27.4.2018 | Svátek má Jaroslav


POLITIKA: Sobotka nemá šanci

21.7.2014

Spor o českého komisaře v Bruselu nabral zatím ty nejostřejší kontury koaliční nedohody. ANO 2011 prosazuje Věru Jourovou a ČSSD Pavla Mertlíka. A Sobotka v tomto sporu tahá za úplně nejkratší konec.

Problémem ČSSD a jejího lídra Bohuslava Sobotky je personální kapitulace. Andrej Babiš si v personálních otázkách počíná jako buldozer, který do státních firem dosazuje jemu spřízněné osoby. Není to žádné tajemství, že i personální zemětřesení v hotelu Thermal je opět v režii Babiše. Sobotka jen kouká.

I zákon o státní službě má Babišovi umožnit vyčistit státní správu od „nežádoucích“ živlů. Zde se sice zájmy ČSSD a ANO částečně kryjí – obě partaje chtějí tento zákon využít ve svůj prospěch – nicméně, o úspěšnosti kandidáta ČSSD na „generálního ředitele státní služby“ si nedělám žádné iluze.

Sobotka nyní jel do Bruselu, aby se „poradil“, jak dál s výběrem českého komisaře. Mimochodem, to je krásný případ „vlivu Bruselu“ na politiku členských států. Kolik jen máme po Česku křiklounů, kteří nás straší tím, že se vše rozhoduje v Bruselu a že upadá vliv členských států na svébytná rozhodování. Přitom jméno komisaře za členský stát je výsostným právem každé členské země a tím, že se Sobotka jel do Bruselu „radit“, dává těmto křiklounům za pravdu. Přitom je očividné, že naše vládní koalice narazila při jmenování eurokomisaře za Česko na limity své možné spolupráce.

Byla to Sobotkova partaj, která si v opozičních lavicích brousila svůj jazyk na kritice pravicové vládní koalice. Kolik jen stížností jsme to slyšeli na „ignorování opozice“, na „nekomunikativnost“ atd. Nyní, kdy by jméno českého komisaře mělo být dítkem základní dohody mezi koalicí a opozicí, se nic takového neděje. Přitom se jedná o funkci jmenovanou na období přesahující o více než rok mandát současné vlády.

Český komisař a služební zákon jsou jasným dokladem toho, že se v české politice nic zásadního nezměnilo. Koalice stále válcuje opozici a ti, co jsou u moci, si dělají, co chtějí. To je připomínka těm, kteří sní o „jiné“, „lepší“ politice. Personální neúspěchy dokonce dovedly Sobotku k tvrzení, že by u významných státních firem měl být v dozorčí radě zástupce současné politické opozice. Je to jen doklad personálního bankrotu ČSSD a toho, kdo fakticky v republice vládne – Andrej Babiš.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czDiskuse


J. Gogo
5:24
21.7.2014

R. Jonák
8:35
21.7.2014

T. Kočí
8:39
21.7.2014

J. Slanina
9:23
21.7.2014

P. Kmoníček
9:23
21.7.2014

počet příspěvků: 5, poslední 21.7.2014 09:23

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.