26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Ach, ti starostliví hejtmani

Je v lidské přirozenosti kvůli uznání druhých vytahovat se svými úspěchy a vítězstvími. Platí to odedávna a dvojnásob to platí o politicích, takže jsme nepřetržitě informováni o zahájení stavby či o jejím dokončení, o otevření nového domu, instituce, mostu, dalšího kilometru dálnice nebo cyklostezky...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 7.5.2012 13:29

Re: Těžba břidličného plynu v Británii dostala zelenou

Opsala. Vymýšlení je nad její schopnosti.

P. Hlosta 7.5.2012 11:36

Plynu máme tolik, že nám i hoří zbůhdarma!

Od malého děcka, co pamatuji, hoří ve Slavkově u Brna plyn. Ten plyn je tam něco jako upouštění tlaku z nějakého bezpečnostního hlediska. Snad tam leží ložisko ropy, které se vyskytuje tam či onde po celé Moravě. Třeba v Beskydech někde u Morávky se vrtalo při hledání ropy a našlo. Údajně ta ropa je příliš koncentrovaná a hodila by se spíš na výrobu plastů. Potom na Břeclavsku, Hodonínsku je ropa v jakémsi dost velkém množství. Uhelné zásoby se dají také těžit s výhledem i století, jen jsou v dost nepřístupné hloubce a proto těžba by byla drahá. Uranová ruda u nás měla před vykradením Sovětským Svazem nejvyšší kvalitu. Dodnes Rusáci nám dluží(dluh neuznávají) něco přes deset bilionů(!) USdolarů. Ale i tak bychom mohli budovat jaderky po celém státě, protože příznivé oblasti k jejich výstavbě máme v dostatečném množství.

A tak se mi jeví, že při velmi dobré snaze bychom mohli být závislí na dovozu energie minimálně. Něco tomu ale brání, že ta snaha u politiky není. Nejspíš je to v penězích, tak jako vždy. "Lobování Ruska" u nás je stará vědomost. BIS dokonce po dvaceti letech nás informovala o čem všichni víme, že totiž u nás rejdí ruské špionážní davy a v takovém množství, že Rusomilní to odmítají jako lež, že to přeci není ani možné tolik špionů na tak mmalou zemi.

Takový špion, to je především bohatě platící osoba. Ten jak sáhne do kapsy, každý z politiků, či úředníků státu, ukápne chamtivou slinu. No a proto jsme závislí na Ruských energetických zdrojích, ač sedíme vlastně na špuntu od pokladu.

Já vím, že se to rusomilkám nebude líbit, ale naše ztráta suverenity není jen otázkou názvu republiky a její Ústavou. Kdo nás přitlačí k zemi, nemusí nutně mít k tomu tanky a kasárna na našem území. K tomu stačí podplácet politika a státního úředníka a to třeba s pomocí majitelů řetězů kasin a heren, kde se souběžně znehodnocuje i naše měna praním peněz.

Tyhle informace nejsou žádným tajemstvím, když se jako evergreen vracejí čas od času na stránky našeho tisku.

E. Heusinger 7.5.2012 11:40

Tohle se publikuje často,

ale nikde jsem se nedozvěděl fakta. Cenu uranu do SSSR a cenu tržní. Cenu ropy a plynu do ČSSR a ceny tržní. A spočítaný rozdíl.

P. Hlosta 7.5.2012 12:29

Re: Tohle se publikuje často,

Nedali ani rubl ;-)

V. Novák 7.5.2012 12:43

Lžete.

...

M. Prokop 7.5.2012 12:45

Re: Lžete.

To jsem zvědav, zda budete tvrdit, že jsme na tom vydělávali ........

