26.4.2024 | Svátek má Oto


UDÁLOSTI: Drobné poznámky

25.5.2015

Brněnští zastupitelé přijali 34 hlasy proti 21 „Deklaraci smíření a společné budoucnosti“. Vyslovují v ní lítost nad masakrem brněnských Němců z posledních květnových dní roku 1945. Během „pochodu smrti“ z Brna k rakouským hranicím (ruské okupační úřady odmítly vyhnané přijmout) přišlo o život na 1700 lidí. Prohlášení je jakýsi ostrůvek pozitivní deviace, jak by řekl náš prezident (určitě však ne při této příležitosti) v moři buranokracie, která zalila naši zemi během pompézních oslav osvobození (bylo to osvobození od Hitlerova Německa a do Stalinova Ruska, v Brně jsme v roce 1945 svým chováním věrohodně prokázali, že už sami pevně vězíme přinejmenším jednou nohou v tom druhém). Text Deklarace jsem chvíli pracně hledal na internetu, takže dávám k dispozici link. Deklaraci podpořili zastupitelé ANO, Žít Brno (ani jedno toto uskupení „nemusím“, nicméně toto nechť je jim v Brně přičteno k dobru), lidovci a zelení, přidali se z opozice zastupitelé TOP 09. Proti byla nerozborná koalice ODS–KSČM. Sociální demokraté se vyčůraně zdrželi s hloupými řečmi. Nejvýraznější byl hejtman Hašek: za prvé, hodnotit historii prý mají právo jen historici - to by tak ještě scházelo, podotýkám, zvlášť ti čeští jsou k tomu mimořádně kompetentní, historie je naše a ne historiků a právo hodnotit ji má každý; a za druhé, abychom se mohli omluvit my, musí se napřed omluvit Němci, a to nejspíš úplně všichni a úplně za všechno, co nám kdy provedli. Aby se Češi dokázali někomu omluvit, musí k tomu mít, podobně jako k poválečným zvěrstvům na českých Němcích, dostatečnou příčinu. Dostatečná příčina je, když se ten druhý napřed omluví sám. Jinak to neumíme. Normální lidé se omlouvají, když něco provedou. Např. když někomu šlápnete v tramvaji na nohu, řeknete „pardon“. Nebo ne? Podle Práva vedl podobné řeči jako pan Hašek i brněnský zastupitel, senátor, místopředseda KDU-ČSL a bývalý hejtman Jihomoravského kraje Juránek (KDU-ČSL). To samozřejmě nemusí být pravda. A může. Co kdo ví. Pro deklaraci nicméně hlasoval. Titulek v Právu zní: „Gesto brněnské radnice k Němcům vyvolala svár.“ Svár nebyl až tak velký (deklarace byla přijata naprosto dostatečnou většinou, přičemž část z těch, co nebyli pro, se jen zdržela). Správná gesta jsou taková, která žádný svár nevyvolávají: např. uctění mistra Jana (letos má taky výročí) nebo ještě lépe Karla IV. Naneštěstí jsou zbytečná: říká se „prázdná gesta“. Takové prázdné gesto zastupitelé v Brně rozhodně neudělali. Budiž jim za to dík.

A k tématu „odsunu“ (v Brně šlo o odsun nedokonaný - Rusové vyháněné odmítli přijmout -, ale přesto úspěšný, 1700 „odsouvaných“ přišlo o život), ještě pár slov, tentokrát obecněji. Jak plyne z průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura NMS Market Research pro „Paměť národa“, považuje 70 % Čechů „odsun“ za nevyhnutelný a 61 % za spravedlivý. 67 % nevidí důvod k omluvě, podle 82 % by se vyhnaným neměl vracet majetek (nikdo nic vracet nechce). Násilí vůči německým spoluobčanům považuje za spravedlivé 78 % lidí. Hladina buranokracie v naší zemi je, jak vidno, stále dosti vysoko vzedmutá: údaje, které jsem tu před pár dny o průzkumu uveřejnil (převzal jsem je z novin), nebyly správné. Svár, jak by v Právu řekli, vyvolává už představa, že by tehdejší násilí snad mohlo být nespravedlivé (22 je považuje za OK). Jenom 61 % má „odsun“ za spravedlivý, ale 67 % nevidí důvod se omlouvat. Jsou tedy nespravedlnosti, za které není třeba se omlouvat. Shrnuto a podtrženo: Pro některé lidi byl „odsun“ sice nespravedlivý, ale nevyhnutelný. Z toho plyne do budoucnosti, že se za něj nemusíme omlouvat.

