26.4.2024 | Svátek má Oto


SVĚT: Co mají společného

4.5.2016

aneb Netušené souvislosti

Singapur je pozoruhodná země. Tygr jihovýchodní Asie. Městský stát s menšinovou islámskou populací obklopený mořem. Nejen skutečným, ale také islámským.

Míněny jsou dva většinově islámské státy – Malajsie a Indonésie. I to by mohlo mít vliv na singapurskou zahraniční politiku, zejména v záporném vztahu k Izraeli. Není tomu ale tak.

Dokonce se dá říci, že Izrael hraje v dějinách Singapuru velice podobnou klíčovou roli, jakou hrálo Československo v dějinách Izraele na konci 40. let minulého století. Tato role Izraele byla znovu připomenuta v pondělí (18/4) v Jeruzalémě, když singapurský premiér Lee Hsien Loong v rámci své oficiální návštěvy v Zemi izraelské přebíral čestný doktorát Hebrejské univerzity.

Jen pro oživení málo známé stránky z moderní učebnice dějepisu.

Singapur se stal nezávislým státem v roce 1965 poté, co vystoupil z Malajsijské federace. Jako malý městský stát byl postaven před zásadní výzvu: jeho životní nutností bylo vybudovat vlastní armádu, neboť v této oblasti byl takříkajíc „na nule“. Premiér Lee k tomu v projevu na Hebrejské univerzitě řekl, že Singapur tehdy požádal o pomoc několik zemí, žádná neprojevila zájem. (Jmenovitě se hovoří o Indii a Egyptu.) Jediným státem, který zareagoval kladně, byl Izrael. Od té doby se datuje skvělá singapursko-izraelské spolupráce v oblasti obrany.

Naplnilo se přísloví „kdo rychle dává, dvakrát dává“. Izraelci zareagovali neprodleně a záhy začali odborníci IDF (angl. zkratka pro izraelskou armádu) cvičit důstojníky nové singapurské armády (SAF). „A za dobu kratší než dva roky,“ dodal premiér Lee, „byli vyřazeni noví důstojníci SAF. (obr. 3) To byl rozhodující krok při budování důvěryhodných profesionálních obranných sil Singapuru.“

Bylo to důležité zejména proto, že Singapur se ukázal okolnímu světu, že má potenciál odvrátit případnou hrozbu agrese. Je v tom zakódován izraelský princip obrany založený na odstrašující síle: tedy jediném principu, který funguje v případě teritoriálně malé země obklopené nepřáteli.

Odstrašující síla je účinným garantem bezpečnosti – a přesně o to Singapuru šlo. A povedlo se. Investoři začali vnímat ten malý městský stát na Dálném východě jako bezpečný; jako stát, který má z hlediska byznysu budoucnost. Pak už nic nebránilo tomu, aby se ze Singapuru stal hospodářský tygr.

Singapurci dobře vědí, kdo se v čase nejtěžším ukázal jako skutečný přítel. V souvislosti s izraelskou pomocí při výstavbě armády hovoří o malém zázraku: bez Izraele by se to nepodařilo. Premiér Lee proto ve svém projevu (obr. 1) nemohl neříci: „Vždy budeme Izraeli vděčni, že nám pomohl a stál při nás v době, kdy jsme to nejvíc potřebovali.“

Nepřipomíná nám to něco? Ovšem: izraelskou vděčnost za československou vojenskou pomoc v době, kdy se nově ustavený stát (1948) bránil spojené arabské agresi – a československé zbraně, letadla a výcvik hráli klíčovou roli v tom, že Válka za nezávislost skončila pro izraelskou armádu vítězně.

Na případnou kvízovou otázku, co mají Izrael, Singapur a Československo společného už tedy odpověď známe.

I takové pozoruhodné souvislosti má současná návštěva šéfa singapurské vlády v Izraeli.

Singapur 1

obr. 1 Singapurský premiér Lee Hsien Loong při projevu na Hebrejské univerzitě 16. 4. 2016./Zdroj: Oficiální web předsedy vlády Singapurské republiky.

Singapur 2

obr. 2 Zleva singapurský premiér Lee, jeho choť Ho Ching (získala titul Master of Science v oboru elektroinženýrství na prestižní Standford University v Kalifornii), manželka izraelského premiéra Sára a Benjamin Netanjahu./Zdroj: Flickr izraelského premiéra.

Singapur 3

obr. 3. Historický snímek z července 1967. Vyřazení prvních důstojníků, absolventů Výcvikového institutu SAF./Zdroj: Web Militarynuts.com.

Singapur 4

obr. 4. Web singapurských novín Lianhe Zaobao. Premiér Lee s manželskou v jeruzalémském památníku obětí hoocaustu Jad Vašem.

Singapur 5

obr. 5. Jedna z tváří Singapuru. /Zdroj: Web Cfe.umid.edu.

Stejskal.estranky.cz