9.5.2024 | Svátek má Ctibor


SVĚT: V Orientu vězení, na Západě cena

13.10.2015

Zdánlivý paradox, ale první podmiňuje druhé. Bez žaláře nebylo by ocenění. Řeč je o novinářích katarské Al Jazeery, kteří na vlastní kůži poznali ono jednou jsi dole, podruhé nahoře.

Jejich příběh je dostatečně známý, tak jen pro připomenutí.

Jména:
Peter Greste, Australan
Mohamed Fahmy, občanství Kanady a Egypta (toho druhého se mezitím vzdal)
Baher Mohamed, Egypťan

Všichni tři pracovali v káhirské pobočce televize Al Jazeera. V prosinci 2013 byli uvězněni, v červnu 2014 odsouzení na sedm (Greste a Fahmy) a deset (Mohamed) let ztráty svobody. V únoru 2015 byl Greste propuštěn a deportován z Egypta, v srpnu zbývajícím dvěma v odvolacím procesu snížen trest na tři (Fahmy) a tři a půl (Mohamed) roku. Konečně v září 2015 byli prezidentem Sisim omilostněni a prouštěni na svobodu.

Co jim bylo kladeno za vinu:
- nadržování Muslimskému bratrstvu a tudíž proteroristické postoje
- nepravdivé a manipulativní zpravodajství o dění v Egyptě
- ohrožování bezpečnostních zájmů země
- byrokratické přestupky (mj. absence povolení k vysílání)
- nedovolené držení zbraní (v případě Mohameda – ten také dostal v rámci všech verdiktů nejvyšší „flastr“)

O TV Al Jazeera si jistě nelze dělat iluze, pokud jde o její styl práce a způsob informování. Je hodnocena jako kontroverzní médium a problémy měla s úřady v řadě zemí světa. Je jí vyčítáno, že je hlásnou troubou teroristů, že používá dvojí metr, je zaujatá a jednostrann, nevyvážená. Dává nebo dávala příliš mnoho prostoru teroristickým lídrům (Usáma bin Ládin apod.) a také lidem, kteří hlásali nesmysly. Jeden příklad za všechny: v červenci 2009 úřady Palestinské národní autonomie vydaly dočasný zákaz působení Al Jazeery na svém území, protože odvysílala názor vysokého funkcionáře PLO Faruka Kaddumiho, podle kterého šéf autonomie Abbás se podílel na smerti Jásira Arafata. Pro něco takového ovšem neexistuje žádný relevantní důkaz – a není divu, že si televize vykoledovala červenou kartu.

Pokud jde o dávání až okatě velkého prostoru světovým šéfteroristům, z hlediska absolutní svobody slova se to může jevit jako OK, ovšem z pohledu zdravého rozumu a jistých principů nikoli. Je to asi tak stejně přijatelné, jako kdyby dejme tomu ve Velké Británii dostával za druhé světové války enormní prostor v BBC Adolf Hitler a další nacističtí pohlaváři a ti všichni by v éteru propagovali svoji zvrácenou politiku.

Nicméně, navzdory výše uvedenému vyvolalo odsouzení všech tří novinářů (obecné označení pro pracovníky káhirské pobočky Al Jazeera; ne všichni působili na pozici redaktor či reportér, Fahmy byl šéfem pobočky Al Jazeera English v Káhiře a Mohamed sloužil tamtéž jako produkční) silný mezinárodní odpor, a to na nejvyšších politických místech na Západě, zejména v Austrálii a Kanadě, ale také v USA, EU a jinde. Několikaleté tresty vězení se rozumně uvažujícím lidem v e svobodném světě, bez ohledu na to, co si o jejich stylu novinářské práce myslí, zdály nepřijatelné a nespravedlivé. Jednak z principu, jednak proto, že argumenty obžaloby, které soud akceptoval, stály podle dostupných informací z velké části „na vodě“.

Hala Gorani (obr. 3), světoznámá moderátorka CNN a specialistka na Blízký východ po prvním uvěznění všech tří novinářů uvedla:

- What happened in Cairo today sends a chilling message to any journalist covering Egypt: If you speak to a group whose message the government wants suppressed, you can be prosecuted and jailed for it. In other words, you can be imprisoned for doing your job.

- To, co se stalo dnes v Káhiře vysílá děsivé poselství všem žurnalistům pokrývajícím Egypt: Pakliže budete hovořit s uskupením, jehož myšlenky chce vláda umlčet, můžete být kvůli tomu stíháni a uvězněni. Jinými slovy, můžete být vsazeni do žaláře za to, že děláte svoji práci.

Podobně se vyjádřila i renomovaná právnička Amal Cloonyová (veřejnosti, žel, známá více jako manželka herce George Clooneyho), obhájkyně jednoho z odsouzených. Ta to má ovšem v popisu práce, což ale neznamená, že by neměla pravdu.

Dlužno skromně dodat, že zacházejí s trojicí Greste – Fahmy – Mohamed považuje za nepřijatelné i autor těchto řádků, jakkoli bych se s jejich viděním události v Egyptě i jinde patrně neztotožnil. Uvádím to proto, že do značné míry sympatizuji s vývojem v Egyptě pod vedením Sisiho a tento exces jsem vždy považoval za skvrnu na jeho dobré pověsti. (Podobně jsem se veřejně zastal Pussy Riot, neboť to, jak s nimi Putinův režim zacházel kvůli vystoupení v pravoslavném chrámu v Moskvě, bylo horší než jejich kontroverzní exhibice.)

Osobně jsem byl přesvědčen, že je jen otázkou času, kdy budou všichni tři novináři oceněni. Stalo se v úterý 6. října 2015. Novinářské sdružení International Association of Press Clubs (pobočku má i v Praze) ve Varšavě oznámilo, že laureáty letošní Freeedom of Speech Award (Cena za svobodu slova) se stali Greste (obr. 1), Fahmy a Mohamed. Oznámení o udělení ceny se zúčastnil pouze Greste (viz obr. níže), slavnostní předání je naplánováno do Varšavy na 6. prosince 2015. V naději, že přítomni budou všichni tři ocenění.

Tato Freedom of Speech (existují i jiné) je poměrně nová. Poprvé byla udělena v roce 2013, kdy ji obdržela organizace Reportéři bez hranic. Loni byl oceněn Alexej Simonov (obr. 2), prezident Ruské nadace na obranu glasnosti, která je aktivní v oblasti podpory svobody slova a svobody novinářské práce v Ruské federaci.

FoS1

1/ Varšava, 6/10/2015. Peter Greste, i v zastoupení svých kolegů z Al Jazeery Fahmyho a Mohameda, na setkání, kde bylo oznámeno, že se stali laureáty Freedom of Scheech

FoS2

2/ Alexej Simonov (vlevo), laureát Freedom of Speech Award za rok 2014.

FoS3

3/ Hala Gorani ve studiu CNN

Stejskal.estranky.cz