26.4.2024 | Svátek má Oto


PRÁVO: BLB projde, a BLBEC ne?

14.6.2012

Tleskáme tomu, že vláda povolila individuální autoznačky. Ale teprve uvidíme, jaká pravidla pro jejich tvorbu stát vytvoří.

kmotr SPZ

Konečně, volají mnozí. Premiér Petr Nečas sice tvrdí, že individualizované registrační autoznačky jsou jen pro naboby, a dost lidí s ním souhlasí, ale nikdo nepopře přínos jejich úředního zavedení: to, co se až dosud dělo jaksi kradmo (je snad náhoda, že právě nabobové už nápadně individuální kombinace mají?), dostane řád a bude zpoplatněno. Už ne ve prospěch jednotlivých úředníků, ale ve prospěch státu.

Státu však zůstane v rukou jiná věc. Když už připustí individuální kombinace, musí dohlížet na to, aby nepřekročily pravidla. Musí stanovit jakousi značkovou korektnost. Projdou různé lechtivosti a dvojsmysly? Projdou politické provokace? Uvidíme. Pravidla se budou vytvářet za pochodu.

PRC, PRD, JEB a ŠUK

Když se už teď spekuluje o přípustných a nepřípustných kombinacích, mluví se o tom, že neprojdou varianty typu BLBEC-1. Či by snad prošla DS-1? (Vykládejte někomu, že to není symbol zakázané Dělnické strany, ale doklad toho, že pocházíte z Dunajské Stredy nebo že se jmenujete David Suchařípa.) Vedle spekulací je tu však už půlstoletí stará reálná zkušenost. Vytvářela se od roku 1960, kdy stát kombinace písmen na autoznačky zavedl, a sice podle okresů. A formovala se podle toho, jakou symboliku stát nepřipustil.

Strakonice měly logickou poznávací značku ST. Když došla číselná řada, následovala širší varianta STA, ale pozor - po ní hned STC. Kde zůstala kombinace STB? Nikde, voli ji vypili. Prostě nebyla vydávána, aby si snad někdo nedělal legraci ze Státní bezpečnosti alias StB (pro mladší ročníky: tajná politická policie).

Kdo nahlédne na fanouškovských motoristických weby, například http://spz.fcc.cz/, najde i další ukázky. V případě Mostu stát vypustil kombinaci MOC(že by se režim obával moci bezmocných?), u Pardubic kombinaci PUC (že by se tak moc báli puče?), v případě Přerova hned dvě kombinace - PRC a PRD. Myslíte, že to bylo z útlocitné slušnosti a jemnosti? Z obavy, že si to někdo vyloží jako vulgaritu? Těžko říci.

Jeseník totiž - už po Listopadu, ovšem - užíval kombinaci JEB. A naopak v padesátých letech, kdy se ještě na poznávacích značkách objevovala diakritika, používaly mopedy na Šumpersku kombinaci ŠUK. Hrome, že by PRC působilo nepřístojně, ale JEB či ŠUK přijatelně? Zkuste v tom najít nějaké obecně platné pravidlo.

Tady vidíme, že v dozoru nad politickou korektností je prostě bordel, i když na to dohlíží přísný - v našem případě komunistický - režim. Jak bude na individuální kombinace registračních značek dohlížet ten dnešní, svobodný a liberální? Povolí kombinaci BLB (za federálních časů to byla jedna z kombinací pro Bratislavu, ovšem vytěsněná a nepoužívaná), ale zakáže kombinaci BLBEC?

Zřejmě se to bude vychytrale obcházet, asi jako když Josef Skupa ve dvacátých letech vymýšlel postavu Hurvínka. Traduje se, že původně ho napadlo jméno Kurvínek, jenže to by neprošlo, a tak si prý autor vypůjčil z němčiny slovo Hure (kurva), a na světě byl Hurvínek, který se stal miláčkem národa. Upřímně: je to spíše jen veselá historka než doklad historické reality, ale ukazuje dvě věci zároveň.

