26.4.2024 | Svátek má Oto


Smrt Afghánce

28.11.2018

Vyšetřování smrti afghánského vězně je článek v řetězu násilí a na konci řetězu je islamistický fanatismus a odhodlání vraždit. Člověk zadržený kvůli podezření, že zastřelil svého kolegu ve zbrani, českého vojáka Tomáše Procházku (všimli jste si, jak to popisuju politicky korektně?), měl být následně mučen, možná zbit, a na následky útrap zemřel. Případ je nyní v šetření, muž je mrtev, hledá se viník.

K tomu je dobře připomenout, že nikde na světě nejsou islamističtí řezníci tak blízko dosáhnout státní moci než právě v této zemi, v Afghánistánu. Vláda v Kábulu se skutečně drží jen na bajonetech intervenčních armád, včetně té naší. V okamžiku, kdy by se cizí armády stáhly, dojde k legitimizaci organizovaného náboženského zločinu. Islámský stát byl zatím zadržen proto, že neměl mezinárodní uznání. Ale Afghánistán je řádný státní útvar se svou stoličkou v OSN a dalších mezinárodních institucích. Jakmile islamističtí řezníci zasednou ve vládních funkcích, dostanou širokou podporu dalších členských států OSN – a dalších mezinárodních institucí. Bude to celosvětové vítězství něčeho, co je zřejmě ještě horší, než byl nacismus a komunismus. Podpora bude taktéž celosvětová. Vrah ve vládní funkci je brán jako vojevůdce, v tom je ten princip. Proto je důležité držet hnízdo zla pod kontrolou za cenu velkých nákladů a bolestných obětí,

Případ zřejmě ubitého zřejmě vraha je politováníhodný. Mezinárodní misi neprospěje. Poskytne munici všem těm, kdo s takovým nadšením řežou větev, na které sedí. Je tudíž žádoucí případ vyšetřit a viníky potrestat. Jako se to stalo třeba ve Vietnamu v případu vesnice My Lai.

Ale zároveň je dobře připomenout, že jenom armády a vlády Západu jsou ochotny se takovými případy zabývat a pachatele trestat. Nepochybujme, že by Tálibánci střelce ve vlastních řadách umučili k smrti a ještě by si to natočili na video a mučitelé by byli slaveni jako hrdinové.

Aston Ondřej Neff