26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Kdo chce poškodit Akademii věd?

7.7.2009

Mimořádný sněm Akademie věd ukázal na hloubku problémů naší vědy a současně na snahu řešit tyto problémy na úkor Akademie. Shoda panuje v tom, že klíčoví lidé těchto snah jsou spojeni s vládní Radou pro výzkum a vývoj. Například tajemník Rady cíleně vráží klín mezi Akademii a vysoké školy. Někteří členové Rady pracují velmi ledabyle a zakládají svá rozhodnutí na nepravdivých argumentech. Jeden z členů Rady v nedávném rozhovoru zaútočil na vedení Akademie s tím, že už 17 let nezrušila ani nezaložila žádné ústavy. Ví přitom, že před dvěma roky vznikl Biotechnologický ústav a že v letech 1992 a 1993 bylo zrušeno 22 ústavů a Akademie snížila počet svých zaměstnanců na polovinu! Která jiná instituce výzkumu to udělala? Žádná!

I když většina členů Rady nikdy vědu nedělala a nic nebo jen málo o výzkumu ví, nevěřím, že by byli tak nezodpovědní, aby chtěli zničit naši nejvýkonnější vědeckou instituci. A že je nejvýkonnější, lze snadno prokázat veřejnými mezinárodními databázemi vědeckých výsledků. Spíše se ptám, kdo nebo co je v pozadí těchto snah.

Na sněmu AV promluvil také předseda sněmovního výboru pro vědu Walter Bartoš (ODS) a ujišťoval nás, že v pozadí není nic politického. Přitom to byl ale právě on, kdo po přijetí novely zákona o podpoře výzkumu řekl, že se hned vezme jedna miliarda Akademii a dá se vysokým školám. A co vidíme? Je to právě ta miliarda, která se má v příštím roce Akademii vzít. Vysoké školy z toho ale dostanou jen málo. Většina půjde na podporu soukromých firem.

Věřme však poslanci Bartošovi, že likvidace AV není politickým zadáním (vždyť komu bychom měli víc věřit než námi voleným politikům, že?). Potom nemohu nevzpomenout na nátlak, jakému jsme byli v 90. letech vystaveni, abychom budovu na Národní třídě v Praze odevzdali nějaké bance.

Nejsem si vůbec jist, že za dnešní aktivitou Rady nestojí i majetek AV, který by jistě nějaký soukromník dovedl dobře zpeněžit. Koneckonců jeden člen Rady neustále upozorňuje, že AV vlastní konferenční centrum v Liblicích a že by mělo být v soukromých rukách.

Nemám místo na to, abych vylíčil všechny podrazy, které na AV připravila Rada. Akademie byla například vyzvána, aby vyčíslila finance, které potřebuje na svůj základní provoz, tedy tu část rozpočtu, kterou mají jiné instituce výzkumu hrazenu z rozpočtů svých ministerstev, ale AV z rozpočtu na vědu. Tento materiál nebyl pak Radou ani projednán.

Co se tedy stane, jestli Akademie věd po roce 2012 zanikne? Především odejdou do zahraničí naši nadějní mladí vědci. To v lepším případě. V horším případě odejdou z vědy. Mnozí vědci, zejména ti starší, nenajdou už žádné zaměstnání. A to v době, kdy má ČR podstatně méně vědců než rozvinuté státy EU srovnatelné velikosti.

Utrpí ránu základní výzkum, kterou nepůjde zalepit celá desetiletí. Nadějné projekty a zahraniční i domácí spolupráce budou ukončeny a náklady na ně budou zmařeny. Je to málo? Na to by si měl každý odpovědět sám.

Právo, 4.7.2009

Autor je bývalý předseda Akademie věd ČR

Václav Pačes