26.4.2024 | Svátek má Oto


PRAHA: Za novinami do Nostického paláce

27.5.2006

Nevíte, kam se vydat při procházce Prahou? Jedete tramvají z Malostranského náměstí na Újezd a nespěcháte? Pak můžete v Karmelitské ulici vystoupit u kostela Panny Marie Vítězné - téměř naproti je úzká Harantova ulička a jí projdete na Maltézské náměstí.

Nostický palácRuku na srdce, kdo z nás ví, že na jeho jednom konci stojí ranně barokní palác? Kdo ví, že byl postaven na místě čtyř domů v letech 1658 až 1660 pro hraběte Nostice? A kdo ví, že tato budova byla ve 2. polovině 18. století upravena a součástí úprav bylo i vytvoření rokokového portálu a později i klasicistických nadokenních říms? Kdo z nás ví, že právě v této - v malostranských uličkách skoro ztracené - honosné budově sídlí naše ministerstvo kultury? A na závěr: Kdo z vás už tuto budovu navštívil?

V těchto dnech (až do konce června a po prázdninách opět) si tyto znalosti můžete osvěžit, ne-li rovnou získat, protože se před vámi otvírá možnost prohlédnout si nejen tuto část malebné Malé Strany, ale vstoupit přímo do Nostického paláce. Právě v jeho přízemí byla totiž ve středu otevřena výstava Příběh novin s podtitulem Z dějin tisku k výročí 150. let od úmrtí K. Havlíčka Borovského. Příběh novin - zleva M. Krist, P. Žantovský a V. Jandák

Vernisáže se účastnil pan Miloslav Krist, z jehož úžasné sbírky byly exponáty pro výstavu vybrány, gestor výstavy Petr Žantovský z VŠ J.A. Komenského a ministr kultury Vítězslav Jandák, jenž nad výstavou převzal záštitu (bodejť by ne, když je expozice v budově úřadu, jemuž šéfuje). Po proslovech všech tří jmenovaných byli návštěvníci odměněni malou pozorností, perníkovými pochoutkami ve tvaru kachny - pochopitelně novinářské. (Byla sice vyslovena obava, že pečivo připomíná spíš labuť, a proto by konzumace s ohledem na možnou přítomnost viru H5N1 nemusela být bezpečná, ale po obsahu dvou košíčků v rukou dvou sličných hostesek se bez ohledu na varování jen zaprášilo.)

Několik stovek výtisků nejrůznějších novin je pochopitelně chráněno sklem, takže návštěvník se nemůže podívat, jaké články byly třeba uvnitř "illustrovaného časopisu pro dámy" Modní Svět z roku 1914 či za titulní stránkou s fotografií krasobruslařky, "mladičké a půvabné angličanky Taylorové" v Českém Slovu z roku 1934. Vystaveny jsou i například zábavné Šibeničky (Brno, 1907) nebo Humoristické Listy z r. 1872 a nesmírná spousta dalších.

Nejen zábavou ale žil náš národ, a proto tu jsou listy armádní, profesní nebo náboženské, a máme před očima i noviny dokumentující vážné chvíle a přelomová období našich dějin. Ze všech nejvýmluvnější je asi Týden rozhlasu, jenž oznamuje, že "Vůdce Adolf Hitler dožívá se 20. dubna 1945 56 let". Pod tím je černou tužkou připsáno a červenou podtrženo stručné: "1. Května 45 Krvavý pes již zdech".

Příběh novin - Krvavý pes již zdechSmutná období naší historie dokumentují třeba vídeńské Noviny pro rakousko-uherské rodiny a ženy s fotografií císaře Karla I. jedoucího roku 1916 z tyrolské fronty, list československé soc. dem. mládeže Mladý socialista, hlásající 1. května 1938, že "Jsme připraveni k obraně", nebo titulní stránka časopisu Tramp - v březnu 1969 uveřejnil snímek čestné stráže stojící u rakve osmnáctiletého studenta Jana Zajíce, který se upálil na protest proti ruské okupaci...

Výstava je skutečně unikátní, s ukázkami novin v takovém mnžství a z takového časového období (1720 - 2006) se člověk nesetká asi ani ve studovně Klementina. Sympatické na celé akci rovněž je, že vstupné se zde neplatí, takže zájemci se mohou rekrutovat klidně i z řad důchodců a studenti nemusí čekat až na zorganizování školní výpravy.

Pořadatelé: občanské sdružení Aréna, Vysoká škola Jana Amose Komenského
Spolupracující organizace: Miloslav Krist (autor a majitel exponátů), ministerstvo kultury
Mediální partnerství: vydavatelství Mladá fronta, deník Právo, Regionální televizní agentura a Český rozhlas 6