26.4.2024 | Svátek má Oto


USA: Donaldovo faux pas

1.10.2016

aneb Na okraj debaty Clintonová – Trump

Napsal mi jeden Čechoameričan: „Jsem americký občan a sleduji projevy v originále, vím přesně, co obě strany říkají, a jsem zděšen z našich (českých - LS) médií jak vše překroutí. Trumpa ke zlému a Hillary k dobrému.“

Úterní (dle SELČ) debata Clintonová – Trump byla z tohoto hlediska jednou z dobrých příležitostí dozvědět se, „co obě strany říkají“. Takovou šanci jsem si nemohl nechat ujít. Nastavil jsem si mobil na 2:55 a když se ozvala známá melodie, odešel jsem do obýváku, vzal si pití, blok, tužku, zapnul televizi, nasadil sluchátka – a vnořil se do debaty.

Ne, nebudu zde opakovat to, co oba kandidáti prezentovali. Jsou toho plná média, Česká televize zařadila do vysílání na ČT24 dvojí opakovaní celé debaty, servery přinášejí jak shrnutí, tak záznam přenosu.

Pro mě měla debata zásadní význam v tom, že jsem si udělal ucelenější obrázek o uvažování Donalda Trumpa: zatímco HC je čitelná a předvídatelná (v tom smyslu, že ji známe z předchozího politického působení), DT je jedna velká neznámá – a osobnost poněkud nevyzpytatelná. Vyhrát může samozřejmě pouze jeden z nich a v případě, že to bude DT, je dobré vědět, s čím máme počítat.

Otázka zní: je DT po debatě méně nevyzpytatelný a více čitelný? Dovolím si lehce zažertovat: Kdo to ví, odpoví.

Zastavím se u jediné věci z tzv. prvního segmentu debaty, kterou byla problematika pracovních míst v USA. DT slíbil vytvořit velké množství nových pracovních míst, kolik jich nebylo od časů Ronalda Reagana. Příčinu jejich úbytku spatřuje ve vysokých daních, což je důvod, proč americké firmy odcházejí jinam. Slíbil, že „obrovsky sníží daně“ (rozuměj firmám) - a odhodlal se k tomu, že uvedl čísla: Z 35 NA 15 PROCENT.

Tady se našinec musí zeptat, jestli tak extrémní skok je vůbec reálný, v jakém časovém horizontu bude realizován a jak je DT připraven na případné negativní důsledky? Do těchto detailů ovšem debata nešla.

DT na podporu svého tvrzení uvedl, že Ford ruší pracovní místa ve Státech a „jde do Mexika“. Proč? Vysoké daně, neúnosná byrokracie. On by se snížením daní snažil tento trend otočit a v obecné rovině firmy přivést zpět.

Tento jeho postoj se zdá být na první poslech rozumný a správný, nicméně podle dostupných informací je celá tato konstrukce založena tak trochu na vodě. DT totiž v debatě zopakoval to, co předtím (15/9) uvedl pro stanici Fox News: Ford plánuje dát padáka všem svým zaměstnancům v rámci svého plánu vybudovat nový závod v Mexiku (Ford plans to fire all its employees in the United States as part of a plan to build a plant in Mexico.)

Proti tomuto tvrzení se ovšem automobilka důrazně ohradila, jak je zřejmé z následujícího screenshotu článku uveřejněného 15/9 na webu CNN:

fp1

Z vyjádření je zřejmé, že ztráta pracovních míst kvůli přesunu výroby do Mexika bude nulová. Tisková mluvčí Fordu Christin T. Bakerová (obr. níže) vysvětluje proč: do Mexika se z Wayne v Michiganu přesouvá výroba značek Focus a C-MAX a ve stávající továrně začnou vyrábět nové modely, pravděpodobně Ford Bronco SUV a malý pickup Ranger. K tomu Bakerová dodala:

Ford je ve Spojených státech více než 100 let. Náš domov je tady. Budeme tady napořád.

To je ovšem dost podstatný rozdíl od toho, co debatě řekl DT. Vytvořil dojem, že Ford v USA končí, což je lež, a že veškerou výrobu přesouvá do Mexika.

Můžeme tedy shrnout:

- Patnáctého září řekl DT v televizi Fox News o automobilce Ford to, co je uvedené výše.

- Téhož dne automobilka nepravdivé tvrzení na základě faktů vyvrátila, a to opakovaně.

- O deset dní později (26/9) zopakoval DT stejný nesmysl v prezidentské debatě.

Má závěrečná otázka je tedy nasnadě: Je takový člověk důvěryhodný? (A nepřipomíná výše uvedeným jednoho svého fanouška mezi českými politiky?)

fp2

(Zdroj: Lindenin)

Stejskal.estranky.cz