26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: V roce 2000 bylo pozdě

16.1.2006

Někdo se pokouší investovat do kakaa, jiní to zkouší raději se softwarem. Právě ve dnech, kdy se vládní a krajské politické delegace nalézaly v Jižní Koreji, kde se předháněly v „investičních pobídkách“ pro výrobce automobilů (za nezávazný, trapný a ponižující příslib, že pokud firma bude v Čechách stavět, tak to bude v Nošovicích, ale jistého prý nic není), vyšla v Mladé frontě Dnes krátká agenturní zpráva, že Roman Staněk prodal Systinet, firmu kterou založil v roce 2000 v Praze. Americká společnost Mercury Interactive za ni zaplatí 105 milionů dolarů, tedy asi 2,5 miliardy korun.

Místo palcových titulků ve všech našich denících, rozhovorech s panem Staňkem v hlavním televizním čase, bitvou ekonomických fakult o to, kde bude budovatel, majitel a veleúspěšný prodejce firem přednášet studentům, je víceméně ticho. Takové Hospodářské noviny neotiskly dokonce ani tu agenturní zprávu.

Když jsem na INVEXu v roce 2003 slyšel tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře rozvíjet jeho pseudoteorie o informační společnosti, vzpomněl jsem si na zcela jedinečný rozhovor Romana Staňka v týdeníku EURO z jara 1999. Někde ho mám v archívu založený. Tehdy na podzim 2003 šel dokonce prolinkovat na server EURO, ale po jakémsi upgradu v roce 2004 dotyčný rozhovor s výstižným titulkem „V Čechách ještě vládne věk páry“ už na webu EURO bohužel nenajdete. Škoda.

Ve tři roky starém článku jsem konstatoval, že od původního rozhovoru v roce 1999 se v naší zemi kde vládne věk páry do roku 2003 prakticky nic nezměnilo. Psát dnes totéž je zbytečným plýtváním slov, takže raději zpět k Romanu Staňkovi. Husarský kousek s prodejem softwarové společnosti se mu poprvé podařil s firmou Netbeans, kterou prodal v roce 1999 Sun Microsystems za 10 milionů dolarů.

Miloš Čermák tehdy jeho mimořádný počin lehce shodil, když v Reflexu usoudil, že Staněk pouze využil toho, že byl jedním z prvních:

„…S velkou nadsázkou lze říct, že na Internetu je to podobné jako ve hře zvané letadlo - tam si na velké peníze taky přijde jen prvních pár ´pilotů´. Nejsem sám, kdo předpokládá, že i internetový byznys už brzy dostane normální proporce…“

Citované věty pochází z článku o semináři pro investory. Čermák si tehdy myslel, že už je pozdě na podobný úspěch:

„…Ne že by výklad nebyl dostatečně návodný, možná si ho však zájemci o rychlé milióny přišli vyslechnout příliš pozdě…“

Prodej Systinetu v minulých dnech za cenu o řád vyšší než byl prodej Netbeans svědčí o tom, že Miloš Čermák se tehdy mýlil. Naštěstí.

Romanu Staňkovi poblahopřejme a těšme se, že třeba teď bude mít daleko více času na svůj blog.

www.angle.cz