26.4.2024 | Svátek má Oto


POLITIKA: Kateřina, nebo sv. Helena?

15.4.2011

Málokdo si v posledních dnech při zatím posledním skandálu VV a jejího šéfa Víta Bárty uvědomil, jak se dějiny opakují. Nedávno jsme prorokovali, že následovník Napoleona Bonaparta, podle vší podoby, chování a jednání a nakonec i podle vlastního přesvědčení, je pokračovatelem Napoleonova rodu jako Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta a že brzy skončí u svého Waterloo.

K tomu ještě nedošlo, protože náš ještě nekorunovaný císař nebyl nyní poražen u Waterloo, ale jen v novodobé bitvě u Lipska. A to opakování dějin? No přece Napoleona Bonaparta porazil v bitvě národů u Lipska (16.10 – 19.10.1813 ) kníže Karel Filip Schwarzenberg, jemuž plán bitvy vypracoval jeho náčelník generálního štábu polní maršál Jan Radecký z Radče. Ano, náš slavný vojevůdce, jehož pochod zná každý. Paralel bitvy u Lipska s dosavadní prohranou bitvou Napoleona Víta Jerome Bonaparta Bárty s Mladou frontou je celá řada.

Napoleon I. bojoval s početně slabším vojskem, než měli spojenci - Rakousko, Prusko, Rusko a Švédsko, stejně tak má jeho pokračovatel proti sobě všechny ostatní politické strany. Napoleon I. dokázal vzdorovat celé čtyři dny a nebýt zrady saských oddílů, skončila by pro něj bitva vítězně. Spořádaný ústup jeho armády zmařila předčasná ztráta mostu, které jeho sapéři nedokázali zabránit a po které tisíce jeho vojáků zůstaly na druhé straně. A nezradili Napoleona Víta Jerome Bonaparta Bártu i jeho nejbližší? Jeho kamarádi a spolupracovníci, z kterých udělal maršály a generály a dal jim vedle majetku i nebývalé tituly, zámky a slávu jako jeho předchůdce Napoleon I.?

Jistě, mnohé paralely kulhají, jiné se přímo nabízejí. Nebyl snad Karel Filip Schwarzenberg, než se postavil proti Bonapartovi, jeho maršálem, který s ním táhl do Ruska? Zajímavou podobnost najdeme i ve zkratkovité ztrátě soudnosti. Jak se mohl Bonaparte rozhodnout pokořit Rusko? Nechat pomřít armádu v zasněžených dálavách? Dostal se sice dál než Hitler, který do Moskvy nepronikl, ale bylo mu to na nic a jen zničil Velkou armádu. Jak mohl náš Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta vytroubit do světa svůj válečný plán dva roky před prvními bitvami? Napoleon Bonaparte měl svého legendárního špiona Schulmeistera řízeného šéfem císařské výzvědné služby generálem Savarym, který přesvědčil rakouského polního podmaršálka Macka, že Francouzi se od obleženého Ulmu stáhnou, a když pak oslabili jeho pozornost, tak Napoleon zaútočil! Napoleon I. tak zvítězil v bitvě u Ulmu a pokořil Rakušany.

Jeho následovník Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta však jedná opačně. Namísto konspirace oznamuje předem, co podnikne. Velikášství? Nesoudnost? Jeho ministerské křeslo ve vládě Petra Nečase, obsazení dalších vládních křesel vlastními lidmi – a obsazení řady míst ve státní administrativě, se rovnalo Napoleonovu tažení v severní Italii, které z dělostřeleckého poručíka udělalo generála Bonaparta. Jak to, že namísto získání postu prvního konzula musí Bárta z vlády potupně odejít? Jak to, že podcenil význam zpravodajství, když celá jeho předchozí činnost nebyla nic jiného? Kde udělali chybu soudruzi z NDR víme, nevíme však, proč selhal takový protikorupční mozek, navíc vytrénovaný na policejní akademii, jaký má Napoleonův následovník Vít, jako potomek velkého Bonaparta – Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta.

A přesto paralely pokračují. Víme, že generál Pierre Cambronne, velitel Napoleonovy gardy, když jej v závěru bitvy u Waterloo anglický generál Charles Colville vyzval, aby se vzdal, odpověděl údajně: „La garde meurt et ne se rend pas (Garda umírá, ale nevzdává se)." Tato slova byla později napsána na jeho sochu a vstoupila do čítanek francouzských školáků; sám Cambronne se k nim hlásil. Podle rozšířenější, ale historicky diskutované verze byla jeho odpověď mnohem prostší: „Merde!“ Přes popírání Cambronna se věřilo, že ke generálovi, který měl ke sprostým slovům blízko, toto slovo patří. Nakonec však historici prokázali, že opravdu vyslovil onu větu pro školáky, i když, jak napsal V. Hugo, bylo slovo „Merde“ v takové chvíli tím nejkrásnějším slovem, které kdy Francouz vyslovil. A Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta? Ten přece stále mluví o nějakých nevoňavých věcech. Že by šlápl do merde?

Otázkou pro historiky zůstává, zdali nynější porážka Napoleona Víta Jeroma Bonaparta Bárty reprezentuje jen bitvu u Lipska, po které se Napoleon Bonaparte ještě vrátil z Elby, nebo je už konečným Waterloo? Protože jsme v Česku, tak soudím, že Napoleon Vít Jerome Bonapart Bárta změní dějiny – vrátí se i po Waterloo nebo dokonce u něj zvítězí. Půjde s Kateřinou nebo na sv. Helenu?