19.3.2024 | Svátek má Josef


SVĚT: Všelijaké komplikace

20.9.2018

Po druhé světové válce velké lodě spolu s demobilizovanými vojáky přivážely jejich v Evropě nabyté manželky, mezi nimiž byla i řada českých děvčat. Zásluhou amerického zabřednutí ve vietnamském konfliktu došlo k pozdějšímu přísunu asijských nevěst. Ten dost přetrvává v podobě tzv. mail order brides, nevěst na objednávku, katalogy s podobenkami a kádrovými údaji, račte si vybrat.

Imigrační zákon, perverzně komplikovaný téměř jako daňové předpisy, způsobuje, že přemnozí cizinci, pobývající v USA ať už legálně nebo ilegálně, začnou panikařit. Víc než deportace se třeba obávají ztráty sociálních požitků - finančních podpor, poukázek na bezplatný příjem potravin v supermarketech (oněch food stamps). Záchranu pak míní najít v okamžitém správném manželském objetí. The New York Times popisovaly scénu na úřadu v newyorském Queensu: Tisíc žadatelů denně, ve frontě od druhé hodiny po půlnoci před dveřmi s nápisem MARRIAGE LICENSES. Tlačenice, strkání, chaos. Rus Sergěj Keršenko se marně rozhlížel po osobě, která se měla stát jeho manželkou za tři tisíce dolarů. „Nevím, jak se jmenuje,“ naříkal.

Zrodil se byznys s pronajímáním manželek s americkým občanstvím. Ceny podstatně stouply, jakož i nebezpečí, že touto cestou do země proniknou a řádit budou teroristé.

Ali Mohamed se stal americkým občanem ženitbou s osobou, s níž se seznámil na letadle cestou z Egypta do USA. Stal se pobočníkem Osamy bin Ladena, posléze byl odsouzen za svůj podíl na destrukci velvyslanectví v Africe v roce 1988, kde tehdy zahynulo 12 Američanů a 200 keňských domorodců.

Žádný stát nebude do svých řad s nadšením vítat smrtelně choré analfabety. Mnohé státy včetně Kanady a Austrálie zavedly tzv. point system, udělování bodů. Kanada má deset kritérií, s dosažitelným maximem 100 bodů. Nejvíc, a to 15 bodů, lze získat v kategorii „Occupational Demand“ - žádané povolání. Na kanadském trhu práce je poptávka po kvalifikovaných silách v technických oborech, inženýrství, managementu a řemeslech. Vzdělání je na druhém místě, s deseti body. Mezi dalšími faktory stát přihlíží k příbuzenským vztahům, jazykovým znalostem, ochotě přijmout zaměstnání ve vzdálených oblastech. Jste ochotni jít na dlouhodobou brigádu za polární kruh?

- - -

Cornell West je černošský vzdělanec, jemuž se na Harvardu prý nedostatečně klanili, což ho natolik urazilo, že za značného mediálního halasu na tamější profesorování rezignoval a přijal okamžitou nabídku od Princetonu, někdejší adresy Alberta Einsteina a poslední dobou politicky značně korektního učiliště.

Tento West se o výsledku amerických prezidentských voleb vyjádřil slovy: „Historická událost, Obamova brilantnost, charisma, organizační genialita, nová éra v amerických dějinách, zvolený prezident s vizí, odvahou, zralostí, jenž je též černoch. Obamova slavné vítězství znamená konec věku Reagana, éry konzervatismu, konce nezájmu o chudé, Obama je americkým hrdinou, jehož jméno bude navždy vytesáno v panteonu amerického úspěchu – celosvětové paměti.“ (U.S.News & World Report, 17.11.2008). (Poslední dobou však modifikoval své nadšení: v únoru 2013 jsem ho postřehl v televizi, kde se o Obamovi vyjádřil jako o válečném zločinci.)

Naštěstí se do vedení státu ve Washingtonu dostal Ronald Reagan, všeobecně posmívaný primitiv, prý prázdný hezoun, vyniknuvší v Hollywoodu v rolích spolu s opici Bozo. A nikdo pak neměl větší zásluhy na pohřbení sovětského imperia.

Intelektuálové jako pochybná záruka soudnosti: Mezi četnými Marxovými omyly bylo jeho přesvědčení, že kapitalismus bude zdrojem svého zániku uskutečněného vykořisťovanými proletáři. O ten ale usilují někteří intelektuálové s vizí o novém uspořádání světa, v němž oni, elita, jménem lidu ovšem, budou vládnout.

Kolem Himmlera, šéfa všech esesáků a koncentráků, se hemžilo množství mocí fascinovaných intelektuálů. Univerzitní profesor a dvojnásobný doktor Otto Ohlendorf se stal komandantem vyhlazovací Einsatzgruppe D, zmasakroval 90.000 lidských tvorů, přiznal bez uzardění. Corneliu Codreanu, šéf mordýřské Železné gardy v Rumunsku, posbíral doktoráty tři (Berlín, Grenoble, Kluž). Pol Pot, velkořezník z nejznamenitějších, se vzdělával ve Francii. Doma v Kambodži, s představou úchylných utopických vizí uspořádal autogenocidu vlastního národa, včetně vyvražďování všech brýlatých - tedy asi gramotných, třeba i přemýšlivých, a proto nebezpečných. I tomuto Pol Potovi nadšeně na Západě tleskali mnozí v buržoazním pohodlí si hovící intelektuálové.

; Dosud zbožňují Mao Ce-tunga, ač tedy za Velkého skoku vpřed (1958) a kulturní revoluce (1966) zavinil smrt desítek milionů. Nadále veleben byl churavý Fidél Caströ, ač tedy zamykal neposlušné na doživotí do smrdutých kobek a víc než desetina obyvatel mu už z ostrova utekla.

Jean-Paul Sartre, veleslavný filozof, nositel Nobelovy ceny, kterou ale odmítl nosit, vyznavatel tzv. přímé akce neboli násilí: kolosální egocentrik, jedináček z lepší buržoazní rodiny, maminkou zbožněný prcek metr padesát, s vadným zrakem a pozoruhodným mozkem. Stalinismus mu učaroval. V roce 1952, v době, kdy řada méně slavných osobností již prohlédla a když zrovna věšeli Slánského, Sartre, vrhnuvší se do náruče komunistické strany, byl hvězdou na stalinském kongresu Světové rady míru. Osobně nikdy se přímo neangažující intelektuál propagoval též násilí v globálním rozsahu. Kdo že nepodporuje Čërné pardály (černošskou rasistickou, též teroristickou organizaci v USA), je vinen vraždou Černých pardálů, tvrdil tento filozof.

Ona fascinace mocí, pohrdání obyčejným člověkem, elitistické pohrdání demokracií: příkladem poslouží Herbert Marcuse, židovský uprchlík před Hitlerem, o revoluci horující a za větrem ve slunné Kalifornii si hovící. Jeho osobně nejrevolučnějším činem prý bylo předplatit si Peking Review s donáškou domů do vily. Účast na násilí doporučoval jiným.

KONEC