26.4.2024 | Svátek má Oto


POTRAVINÁŘSTVÍ: Mediální galimatyáš

2.1.2015

Od ledna lidé ještě řadu očekávaných údajů na potravinách nenajdou

Novela zákona o potravinách, označovaná celkem oprávněně za „největší změnu legislativy v polistopadovém období“, která začala platit od 1. ledna roku 2015, je právě z tohoto důvodu v posledních dnech náplní celé řady článků a reportáží v tuzemských médiích. Bohužel je třeba konstatovat, že mnohé z nich vzbuzují v řadách spotřebitelů spíše než žádoucí osvětu poměrně slušný zmatek. Především proto, že v nich vzbuzují nerealistická očekávání, co vše lze od zítřka na obalech všech potravin nalézt.

Na problém nedávno upozornila v oficiální tiskové zprávě i Potravinářská komora ČR (PK), která konstatovala, že ne na všech potravinách nalezne spotřebitel všechny údaje, které jsou povinné buď podle evropské legislativy, nebo podle novely zákona o potravinách, vzhledem k tomu, že v obchodech se ještě budou po nějakou dobu doprodávat výrobky se starými obaly. „Bude tedy běžné, že se po určitou dobu budou vedle sebe vyskytovat potraviny s různým značením a že potraviny se „starým“ označením s delší dobou minimální trvanlivosti budou na trhu ještě 2 nebo 3 roky,“ uvedla PK.

Přesto prakticky ze všech mediálních informací vyplývá, že všechny avizované změny nalezne spotřebitel od Nového roku úplně všude. Vůbec největším mýtem a zavádějící informací je přitom tvrzení, které opakovaně zaznělo ve vysílání České televize (ale i v jiných médiích - televize ale představuje zřejmě největší informační zásah spotřebitelské veřejnosti), podle něhož se na obalech potravin musí podle novely zákona o potravinách nově povinně uvádět výživové údaje. Jednak stanovuje povinnost uvádět výživové údaje legislativa evropská (a ČR jí musí přijmout), především je ale povinnost uvádět na obalech potravin výživové údaje stanovena od 13. prosince 2016, tedy až zhruba za dva roky. Skutečnost, že tyto údaje na řadě potravin spotřebitelé od 1. ledna 2015 nenajdou, tak není žádným porušením zákona, což je informace především pro ty, kteří si na značení či kvalitu potravin stěžují u našich státních dozorových orgánů nebo třeba u pokladen příslušných prodejen. Stejně tak nenajdou spotřebitelé u nebalených výrobků informace o „hlavní složce“ takových potravin. Tato povinnost je sice v naší novele zákona o potravinách obsažena, konkrétní metodiku, jak „hlavní složku“ příslušných potravin stanovit a jak to spotřebiteli sdělit, ale mají určit až prováděcí vyhlášky k zákonu, a tyto vyhlášky se teprve tvoří.

Samozřejmě, někteří výrobci již výživové údaje na obalech svých potravin mají, a řada z nich dokonce již několik let - stále však jde v současné době o dobrovolnou aktivitu, která není a po celý příští rok nebude povinná. Stejně tak uvádějí někteří prodejci složení (nebo přímo „hlavní složku“) u nebalených potravin - ani to ale zatím žádné konkrétní legislativní normy neurčují.

Naopak povinná je minimální velikost písma, které navíc musí být na barevně kontrastním podkladu, aby se dalo snáze přečíst. Od dubna (ne však od 1. ledna) bude také povinné označovat všechny základní druhy masa (ne však uzenin, tedy vícesložkových potravin) zemí původu, a to i v případě masa baleného. V tomto případě lze ale očekávat, že zemi původu najdou spotřebitelé na obalech výrobků skutečně již v lednu, respektive u výrobků, jejichž výrobci již stačili, třeba právě kvůli povinnému zvětšení písmenek, změnit obaly. Od 1. ledna musí také velké obchodní řetězce uvádět při vstupu do prodejen výčet pěti zemí, z nichž pochází nejvíce prodávaných potravin. To ale spotřebiteli o konkrétním výrobku moc neřekne.

Se zdaleka nejviditelnější označovací revolucí se tak setkají - a již se setkávají - spotřebitelé v restauracích, prodejnách rychlého občerstvení a školních jídelnách - ty musí uvádět seznam alergenů, které obsahují složky pokrmů nebo byly použity k jejich přípravě. Uvedená - takzvaně „otevřená“ stravovací zařízení - budou také nově kontrolována státními dozorovými orgány - Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a Státní veterinární správou ČR.

Novela zákona o potravinách, kterou připravilo ministerstvo zemědělství po opravdu několikaleté diskusi s výrobci, obchodníky, zemědělci a dalšími resorty, je každopádně značným posunem vpřed v oblasti orientace spotřebitele ohledně složení, rizik a původu potravin i pokrmů. Ne všechny ambice, které jsou s touto novelou spojovány, ale budou naplněny 1. ledna 2015. Což se ovšem spotřebiteli moc nesděluje.

Převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora.

Autor je agrární analytik