26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Místo zavádění EET zrušte dotace

15.7.2015

Margaret Thatcherová svého času velmi správně konstatovala: “Problémem socialistů je, že nakonec jim dojdou i peníze těch druhých.“

Jak to vypadá v praxi můžeme dnes sledovat na příkladu řeckého bankrotu, na vyděšených tanečcích europolitiků kolem „řešení“ této agónie, popřípadě i na zoufalé snaze české vlády, vedené Andrejem Babišem, vyždímat poslední zbytky sil a majetku ze živnostníků pomocí EET.

Všichni komouši, ať už si říkají ČSSD, ANO nebo Syriza, umí z podstaty svého myšlení a přesvědčení jedinou věc. Podle hesla „Zdroje jsou!“ okrádat produktivní část společnosti a nakradený lup užívat na svoje prebendy. Bolševická odnož to dříve dělala pomocí pušek, šibenic a koncentráků, dnešní noví demokratičtí populisté k tomu mají zástěrku sociálního státu, multikulturního obohacení či „inženýring“ volného trhu. Podstata je však stejná. Napěchovat co to jde státní penězovod, něco málo nechat „obyčejným člověkům“, aby se jim zavřela huba a zbytek narvat do vlastních kapes.

Tak se buduje fungující stát, jistoty a prosperita. Vytváří se iluze, že se „maká“ pro lidi až se ze soudruhů budovatelů kouří, ale mohlo by být ještě lépe, kdyby ty paraziti živnostenští pořádně platili daně. Čím víc daně – tím víc blahobyt, občané, soudruzi! Ani koruna od zbohatlických keťasů nazmar! Všechno jim sebrat, nic neodpustit, sledovat je, fízlovat, kriminalizovat! Víte co za to může být nových úřednických trafik, dotací, státních zakázek, investičních pobídek či konzultačních smluv?

Jen se podívejme kolem sebe, kolik krásných cyklostezek za miliardy je postaveno (vedle rozpadajících se silnic), kolik úžasných aquaparků v každé střediskové obci (na lékařskou pohotovost si ale dojedeme 70 km), kolik voňavých žlutých polí s řepkou je vysázeno (potraviny však dovezeme z ciziny), kolik neziskových organizací nám začleňuje jiné kultury do tradiční společnosti (naši těžce nemocní přece počkají) či v kolika moderních montovnách si místní mohou vydělat až čtvrtinu platu sídla mateřské firmy (tam asi nedostala ty investiční pobídky a daňové prázdniny, tak si to u nás malinkou kompenzuje). Není to krása, není to socialistický sen?

Andrej Babiš to dobře ví. Tak plní plány pětiletky v naplnění rozpočtu poctivě. Samozřejmě nikde neškrtat a nešetřit, to je buržoazní přežitek, brzda pokroku a míru. Aby však nemusely rotačky peněz běžet dnem i nocí, a aby se vytvářelo zdání nějaké ekonomické rovnováhy, „rovná“ podnikatelské prostředí a „zlepšuje“ výběr daní. Je na to dobře vycvičen. Malé české firmy podojit do bezvědomí a velké korporace, zrozené z politického byznysu, dotačně podporovat a investičně pobízet.

Pak se ještě do televizních kamer národu pochlubit, jak přičinlivý velkopodnikatel zaplatí na daních 3 miliardy, ale už zapomene, že na to dostal 4 miliardy z erárního. Kdo je tady parazit, kdo více škodí českému hospodářství, kdo by měl jít okamžitě, slovy M. Kalouska, do karusele?

Na závěr jen snad pár postřehů z politické estrády kolem EET:

Miroslav Kalousek připomněl, že krácení daní v maloobchodě představuje pouze pět procent z celkových daňových úniků, a tak se prý jde „s kanónem na vrabce“. Podle něj firma Synthesia Pardubice, která je ve vlastnictví skupiny Agrofert, vyplatila v letech 2010 až 2013 svému vlastníku, firmě Agrofert, 1,5 miliardy korun ze snížení základního kapitálu. Za ty tři roky vygenerovala zisk před zdaněním v celkové kumulované výši jedné miliardy a 872 milionů korun a na dividendách z tohoto zisku vyplatila Agrofertu jednu miliradu a 310 milionů korun. Státu na dani z příjmů právnických osob zaplatila nulu, tedy ani korunu, ale požaduje po státu 3,2 miliardy na zahlazení ekologických škod.

„Tyhle prachy z těch živnostníků nedostanete, i kdybyste pověsil elektronickou pokladnu na každé pivo a na každého buřta. Já netvrdím, že to není legální. Ano, skutečně je – díky desítkám a stovkám dalších spřátelených firem, armádě šikovných právníků, armádě šikovných daňových poradců; je to legální a dělají to pravděpodobně všichni velcí oligarchové,“ uvedl také Kalousek. Na adresu ANO pak dodal: „Vám připadá morální, že váš předseda je největší přísavkou na rozpočtech?“

Erik Best píše: Zatímco Miroslav Kalousek burcuje drobné živnostníky a kolegy poslance k odporu proti novému „buzerujícímu“ systému elektronické evidence tržeb (EET) prosazovanému Andrejem Babišem, ministr financí v tichosti zavádí něco, co by se potenciálně dalo zneužít v mnohem větším měřítku. Od příštího roku budou všichni plátci DPH povinně zasílat Babišovu ministerstvu pravidelná kontrolní hlášení o všech svých příchozích a odchozích fakturách. Počítač porovná veškeré faktury napříč ekonomikou. Zásahové jednotky budou připraveny vyrážet dveře, když se objeví nesrovnalosti. Coby ministr financí a majitel Agrofertu bude mít Babiš přehled nejen o tom, co ta která restaurace či hospoda minutu po minutě prodává (díky EET), ale také o tom, kolik zaplatí konkurečnímu řezníkovi nebo pekaři za párky a housky (díky povinným hlášením). Bude tedy přesně vědět, kam poslat nejen daňovou inspekci, ale také obchodního zástupce Agrofertu. Pokud nevěříte Babišovi, povinná hlášení jsou mnohem větším důvodem k obavám než systém elektronické evidence tržeb.

„Účinky zbraně EET, bude-li proti živnostníkům a malým podnikatelům skutečně nasazena, budou postupné. V první vlně zahubí ty nejslabší z nich, tedy ty, kteří nevyhoví technickým podmínkám. Další vlna smete ty, kterým se podnikání se zvýšenými náklady, které zavedení EET prokazatelně přinese, už prostě nevyplatí. A ve třetím kole pak s podnikáním seknou už i ti, kteří si řeknou, že státní buzeraci a neustálé zhoršování podmínek malého podnikání a provozování živností prostě nemají zapotřebí.“ Radim Holeček (ODS)

A jaký že je rozdíl mezi politikem racionálně uvažujícím a politikem eurosocialistickým? Nejlépe to poznáme ze srovnání dvou následujících autentických citátů:

Margaret Thatcherová: „Vy jste páteří našeho národa. Malé firmy. Jsem přesvědčena, že právě malé firmy vytvoří nová a trvalá pracovní místa.“

Andrej Babiš: „Podpora živnostníků a malých firem, to jsou jen takové klišé a kecy. To je všechno naprd.“

Psáno pro a více na: pravyprostor.cz

Převzato z Kriz.blog.idnes.cz se svolením autora