9.5.2024 | Svátek má Ctibor


POLITIKA: Langa v BIS vystřídá Koudelka, šéf kontrašpionáže

29.7.2016

Ve čtvrtek 14. července 2016 sněmovní bezpečnostní výbor jednomyslně doporučil na šéfa Bezpečnostní informační služby po Jiřím Langovi jednapadesátiletého plukovníka a inženýra Michala Koudelku, dosavadního šéfa kontrašpionáže.

A ve středu 27. července na zasedání vlády byl odvolán bývalý šéf a jmenován pan Koudelka, který se funkce ujme v půli srpna. Pan Lang, který BIS řídil 13 let a byl nejdéle sloužícím šéfem podobné služby v Evropě, o odchodu již sice hovořil asi dva roky, ale definitivně se rozhodl 4. července a již 14. téhož měsíce premiér Bohuslav Sobotka oznámil jméno nového možného šéfa.

To je rychlost i shoda nebývalá. O důvodech je možné jen spekulovat: za rychlostí může být snaha zabránit lobbistům, aby si tam protlačili svého člověka, a proto zřejmě sociální demokracie ustoupila ostatním stranám v jiných věcech, ale i obava, aby si tam nedosadil svého člověka ministr Chovanec, jehož role v ČSSD je čím dál tím silnější a mohla by ohrozit i premiéra.

Oficiálně se rychlé doporučení Koudelky zdůvodnilo tím, že v době, kdy teroristé vraždí v EU skoro každý den, je v zájmu země, aby v čele stál zkušený profesionál.

Pan Koudelka působí v tajné službě od roku 1992, tedy ještě od doby, kdy to byla Federální bezpečnostní informační služba a z toho deset let řídí kontrarozvědku. Byl vyškolen jak ve Velké Británii ve slavné MI6, tak v Kanadě u Secret Intelligence Service a jak víme, má na svém kontě odhalení několika ruských špionů, kteří museli opustit Českou republiku.

Sám Koudelka poslancům řekl, že pod jeho vedením by měla být služba minimálně stejně dobrá jako ta minulá a apolitická. A v tom může být hlavní problém: někteří mohou pana Koudelku kritizovat právě proto, že je to Langův muž a druzí, hlavně ze zpravodajské komunity, se zase domnívají, že způsob práce by se měl po tolika letech změnit, dostat větší dynamiku a kreativitu.

Pan ředitel Lang totiž celou dobu sice všem premiérům sděloval nepříjemné věci o jejich ministrech a úřednících, ale netrval na tom, aby lidé, kteří ohrožují Českou republiku buď politicky, či ekonomicky a chovají se nemorálně, museli své posty opustit.

Proto nejspíš i bývalý šéf civilní rozvědky generál Karel Randák by na tomto místě místo slušného úředníka raději viděl tvrdšího rozvědčíka, který by měl větší odvahu stát za svým i za cenu, že bude muset z místa odstoupit, jak mi sám řekl. Za strukturální změny v BIS by se přimlouval i bezpečnostní analytik Jan Schneider, jak zase uvedly Lidové noviny.

Všichni se ale shodují na tom, že je dobré, že na místo šéfa Bezpečnostní informační služby byl jmenován někdo zevnitř a ne úředník z vlády nebo z ministerstva.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus