: Když se dady "řešily" marže lékárníků a jejich výše a způsob výpočtu a srovnání se zahraničím...

to se da rozsirit temer na vsechn obory/predmety - kolik z vas ekonomu si vybavi vzorce chemickych sloucenin, nebo schema jednoducheho reflexniho oblouku. Trojclenku ovladam, pocenta taky (mozna i vic)... :p

Jura Jurax 10.8.2006 8:34

Re: Re: Když se dady "řešily" marže lékárníků a jejich výše a způsob výpočtu a srovnání se zahraničím...

Dá, ale váha případné neznalosti je různá. Ono kupecké počty včetně středoškolské matematiky v reálu potřebujete napříč profesemi přece jen podstatně víc než vzorec chlorpropylenu (existuje vůbec taková potvora?) nebo znalost díla nějakého dávno mrtvého veršotepce (bez kteréžto znalosti nebylo lze odmaturovat!) či perfektní znalost nepravidelných sloves v angličtině.

Pamatuji si, že jsem nebyl štont vysvětlit dámě středních let, profesí učitelce češtiny a němčiny (podotýkám dobré a oblíbené) prostý a jednoduchý způsob, jakým se u nás z hrubé mzdy spočte mzda čistá a kolikže vlastně musí zaměstnanec vydělat, aby bylo i na pojistné, co za něj (skrytě) platí firma. Když někdo nechápe pojem procenta a skokového zvýšení daně na hranici daňových pásem ...

vrána 10.8.2006 8:22

Re: Když se dady "řešily" marže lékárníků a jejich výše a způsob výpočtu a srovnání se zahraničím...

To jsem nebyla já,já procenta umím;-D;-D;-D

Lada 10.8.2006 8:43

Proboha

copak ty procenta jsou neco tak sloziteho, ze se o tom musi porad pindat na psu?

Vilém 10.8.2006 0:19

Schopný se uplatní, neschopný propadne

Na této legendě nesmyslně - protože to není spravedlivé, ani když to tak je - staví liberální pravice ospravedlňování trhu.

Pravda je jen to, že je to kruté, ale zpravidla platí pouze to, že někdo se propadne a někdo prosadí. Se schopnostmi to má splývá pouze tautologicky - pokud za schopného považujeme toho, kdo se prosadil, ve všech ostatních modelech je to nesmysl a je nutné hledat, co konkrétně způsobuje rozdíl - od protekce až po hroší kůži.

A pouze značně omezení lidé si neuvědomují, že ve společnosti se celkem nikdo nemusí propadat.

Ivan Nový 10.8.2006 0:24

Viléme,

na trhu se prosadí to o co je zájem, lidé se pak mají zabývat jen tím, o co je zájem a nebo tím, že zájem o něco vzbudí. Je to neustálé hledání. Proto svět funguje, narozdíl od socialismu, který se stará o to, aby nikdo nepropadl a paradoxně výsledkem je, že  nahoru vytahuje neschopné, ale  o to více kooperující šibaly a to vede k tomu, že se nakonec propadnou všichni. Socialismus nefunguje.

Vilém 10.8.2006 0:34

Re: Viléme,

J8 myslím že není důvod vidět svět jako souboj neomezeného trh s reálným socialismem. nefunguje ani jedno a jedna krajnost přechází v druhou. Ostatně náš kapitalismus mnohdy vytáhl nahoru ty údajně neschopné socialistické kádry.

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:47

Hmm, nemáme tady kapitalismus. Neschopné socialistické kádry však ano :-)

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:50

Čímž chci říci,

že metoda mantinelů opravdu není dobrá, nicméně lepší než být veden stranou. Současná situace však zcela v duchu našich slavných tradic naprosto neomylně aplikuje to špatné z obou systémů a opomíjí to dobré ;-)

Vilém 10.8.2006 0:53

Re: Čímž chci říci,

Určitě je co zlepšovat, ale nemám dojem, že by se někdo dneska musel bát kritizovat vládu, takže něco dobrého z demokracie přeci jen máme. Stejně tak výběr v obchodech je nesrovnatelný, což je pro řadu lidí daleko podstatnější.;-)

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:56

Nu ano, to je výrazný pokrok :-)

kanuk 10.8.2006 3:17

Re: Re: Čímž chci říci,

Viléme, kdysi jsem slyšel vtip : Žid z Ruska se přistěhoval do Israele. Po čase se ho někdo ptá, jak se mu tam líbí. Žid povídá: " No, moc velký rozdíl oproti Rusku nevidím. Tam jsem měl hodně peněz, ale nebylo za ně co koupit. Tady si můžu koupit co chci, ale nemám na to peníze." Takže to, co je za výlohami zdaleka neukazuje životní úroveň. 

aida 10.8.2006 1:08

Re: Čímž chci říci,

Jo, to jste se myslím trefil.

aida 10.8.2006 1:09

Re: Re: Čímž chci říci,

To patřilo jinam, ale pV si to snad vyluští, kam.

