20.4.2018 | Svátek má Marcela


SVĚT: Ledy se hnuly. Doufejme

29.12.2015

K protiizraelské provokaci Malajsie

Na Štědrý den jsem publikoval na svém blogu článek Vánoce nevánoce, tohle už je vrchol drzosti. Týkal se do nebe volající arogance, které se dopustili organizátoři juniorského MS v jachtingu vůči izraelské reprezentaci.

Připomeňme. Malajsijští pořadatelé, zajíkající se patologickou nenávistí vůči Státu Izrael, si usmysleli, že mají-li vydat izraelské výpravě víza, musí se reprezentace židovského státu podřídit následujícím neuvěřitelným výmyslům:

Izraelská reprezentace nesmí vystupovat pod izraelskou vlajkou. Izraelští windsurfaři (o koho jde uvádím níže) nesmí mít na oděvu a na prkně nebo plachtě žádný symbol, který by byl identifikovatelný se Státem Izrael. V případě, že by někdo z Izraelců vyhrál zlatou medaili, nebude hrána izraelská hymna Hatikva.

Vyhrát by teoreticky mohli, protože do Malajsie se chystali dva reprezentanti, kteří se na předchozím světovém šampionátu v kategorii RS:X (windsurfing) konaném v polské Gdyni stali juniorskými mistry světa. Jmenovitě Noy Drihanová a Joav Omer (obr. 1 a 2).

Izraelci si tento druh ponížení pochopitelně nenechali líbit a cestu na Dálný východ zrušili.

Každý slušný člověk ovšem cítí, že tím by to skončit nemělo. Zásada, že moudřejší ustoupí - a dál už nic by v tomto případě z principu platit neměla. Neboť ustupovat zlu, argoanci a těm, kdo porušují mezinárodně dohodnuté zásady je chyba. Cesta do pekel. (Viz počáteční ustupování Hitlerovi koncem 30. let minulého století.)

Proto se jako dobrá zpráva jeví sdělení, které se v den zahájení šampionátu (neděle 27/12) objevilo na webu organizace World Sailing (obr. 3). Její šéf Carlo Croce uvedl, že ačkoliv jde o delikátní diplomatickou záležitost, organizace World Sailing se zavázala, že zajistí účast všech reprezentantů ve všech disciplínách jachtingu na tomto podniku, stejně jako to platí o ostatních mezinárodních závodech, které spadají do její kompetence. Nastalý problém (kolem izraelské neúčasti) bere organizace velmi vážně.

Proto poslala do Malajsie člena své exekutivy, aby na místě zjistil, jak se věci mají a nechal si vše od pořadatelů vysvětlit. Než se tak stane, nebude World Sailing tuto záležitost dále komentovat.

V prohlášení je dále uvedeno, že World Sailing od pořadatelů očekává, že zajistí účast všem sportovcům za rovných podmínek. Tento princip je definován v nabídkovém procesu ve vztahu k zájemcům o pořadatelství a je součástí návazných smluvních dokumentů.

Vyčkejme tedy, k čemu zástupce organizace organizace World Sailing po jednání s malajsijskými činiteli dospěje. V každém případě ale škody už byly napáchány. Mladým izraelským surfařům nebylo umožněno obájit tituly z Polska – a to by nemělo zůstat bez trestu. Uvidíme.

Proč název World Sailing?

Jednoduše proto, že Mezinárodní jachařská fedrace ISAF se na začátku prosince takto přejmenovala. Informaci o tom přinesl server Scuttlebutt Sailing News 8. prosince 2015 (obr. 4).

Osobní poznámka autora

V diskusi pod mým prvním článkem na toto téma zmíněným v úvodu jsme si mohli přečíst brilantní vysvětlení pana K. S., proč se muslimové na základě Koránu (súra 1, verše 6 a 7) chovají k Izraeli tak, jak se chovají (nepřátelsky, odmítavě, povýšenecky). V tom případě ale měli Malajsijci zástupcům organizace World Sailing nalít čistého a říci jim, že nemohou dostát smluvním závazkům a že budou Izraelce diskriminovat, pokud přijedou. A ne se tvářit, že je vše OK, získat pořadatelství a pak přijít s nehoráznými požadavky. Takové jednání se v civilizovaných zemích označuje ne právě lichotivým slůvky.

Noy Drihanová

1) Noy Drihanová, úřadující juniorská mistryně světa ve windsurfingu/Zdroj: Instagram sportovkyně.

Joav Omer

2) Joav Omer, ověnčen zlatou medailí z juniorského MS ve windsurfingu 2015 v polské Gdyni./Zdroj: Jewishnews.co.uk

World Sailing 1

3) Web organizace World Sailing. S vyjádřením týkajícím se (ne) účasti Izraele na juniorském MS v Malajsii.

World Sailing 2

4) Web Scuttlebutt Sailing News informuje o změně názvu. Místo Inetrnational Sailing Federation nyní nově World Sailing - se sloganem Sport pro život.

Stejskal.estranky.czDiskuse


M. Malovec
9:52
29.12.2015

M. Prokop
9:21
29.12.2015

B. Volarik
8:22
29.12.2015

S. Landa
11:48
29.12.2015

počet příspěvků: 4, poslední 29.12.2015 11:48

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.