26.4.2024 | Svátek má Oto


SPOLEČNOST: Aktuálně o potratech

31.5.2019

Co vše přinesl přísný zákaz potratů v Rumunsku: přeplněné sirotčince, umírající ženy, varuje server Aktuálně.cz

A máme jasno. Za přeplněné sirotčince a úmrtí žen zemřelých po neodborně provedeném ilegálním potratu mohou ti, kdo přístup k legálním potratům zbytečně komplikují nebo znemožňují. Tak alespoň jednoznačně vyznívá článek Kateřiny Vítkové v úterních stránkách Aktuálně.cz, kterým reaguje na nedávné zpřísnění zákona o potratech v amerických státech Missouri a Alabama.

Že by za ty uvedené smutné následky byť i jen trošičku mohly také ženy, které se k takovému nepřirozenému a nebezpečnému zákroku uchýlily, místo aby plod normálně donosily a o své dítě se postaraly, jak je biologicky přirozené a žádoucí, o tom v celém článku kupodivu nenajdeme ani chabý náznak. I když vlastně – tak moc divné to zas není. Odpovědnost za vlastní chování je totiž něco, co se dnes už moc nenosí. Hrdinové už dávno nejsou ti, kdo se ke své odpovědnosti přihlásí a následky svých (nebo i cizích) činů na sebe statečně a obětavě vezmou, leda tak ještě v pohádkách. Dnešní doba, která na nějaká absolutní morální měřítka už moc nevěří, obdivuje spíš chytráky, kteří se ze své odpovědnosti dokážou šikovně a bez špatného svědomí vyzout. Takovým se tleská a takoví sklízejí popularitu v médiích a zábavných pořadech.

„Uzákonit nelegálnost potratu nevede k tomu, že ženy mají více dětí,“ cituje autorka rumunskou profesorku historie Marii Bucurovou, která trvale žije v USA a jejíž matka „ještě v Bukurešti dvakrát neúspěšně usilovala o potrat“. Hm, tak nevím – máme snad i narození paní profesorky pokládat za jeden z těch neúspěchů a měla i ona být raději úspěšně potracena? Kam asi směřuje civilizace, kde úspěchem už není narození dítěte, ale snadný, bezproblémový a pokud možno i bezplatný potrat na objednávku? Zdá se, že v USA si to aspoň v těch osmi státech z padesáti už konečně uvědomili a něco s tím dělají.

Pozoruhodným apelem na sociální cítění je argument, že přísnější zákon postihne především chudší vrstvy obyvatelstva, protože bohatí si mohou nelegální potrat daleko snadněji zaplatit. To je samozřejmě pravda, jenže analogicky by se dalo argumentovat, že zákaz drog je nespravedlivý k chudým, protože na rozdíl od nich si bohatí na černém trhu drogy snadno koupí. To by snad měl být přijatelný důvod k legalizaci drog?

Nu, zbývá už jen zdůraznit, že v alabamském senátu, který zpřísněný zákon schválil, zasedají v drtivé většině muži, běloši a republikáni, jak bystře odhalil The Guardian. Musí tedy být nepochybně sexistický, rasistický a ovšem asociální. Že si takový nemožný senát zvolili alabamští občané ve svobodných demokratických volbách? Pak tedy má Alabama podle všeho špatné obyvatelstvo. Škoda, že se jim tam nedá poslat patřičná kvóta těch správných migrantů (potažmo migrantek), která by zajistila náležitou vyváženost genderovou, rasovou i politickou. Budou si s tím tudíž muset poradit sami, amen.