V. Novák 7.5.2012 13:02

Existuje studie z 90. let, vydala ji Academia,

kde autor rozebírá těžbu, náklady a cenu, kterou Sověti za naši uranovou rudiu nebo koncentrát platili. Vychází z ní, že vždy platli světové ceny - když byly vysoké, i když potom padly. Takže když byly vysoké, ČSR a ČSSR jako stát vydělávaly. Jenže ČSSR nesměla uzavřít doly, ukončit těžbu ani když světová cena klesla, už se nevyrábělo tolik zbraní ani paliva a spíše se spotřebovával konverzní uran. Tou dobou ČSSR prodělávala, protože náklady byly vysoké a ceny nízké.

Po VLSR stát uzavřel co mohl, kromě Rožínky - a cena brzo začala růst. Samozřejmě ne jako reakce na vyrabování českých dolů, ale začala. V důsledku toho roste i množství těžitelných zásob uranové rudy v ČR. V současnosti je jich zhruba tolik, kolik bylo vytěženo smolince od dob Schlicků v Joachymsthalu.

Otázkou je, jestli nebylo rozumné přečkat období nízkých cen a doly nerabovat, ale co čekat od pravicových vlád, které hlavně rušily, zavíraly a rozprodávaly...

M. Prokop 7.5.2012 13:31

Re: Existuje studie z 90. let, vydala ji Academia,

Také bych tu rád někdy viděl ty pravicové vlády, ale nehledě zleva od komunistů, vidím v nejlepším středové.

E. Heusinger 7.5.2012 12:49

No dobře,

sice nevím jak jste to zjistil, ale věřím Vám. A ostatní údaje?

P. Vandas 7.5.2012 12:29

Re: Tohle se publikuje často,

Možná to nejsou reálná fakta, ale celé mé dětství se kolem mne těžil Uran na Příbramsku. V té době byla cena vysoce kvaliního kysličníku uranu, smolince na světovém trhu v úrovni ceny zlata. Období 45-60. V té době, každý týden odjížděj z Příbrami do Ruska jednou týdně celý vlak čistého smolince. 50-70 vagonů po 25t .Později cena Uranu klesala, ale o to více se jej těžilo. Nikde na světě nebyly sloje smolince o síle až 70cm tloušťky vrstvy, jako v Příbrami.

E. Heusinger 7.5.2012 12:34

Železniční oprava

Vlak o 70 vagonech po 25t nemohl z Příbrami odjíždět. Stěží 50 vagonů.

P. Vandas 7.5.2012 12:56

Re: Železniční oprava

To jsou ty dětské oči. Vše se jim jeví větší,že? Mě to připadalo, jako 100 vagonů. Jako děti jsme je počítaly. Bohužel výsledky si nepamatuji.

M. Prokop 7.5.2012 12:35

Re: Tohle se publikuje často,

To asi ano a v padesátých jsme pro azbuky těžili jak vzteklí.

Jenže na to a na peníze za to, už můžeme tak akorát zapomenout.

Současná záležitost je jednoduchá: Je-li to ekonomicky výhodné, stanovit jasná pravidla a těžit.

J. Ryba 7.5.2012 11:28

Nedostatečná regulace v USA

http://img.ihned.cz/attachment.php/200/32645200/ot58CEGHLMNjl6PQWbegrxy01T29ARVn/Wyoming.jpg

