17.8.2018 | Svátek má Petra


POLITIKA: Sestavit vládu bude tvrdý oříšek

5.7.2017

Jestli něco nemají politici před volbami rádi, jsou to otázky, s kým budou po nich vládnout. Většinou se omezí na odmítnutí spolupráce s komunisty, případně i s krajní pravicí. Uniknout se tomu snaží ČSSD, když místo o stranách hovoří o podmínkách spolupráce, jimiž jsou demokratický profil partnera, proevropské směřování České republiky a realizace sociálně demokratického programu. Kdo se v tom najde, má šanci.

Kdyby dopadly volby podle aktuálních průzkumů, nejednalo by se o sestavování příštího kabinetu v Lidovém domě, nýbrž na pražském Chodově v ústředí hnutí ANO. Většina agentur mu věští plus minus třicet procent hlasů.

Budou-li jeho soupeři slabí, Andreji Babišovi by nemuselo dělat problém obsadit kolem osmdesát mandátů. A kdyby se do Sněmovny nedostal svazek lidovců se Starosty a nezávislými, naznačují někteří analytici hypotetickou možnost, že by ANO utrhlo nadpoloviční většinu z dvou set křesel.

Kdo půjde s ANO?

Každopádně se jako velmi reálné jeví, že na podzim nepůjde sestavit většinovou vládu, v níž by nebyli babišovci nebo komunisté. Protože KSČM je pro pravici čertem na zdi, čemuž se při výrocích jejích představitelů nelze divit, Babiš tvrdí, že se jí také štítí, a od ČSSD se vědomě odlišuje zahraniční politikou, zůstane zřejmě i letos na ocet.

S ANO to je složitější. Jednoznačně si s ním nechce zadat TOP 09. Pro Miroslava Kalouska to je téměř boj na život a na smrt, takže se mu dá věřit. ODS říká, že s Babišem do Strakovky nevleze. A protože se podle ní ANO rovná Babiš, tak vylučuje holport i s hnutím jako takovým.

Starostové jsou zdrženlivější a lidovci se vymlouvají, že spolupráci s jejich předáky Pavlem Bělobrádkem a Marianem Jurečkou odmítl sám Babiš, takže se není o čem bavit. Sociální demokraté se rozhodnou po volbách.

Programově pružné hnutí

Kdo si k těmto stanoviskům připisuje počty poslanců, jaké zrcadlí průzkumy, musí uznat, že se v říjnu ocitneme před hádankou, u níž snadněji odhadneme možnosti, jak nedopadne, než dopadne. Protibabišovskou koalici by nešlo bez komunistů slepit. Navíc se nezamlouvá ani sociální demokracii, jejíž voliči jsou stále na TOP 09 a ODS nabroušení kvůli politice minulých kabinetů.

Zůstávají dvě možnosti. Tou první je rýsování variant menšinových vlád. Umožnit vznik nějaké ve Sněmovně a pak ji občas podporovat či nepodporovat je model, který by mohl pravici s levicí, možná i včetně komunistů, usmířit.

Spíš se ale dá čekat, že menšinové vládnutí by zkusilo ANO. Jelikož je programově pružné, ústupky by dokázalo vyjednat. Ekonomickými prioritami by bylo přitahováno k pravici, ovšem umělo by se domluvit i se současnými koaličními partnery.

Dostihnout Babiše

Prezident Miloš Zeman nepokrytě fandí Babišově vládě, jež by se opírala o sociální demokracii. Kvůli tomu by jistě ochotně oprášil i koncept opoziční smlouvy, kterou sám coby šéf ČSSD v roce 1998 uzavřel s předsedou občanských demokratů Václavem Klausem. Prostě takové to klasické „něco za něco“, jež vedlo k úpadku důvěry lidí v politiku.

Druhou cestou pro Babišovu konkurenci je ANO oslabit, když už ne přímo porazit. Proto se i naposled u Václava Moravce v České televizi tolik o Babišovi mluvilo, byť duel vedli lídři jiných stran. On sám však média nevyhledává a o to více se pohybuje v terénu. Tím těžší bude jej dostihnout.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusNaučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Diskuse


L. Motl
18:55
5.7.2017

I. Dekyský
3:18
5.7.2017

V. Pavelka 263
14:38
5.7.2017

M. Vondráček
15:12
5.7.2017

počet příspěvků: 8, poslední 5.7.2017 06:55

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.