Jednak to, jak lze různé nepřístojnosti maskovat. Ale i to, jak lze v neškodných slovech či symbolech různé nepřístojnosti demaskovat a odhalovat.

Prostě platí, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, a tak to může být i při schvalování individualizovaných autoznaček.

Pozor na SS, ale co SA?

Jasnější je to u historických a totalitních souvislostí. Středočeský kraj nyní používá písmeno S plus numerickou kombinaci. Když číselná řada došla, nastoupila další písmena - SA, SB, SC, SD..., ale po SR přišlo hned ST. Kde zůstalo SS? Zmizelo, to by byla příliš silná káva, ovšem jiné nacistické symboly - SA a SD - prošly jako nic.

Zajímavé je, že symbol SS se ve světě používá, ale ne v zemích, které mají zkušenost nacistické okupace. NATO tak označuje střely země-země (surface-to-surface). Pamatujete si ještě na rozruch kolem sovětských raket SS-20? Americké námořnictvo užívá zkratku SS pro vojenské ponorky (sub surface) a ponorkáři používají písmena SS za označením své hodnosti. A označují se tak i parní lodě: SS Savannah neznamená esesáckou loď, nýbrž steam ship, jeden z prvních parníků na světě.

Ale u auto značek to nějak neplatí. Vynikne to zvlášť při pohledu do Německa, kde z pochopitelných důvodů panuje větší přísnost. Jedeteli na výlet na Děčínsko, potkáváte hodně německých vozidel se značkou PIR. Odkud se bere tolik aut z městečka Pirny u Drážďan? Vysvětlení je prosté. Velký sousední okres na německé straně hranic se úředně jmenuje Saské Švýcarsko (Sächsische Schweiz), ale protože kombinace SS nepřipadá v úvahu, pro reprezentativní zkratku si vypůjčil dost okrajovou Pirnu.

Spolková vláda doporučuje úřadům vytěsnit nejen zkratku SS (která se vytěsňuje i u nás), ale i symboly, na které u nás - třeba ve Středočeském kraji - běžně narážíme: SA (Sturmabteilung) ši SD (Sicherheitsdienst, tajná služba v čele s Reinhardem Heydrichem). Za nežádoucí symboly Berlín pokládá i zkratky HJ (Hitlerjugend), KZ (koncentrační tábor) či NS (národní socialismus).

Jak to dopadá v praxi?

Německé poznávací značky mají dvě písmenné kombinace - jednu povinnou za okres a druhou volitelnou. Znamená to, že volitelné kombinace obyvatel Stuttgartu (písmeno S) nesmí obsahovat písmena A, D či S (aby to dohromady nedávalo SA, SD či SS). A obyvatelé Kolína nad Rýnem (písmeno K) se při volbě individuálních písmen mají vystříhat Z (aby to dohromady nedávalo KZ).

Ano, bere se to přísně, jak dokládá německá Wikipedie. Jste-li třeba z města Itzehoe a chcete si dát na značku individuální písmena AN, máte smůlu. IZ-AN by se totiž obráceně četlo Nazi (nácek). A nacismem to nekončí. Obyvatel bavorského Starnbergu nemůže použít soukromá písmena SI, protože by tak vznikla kombinace STA-SI (východoněmecká obdoba naší StB). AStuttgarťan nesmí použít individuální znaky ED, neboť by vytvořil kombinaci S-ED (zkratka Jednotné socialistické strany Německa, obdoby naší KSČ).

Projde u nás na individualizovaných autoznačkách kombinace KSC? Neměla by, podle zákona jde o symbol odsouzeníhodné ideologie. A projde kombinace KSCM? To je otázka do pranice. Ideologie je stejná, ale ta strana sedí v parlamentu. Autoznačky mohou právě takové rozpory zviditelnit.

LN, 12.6.2012

Foto: Jiří Wagner