George W. Bush okamžitě po svém nástupu do funkce prezidenta sestavil pracovní skupinu pro otázky energie (National Energy Policy Development Group), jejímž úkolem bylo „vyvinout národní energetickou koncepci, která by umožnila soukromému sektoru i státním úřadům prosazovat spolehlivou, dostupnou a ekologickou výrobu a distribuci energie“. Předsedou vyjmenoval Dicka Cheneyho, bývalého výkonného ředitele nadnárodní korporace Halliburton v letech 1995-2000. Pracovní skupině se za podpory předních těžařských společností podařilo prosadit zákon pod názvem Energy Policy Act of 2005. Tento zákon vyjímá hydraulické štěpení ze zákona upravujícího ochranu pitné vody (Safe Drinking Act), těžařské firmy tudíž nemusí hlásit úřadům chemikálie, které při těžbě používají (kromě nafty). Provozovatelé vrtů nicméně překračují i to málo zákonů, jež hydraulické štěpení upravují. Například dvě z největších těžařských firem – Halliburton a BJ Services – přiznaly, že během let 2005-2007 do vrtů v 15 státech vstřikovaly naftu, byť federální zákony její použití v blízkosti zdrojů pitné vody zakazují. Těžařské společnosti často argumentují tím, že kapalina, která se do hornin vstřikuje, obsahuje pouze půl procenta chemikálií, avšak vzhledem k používaným objemům se jedná o desetitisíce litrů často toxických a karcinogenních látek. Po rozštěpení břidlice se kapalina obvykle odčerpá, a jelikož obsahuje nebezpečné látky, skladuje se buď v otevřených povrchových jámách, nebo kondenzačních nádržích. Obyvatelé v blízkosti takových nádrží hlásí, že jsou kolem nich vidět hnědé toxické výpary. Povrchové jámy jsou mnohdy nedostatečně zabezpečené a těžaři se kapaliny v některých případech snaží zbavit tak, že ji rozstřikují po okolí, aby se vypařila. Děje se tomu tak i v obydlených oblastech, kam potom chemikálie dopadají na zem v podobě srážek (tj. kyselých dešťů).

J. Ryba 7.5.2012 11:28

Re: Nedostatečná regulace v USA

Právě vzhledem k četnosti úniků a následné kontaminaci vodních zdrojů a v neposlední řadě i neexistenci federálních zákonů vydalo během posledního roku pět států nařízení, jež ukládají těžařům doložit seznam některých používaných chemikálií. Nařízení se nicméně nevztahují na ty chemikálie, které jsou podle jednotlivých těžařských firem obchodním tajemstvím. Částečný seznam chemikálií v současné době dobrovolně uveřejňují provozovatelé vrtů na internetových stránkách

J. Václavíková 7.5.2012 12:35

Re: Nedostatečná regulace v USA

Tady je přesně místo pro státní regulace. A ať to dělají pořádně a transparentně!

M. Prokop 7.5.2012 12:39

Re: Nedostatečná regulace v USA

Nechcete doufám naznačit, že to ve jménu státu dělají nějací netranspoarentní úplatkáři ........

J. Václavíková 7.5.2012 12:41

Re: Nedostatečná regulace v USA

Ve jménu státu si tu zákony ohýbají kdejaké modré straky, viz LČR. To je pro Vás novina?

M. Prokop 7.5.2012 12:43

Re: Nedostatečná regulace v USA

Ano, i modré straky, i oranžgutani, i černoprdelníci, i melouni, jen rudoši mají krátkou pauzu a zbývá jim jen komunál .....

Zkuste návštěvu na očním, vidíte-li všude modro.

J. Václavíková 7.5.2012 12:50

Re: Nedostatečná regulace v USA

Tak konečně jsem Vás donutila trochu pootevřít oči. Uf, to byla fuška! A jedna malá připomínka- na ty Vaše melouny nikdo nikdy nic nevytáhl, přestože byste si přál opak. To jen pro upřesnění. A teď jsem zvědavá, jak to začnete kroutit, abyste jim něco přišil.. Takže prosím o relevantní odkaz na korupční chování Zelených.

M. Prokop 7.5.2012 13:35

Re: Nedostatečná regulace v USA

Chcete spíš říci, že až když vám to přímo někdo omlátí o hlavu, všimnete si neochotně.

Všechny "zelené" dotace jsou korupce jak z praku.

J. Tolman 7.5.2012 11:27

Obamova vláda chce zpřísnit podmínky pro těžbu břidličného plynu

WASHINGTON | Thu May 3, 2012 11:10pm EDT

Obamova vláda chce zpřísnit podmínky pro těžbu  břidličného plynu na veřejných pozemcích a stanovit standardy, které by se později staly předlohou pro těžbu břidličného plynu po celých Spojených státech. Nový návrh zákona byl podán minulý pátek.

