27.5.2018 | Svátek má Valdemar


PRAHA: Konečně dobrá zpráva

27.10.2014

Hernám na území hlavního města zvoní umíráček

To, že zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se na pražském magistrátu domluvili mimo jiné i na nulové toleranci hazardu v Praze, je po dlouhé době zase jedna velmi dobrá zpráva. Tak dobrá, že se jí člověku skoro nechce uvěřit. Konečně se začíná rýsovat naděje na vymýcení jednoho společenského zla, se kterým si město tolik let nedokázalo poradit.

Dá se ovšem očekávat, že se ihned vynoří desítky hlasů, které budou ronit krokodýlí slzy nad omezováním svobody podnikání, nad úbytkem příjmů do magistrátní kasy, budou varovat před rozkvětem nelegálních heren a nárůstem zločinnosti. Jsou to staré, obehrané písničky. Mafiáni, kteří bohatnou na neštěstí jiných, by patřili za mříže a ne mezi slušné podnikatele. Tento druh „podnikání“ žádný nárok na svobodu nemá, stejně jako ji nemá pěstování konopí, výroba a distribuce omamných látek, pornografie a podobné ďáblulibé činnosti. Pokud jde o výnos z hazardu, který v odvodech plynul do obecních pokladen, je lepší ho oželet a ušetřit troj- až čtyřnásobek na nákladech k odstraňování následků – hráčské závislosti a jejích sociálních dopadů. Pro mě osobně je nevolitelná každá politická strana či osobnost, které peníze z hazardu „nesmrdí“ a která se bez nich nedokáže obejít. Proč? Protože je zřejmé, že za jidášský groš klidně prodá vlastní duši i nás všechny ďáblu.

Oblíbené klišé „zákaz není řešení“ je samo o sobě tak idiotské, že se k němu uchylují jen osoby mdlého rozumu nebo špatného úmyslu. Zákaz, prováděný ovšem důsledně v praxi a nikoli pouze deklarativně na papíře, je naprosto standardní a nepostradatelný legislativní prostředek prosazování společenské vůle. Kdo toto chce filozoficky popírat, musel by žádat odstranění všech zákazových dopravních značek, zákazů kouření, zákazů vstupu a prakticky všech paragrafů trestního zákona. Ve společnosti, kde nic není zakázáno, by se nedalo žít, sama by se nakonec vyhubila.

Argument „zákazem se hazard zažene do podsvětí a tím vzroste zločinnost“ je stejně lichý, jako „zakáže-li se krást, bude se stejně krást dál, jenže ilegálně“. V opačném gardu: zrušte trestný čin krádeže a nebudou žádní zloději. Ne že by se krást přestalo, ale už to nebude zločin. Je přece evidentní, že krást se bude naopak mnohem víc! Vskutku báječný recept na potření zločinnosti!

Jsem zvědav, jestli hazardní lobby dokáže vymyslet nějaký vskutku nový, neotřelý a logický důvod, proč ten hazardní průmysl opravdu potřebujeme. Zatím všechno ukazuje na to, že ho potřebují jen jeho majitelé, aby si nahrabali co nejtučnější zisky. Z něčeho přece taky musejí zaplatit ty politiky, co jim půjdou na ruku, ne?

A pak je tu zajisté těch pár tisíc hráčů, co si nedovedou vymyslet lepší způsob, jak zahnat nudu a při tom rozházet své peníze. Tahle chorobně závislá individua si ovšem vypěstovali právě majitelé kasin a heren, stejně jako kuřáky si pěstují tabákové koncerny, a na tuto „poptávku“ se teď budou vehementně odvolávat, aby nám dokázali svou nepostradatelnost. Doufám, že jim na ten jejich špek už nikdo neskočí. Poptávka po drogách nebo nájemných vrazích také není dostatečnou omluvou, aby někdo musel honem přispěchat s odpovídající nabídkou. Kdo na to má, ať si jede rozhazovat do Monte Carla nebo do Las Vegas, ale proč si všechny neřesti pěstovat a podporovat i doma?Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO NOVÉ TRHY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Diskuse


R. Langer
13:52
27.10.2014

Z. Švrček
11:18
27.10.2014

P. Dvořák
2:02
27.10.2014

J. Hlubek
1:53
27.10.2014

T. Pansky
5:11
27.10.2014

R. Langer
15:14
27.10.2014

T. Pansky
21:39
27.10.2014

H. Gene
0:30
27.10.2014

počet příspěvků: 10, poslední 27.10.2014 09:39

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.