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:24

Styky, majetek, struktura a síla kůže jsou stejné součásti výbavy

jako genofond a davají šanci na lepší postavení ve společenském žebříčku. Vaše teorie rovnostářství likviduje přirozenou snahu (možnost) o zaujmutí vyššího postavení, což ve svém důsledku znamená ustrnutí a zánik. Vždycky je něco za něco.

Vilém 10.8.2006 0:33

Re: Styky, majetek, struktura a síla kůže jsou stejné součásti výbavy

Nechápu, proč mi podsouváte teorii rovnostářství, pouze jsem kritizoval obecné heslo v článku, rozdíl podle mne spočívá v tom, zda NEROVNOSTI ve společnosti jsou únosné nebo neúnosné.

V případě sociálního státu - (ne reálsocialismu) má samozřejmě podstatně víc ten, kdo se prosadí, než ten, kdo se neprosadí, ale trh se nepodobá gladiátorským zápasům jako v liberálním státě, kde to také má odpovídající dopady na atmosféru ve společnosti. Ta se prakticky rozpadne a prodělají všichni.

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:41

Hmm, souboj schopností ve smyslu řízeného klání se známkou za umělecký dojem?

Kdo bude určovat pravidla, vylučovat hráče a hodnotit? Vy? Rada starších? Ctihodní estéti? Pochopte, pouze živelná soutěž může nalézt nové cesty, jinak je důsledkem vždy jen kocovina.

A morální hledisko existuje, je jedním z kritérií úspěšnosti. Těžko ho však nakomandovat, když trh (tedy lidi) nezajímá.

Možná se cítíte ukřivděn přirovnáním k socialistům, ale děláte stejnou chybu jako oni - snažíte se řídit vývoj společnosti nějakým směrem, jehož správnost určujete sám nebo spolu s Vašimi souvěrci.

Vilém 10.8.2006 0:50

Re: Hmm, souboj schopností ve smyslu řízeného klání se známkou za umělecký dojem?

Nemyslím, že bych vývoj spoelčnosti chtěl určovat mimo rámec demokratického rozhodování, prosazování deregulace a trhu je ostatně také řízenou politikou v zájmu konkrétních lidí.

Společnost má podle mého názoru možnost se řídit, dokonce je to nezbatené, spor může být o to, jak a kam, a hlavně jakou metodou.

Pravidla existují i na trhu, takže samotná jejich existence nemůže být zásadním problémem. Jde spíš o to, doplnit toto inherentně nestabilní rozhodování - protože směřuje ke krizím - odůvodněnými a většinově schválenými alternativami.

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:54

Nejsem zastáncem bezbřehého trhu.

Ovšem přiměřenost zásahů je něco neobyčejně křehkého a naprosto spolehlivě inklinuje ke zneužívání a katastrofě. Obávám se, že rozumné využití je doménou snových osvícených autoritářů :-)

Ladislav N. :-))) 10.8.2006 0:56

Re: Re: Hmm, souboj schopností ve smyslu řízeného klání se známkou za umělecký dojem?

??? 8-o

Pete Brich 10.8.2006 9:38

"Společnost má podle mého názoru možnost se řídit, dokonce je to nezbatené, spor může být o to, jak a kam, a hlavně jakou metodou."

Citát z učebnice vědeckého komunizmu, Viléme?

PB

MB. 10.8.2006 0:06

Ekonomicke?

Vznikají školy, kterým se dříve říkalo "obchodní akademie". Ekonomie není účetnictví.

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:20

A kočka není pes, zítra není včera...

aida 10.8.2006 0:36

Re: A kočka není pes, zítra není včera...

...včera není dnes....:-)

vlk svojpelešník 10.8.2006 0:42

Ještě ke všemu :-)