Pro těžařské firmy bude povinné zveřejnění všech používaných chemikálií při frakcinaci.

US vláda říká, že těžbu břidličného plynu podporuje, ale přeje si přísný dohled.

Energetický průmysl namítá, že zákon je nadbytečný, protože americké firmy již dobrovolně oznamují složení použitých chemikálií a tyto informace dávají na web. 

J. Ryba 7.5.2012 11:31

Re: Obamova vláda chce zpřísnit podmínky pro těžbu břidličného plynu

....Nařízení se nicméně nevztahují na ty chemikálie, které jsou podle jednotlivých těžařských firem obchodním tajemstvím. Částečný seznam chemikálií v současné době dobrovolně uveřejňují provozovatelé vrtů na internetových stránkách http://fracfocus.org/.

...Provozovatelé vrtů nicméně překračují i to málo zákonů, jež hydraulické štěpení upravují. Například dvě z největších těžařských firem – Halliburton a BJ Services – přiznaly, že během let 2005-2007 do vrtů v 15 státech vstřikovaly naftu, byť federální zákony její použití v blízkosti zdrojů pitné vody zakazují. (Viz http://www.nytimes.com/gwire/2010/02/19/19greenwire-two-oil-field-companies-acknowledge-fracking-w-90863.html.

M. Prokop 7.5.2012 12:24

Re: Obamova vláda chce zpřísnit podmínky pro těžbu břidličného plynu

To vypadá relativně rozumně.

V. Hajková 7.5.2012 11:27

ČLÁNEK, který stojí za přečtení

http://trhy.mesec.cz/clanky/nazorovy-duel-udrzet-eurozonu-pohromade-je-jako-smrtici-koktejl/

J. Ryba 7.5.2012 11:37

Re: ČLÁNEK, který stojí za přečtení

stojí za přečtení, kterak Mach ostentativně uhýbá před jádrem problému, spočívajícím v tom, že stát místo aby nechal nezodpovědné soukromé vlastníky bank zbankrotovat, převezme závazek zaplatit jejich vytváření bublin...

J. Ryba 7.5.2012 11:48

Re: ČLÁNEK, který stojí za přečtení

Podle Macha se zhýralé země musí vrátit ke svým národním měnám. Podle něho čeká celé jižní křídlo eurozóny bankrot a návrat k národním měnám. Není jiné cesty. Euro je past, která tyto jižní ekonomiky ničí. Jedině návrat k národním měnám a devalvace nových měn na úroveň, která bude odpovídat jejich ekonomické výkonnosti, jim pomůže opět k ekonomickému růstu,“

ta spásná devalvace sice zvýší prodejnost španělskkého zboží. Má to ale hned dva háčky: 1. Španělsko musí vyvézt násobné množství výrobků, aby za ně dostalo stejnou protihodnotu jako dnes. Čili půjde o "nadprodukci" pro neproduktivní pouze spotřebovávací "nadprodukci". O to více surovin se musí dovézt za vyšší ceny než dosud. 2. prodraží se obsluha dluhu, který je dnes úročen 6ti procenty, a jak konstatuje Mach, Španělsko ho neumí v této výši splácet. Jak ho bude splácet, když nebude 6% ale v realitě třeba 10%?

V. Hajková 7.5.2012 12:05

Re: ČLÁNEK, který stojí za přečtení

To  je  PRČA-    jak   JÍLEK   -  cudně   zapoměl  ,  zmínit   v  článku   uvedené  názory   SOCANA   - MLÁDKA. 

M. Prokop 7.5.2012 12:25

Re: ČLÁNEK, který stojí za přečtení

V zápalu boje, nejspíš.

:-P

Škoda, že jsem ještě nikde na netu neobjevil Kohoutův článek o otrávených návnadách z papírových Lidovek.

L. David 7.5.2012 11:19

Ještě můžeme třít ebenovou tyč liščím ocasem.