Poslanci ANO nejprve navrhli ukončení daňové podpory biopaliv (Andrej Babiš to předem hrdě ohlásil) a pak až na tři výjimky hlasovali proti. Zákon neprošel. Babiš pak prohlásil, že se rozhodli podle přání koaličních partnerů (a EU), koaliční partneři to rozhořčeně odmítají. EU, pokud tomu rozumím, podporuje částečný přesun od biopaliv vyráběných ze zemědělské produkce (to je např. řepka olejná, Babišův job) k biopalivům vyráběným z odpadů. Pan Babiš se na to vymlouvá, zároveň však provedl tento komický balet. Navrhli, ale pak neschválili. Obojí demokraticky. Zvláštní pojetí demokracie, u níž mají být přihlížející za blby. Musím říci, že takovéhle poměry v poražené koalici zrádné pravice přece jen nebyly.

Podle výzkumu agentury Median se náš lid domnívá, že korupce od vypuknutí „aféry Nagygate“, jak případ jmenují v Babišově Mladé frontě Dnes, je na stále stejné úrovni. Je to však prý pokrok od roku 2013, kdy si lid myslel, že korupce se stále zvyšuje. Řekl bych, že správný závěr, který z toho pro nezaujatého pozorovatele plyne, zní, že hladina protikorupční hysterie ve veřejnosti od roku 2013 přece jen trochu klesla. Jak by ne, lidé jsou unaveni a všechno důležité je už rozhodnuto. Pokles hysterie se netýká úplně všech, např. Pavel Franc, jeden z garantů projektu Rekonstrukce státu, se domnívá, že „došlo jen k narušení některých vazeb, ale k žádným systémovým opatřením“. Systémová opatření, jaká by vyhovovala našim revolučním jakobínům, si raději ani nepředstavuji.

Taktéž v Babišově MfD píší: „Téměř osmdesát procent Čechů a Češek se v průzkumu agentury Median pro MF Dnes vyjádřilo, že expremiér Petr Nečas už by se nikdy neměl vrátit do vrcholných politických funkcí.“ Chtěl bych jen pro pořádek upozornit, že i těch zbývajících dvacet procent stačí na to, aby ho spolehlivě do nějaké politické funkce vrátilo, a v tom případě do toho těm osmdesáti procentům nic nebude. Na tom je postavena parlamentní demokracie. Dále: „Většina veřejnosti však podle průzkumu považuje policejní postup v létě 2013 za správný, protože pomohl zastavit prorůstání politické moci s takzvanými kmotry… Vzhledem k negativnímu vnímání Nečasovy vlády je překvapivé, že poněkud kritičtější je k zásahu nejstarší věková kategorie nad 70 let.“ To aspoň v mém případě odpovídá, je mi 75 let. Překvapivé mi to nepřipadá.

V Babišových Lidových novinách předpovídají, že novým ředitelem BIS by se mohl stát ředitel ÚOOZ Robert Šlachta. Ovšem, mělo by to jakousi logiku, znamenalo by to vlastně jen extenzi okruhu činnosti ÚOOZ. Nejlepší by bylo sloučit obě instituce a kumulovat jejich pravomoci. To by byl vývoj po spirále před těch prožluklých 25 let, kdy nám podle pana Babiše vládli politici, co nemakali a kradli.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.