26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Nálepkování Albrightové

11.10.2018

Trump se „podobá“ fašistům, tvrdí někdejší ministryně zahraničí USA

Na pozadí hlasování senátu USA o soudci Brettu Kavanaughovi uveřejnil iDnes.cz názory bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Fašistickým vůdcům se podobá v tom, že neuznává vládu práva. Má sklon si myslet, že stojí nad zákonem. Fašistům se podobá také svým přesvědčením, že novináři a svobodná média jsou „nepřátelé lidu“. Tím, že nerespektuje nezávislou soudní moc. A také do značné míry tím, jak vždy hledá obětního beránka,“ prohlásila Albrightová o Trumpovi v rozhovoru pro portál iRozhlas. Dodala, že do „nepřátel lidu“ spílal novinářům i Stalin.

Za další fašizující rys Trumpa označila nálepkování lidí. Hlavně muslimy a Mexičany podle ní americký prezident paušálně spojuje s kriminalitou. „Je to určitá kombinace autoritářství a fašismu,“ uvedla rodačka z Prahy. Doplnila, že Trumpa považuje za nejméně demokratického prezidenta v novodobých dějinách USA.

Pokud je na stanovisku Albrightové k Trumpovi cosi zajímavé, pak že srovnání Trumpa k fašistům halí do slůvka „podobá“. Neodváží se tak naplno označit Trumpa za fašistu.

Rozeberme proto tvrzení Albrightové o Trumpovi poněkud detailněji.

1. Neuznává vládu práva - pochybuji o tomto tvrzení úplně. USA za Trumpa nejsou zemí, kde by právo neplatilo. Několik nařízení Trumpa zablokovali federální soudci, než se nejvyšší soud postavil za vykonavatelnost Trumpova nařízení. Týkalo se to zákazu cestování do USA z několika muslimských zemí.

2. Má sklon myslet si, že stojí nad zákonem - americký prezident má velmi výsadní postavení a může rozhodovat relativně velmi nezávisle. V jistém slova smyslu zákony tvoří. Toho využívali i jeho předchůdci.

3. Fašistům se podobá také svým přesvědčením, že novináři a svobodná média jsou „nepřátelé lidu“ - o vztahu médií k Trumpovi by se nechaly napsat romány. Vzhledem k tomu jak jednostranně „svobodná média“ o Trumpovi informovala a informují, Trump některá z nich označil jako falešná a nepřátele lidu. Média dál vedou svou válku s Trumpem a hodí se vše.

4. Nerespektuje nezávislou soudní moc -to je tvrzení zcela zavádějící. Trump už musel řadu svých nařízení, zejména kolem imigrace, na základě rozhodnutí federálních soudů upravit.

Jak jsem již uvedl výše, postavení amerického prezidenta v systému je velmi silné. Může proto svými názory výrazně ovlivňovat směrování exekutivy. Jistá forma „autoritářství“ je tedy zakomponována přímo v Ústavě.

Minulý týden vyvrcholilo další politické drama, když v senátu amerického Kongresu prošel jako devátý soudce Nejvyššího soudu Brett Kavanaugh . Trumpova nominace byla napadena tím, že se navržený kandidát měl dopustit sexuálního násilí v době, kdy byl na střední škole. Žena, která s obviněním vystoupila, byla dokonce pod přísahou vyslechnuta v senátu. Média, která Trump označuje jako falešná, se z aféry snažila vytlouci další politický kapitál. Proto bylo velmi nemilé, že pro soudce Kavanaugha hlasoval i jeden demokratický senátor. Dokonce i zpravodaj ČT v USA konstatoval, že odpor proti Kavanaughovi byl spíše více hlasitý než založený na širokém odporu proti jeho osobě. Trump tak dokázal prosadit svého nominanta v senátu a připsal si podstatné politické vítězství.

Bude zajímavé sledovat, zda se toto vítězství promítne při hlasování do Kongresu za měsíc. Případné výrazné úspěchy Republikánské strany by naznačily, že se Trumpovi daří měnit USA k jeho obrazu.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz