22.7.2019 | Svátek má Magdaléna


POLITIKA: Strany podceňují výběr lídrů

24.10.2013

Titíž politici, kteří rozhodli o zkrácení stávajícího volebního období, se ukázali jako naprosto nepřipravení na uspíšenou předvolební kampaň. Čím méně je negativistická, tím víc působí nudně. Horkou jehlou byly šity programy, hesla, ale i kandidátní listiny. Z regionálních debat pořádaných Českou televizí to vyplývá jednoznačně.

Sice jsme tam nezaznamenali lídra, který by si nepamatoval jméno strany, za niž kandiduje, jak se v jiném televizním pořadu stalo královéhradecké jedničce zemanovců Danielu Hůlkovi, ovšem i tak je dojem z diskusí docela depresivní.

Neselhávají jen nezkušení kandidáti nových subjektů, ale i reprezentanti silných partají. Například komunisté byli dosud vnímáni jako pracanti, kteří, kdyby nebylo profláknuté ideologie, k níž se hlásí, mohli být považováni za vzor věcnosti a kompetentnosti. Letos jsme si ale už mohli všimnout jejich krajského lídra, který odpovídá slovy "asi určitě" a nezná ani svůj program. Když mu moderátorka připomněla závazek, který do něj komunisté vepsali, odpověděl jen: "To nevadí." Jeho kolegyně z druhého konce republiky zase zcela plavala v typu daní, které u nás vybíráme.

Možná to souvisí s holedbáním předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, že komunisté se nebojí kroužkování ze strany voličů, neboť do čela kandidátních listin rovnou postavili ty, co jsou u voličů žádaní. Například několik půvabných mladých žen nebo Gottwaldovi se klanící exposlankyni Semelovou, hodně vysoko je i bývalý předseda Grebeníček. Jsou si asi svým přístupem jisti, jinak by nevynechali televizní klipy, ani billboardovou kampaň.

Jedním dechem ale dodejme, že i mnohé další strany patrně své lídry losovaly. Ještě se dá pochopit, když jsou bezradní v otázkách na nákup armádní výzbroje. Omluvme i tápání těch, co neuměli komentovat situaci v českém fotbale, jejíž ovlivňování členové Sněmovny skutečně v popisu práce nemají. Jenže bezradné pohledy šlo zaznamenat i při dotazech na financování politických stran a další antikorupční legislativu. Slyšeli jsme též uchazeče o poslanecký mandát, který s tváří karetního hráče položenou konkrétní otázku odbyl slovy: "Já se budu věnovat oznámenému tématu."

Na obranu mnoha účastníků televizních show uveďme, že podobné diskuse jsou jejich prvním a zároveň posledním zásadním mediálním vystoupením. I když třeba ve Sněmovně zasednou, u řečnického pultíku je uvidíme, jen když přijdou oznámit popletené hlasování. Nevystoupí ani s tématem, kterému rozumějí, natož aby reagovali na něco, co je pro ně španělskou vesnicí. Stanou se ideální obětí všemožných lobbistů.

Nelze z toho nezískat dojem, že strany skládají své kandidátní listiny spíš podle míry loajality jednotlivců než podle jejich schopností. Příznačné třeba je, že v bloku Hlavu vzhůru! či v hnutí Úsvit přímé demokracie vybírali krajské lídry zakladatelé obou uskupení, Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Jenže subjektivní výběr kandidátů shůry vytváří živnou půdu pro různé kroužkovací akce. V nich jsou doporučováni a také voliči upřednostňováni lidé morálně pevní či odborně zdatní. Byli jsme posledně i svědky zavržení některých lídrů kandidátek.

Leč české strany jsou nepoučitelné. Do svých vnitřních záleží si mluvit nenechají. Otevřené primárky jsou jim cizí, natož aby se zasadily o to, že váha preferenčních hlasů vzroste. Spoléhají se na pevná voličská jádra a hejly, co komukoliv snadno skočí na špek. O kritické a zvídavé voliče dvakrát velký zájem není. To ale neznamená, že právě ti si časem nevynutí, aby v parlamentu zasedali nejen lidé noví, ale i schopnější a zodpovědnější.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAdvantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Diskuse


m. Řehák
20:23
26.10.2013

P. Čech
22:52
24.10.2013

J. Slanina
11:31
24.10.2013

V. Batala
8:31
24.10.2013

V. Batala
8:33
24.10.2013

K. Frauknecht
:-)
8:44
24.10.2013

P. Lenc
8:56
24.10.2013

J. Ráž
16:10
24.10.2013

P. Čech
23:00
24.10.2013

I. Schlägel
7:26
24.10.2013

počet příspěvků: 10, poslední 26.10.2013 08:23

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.