26.4.2024 | Svátek má Oto


POLEMIKA: Potíže s velkým bratrem

9.12.2014

Reakce na článek Andreje Babiše Žádného velkého bratra neplánuji

Rovnost podmínek

Pan ministr píše o tom, že budou mít všichni rovné podmínky, ale to v žádném případě není pravda. Znám mnoho svělých odborníků ve svém okolí, kteří jsou ve svém oboru opravdovými experty, ale jejich znalost ICT končí u toho, že počítač má monitor, klávesnici a myš a že se s mobilním telefonem dá volat a posílat SMS. Takového odborníka ministrův systém naprosto diskvalifikuje, protože k tomu, aby mohl nadále vykonávat vlastní živnost, bude potřebovat zaměstnance, který za něj bude obsluhovat ICT. S tím budou spojeny náklady na tohoto zaměstnance a složitost účetnictví se samozřejmě zvýší mocninou oproti dnešnímu stavu. Takže třeba výborný automechanik s 40letou praxí bude ve výrazné nevýhodě proti automechanikovi, který sice teď vylezl z učiliště a většinu času teoretického vyučování strávil hraním na mobilním telefonu, ale pro kterého nebude problém posílat na FÚ informaci o každé platbě za utažení šroubu.

Složitost systému a ekologie provozu

Napsat paragon dnes dokáže každý (i když zrovnu o dnešních absolventů učilišť by se o tom dalo i lehce pochybovat), ale užívat správě počítač umí jen nějaké procento populace a tipuji si, že to bude spíš menšina. Tím chci říct, že i když je dnes na školách zavedena výuka ICT, tak to neznamená, že každý, kdo ukončí ZŠ, bude umět pracovat s jakýmkoliv počítačem. Protože ti, co vystudovali v roce dejme tomu 2000, se učili o úplně jiných počítačích než ti, co ukončili studium v roce 2014. Takže pokud se zavede systém Elektronické evidence tržeb (EET), bude aplikace zajišťující jeho funkci na všech počítačích stejná? Garantuje pan ministr, že systém bude vypadat a bude se obsluhovat pořád stejně? Proškolí ministerstvo financí každého živnostníka v oblsuze v EET?

Zlepšení životního prostředí díky zavedení EET také nelze čekat. Tam, kde teď stačil blok paragonů a tužka, bude velké množství polovodičů, které se špatně recyklují, papír zůstane a k tomu připočteme elektrickou energii. To se asi ministru životního prostředí nebude líbit.

Technické zajištění EET - živnostník

Dále by mě zajímalo, jestli bude ministerstvo financí hradit každému živnostníkovi připojení k internetu. A docela by mě zajímalo, jak to bude řešit třeba takový kominík. To s sebou bude tahat třeba tablet s tiskárnou na baterky místo bločku paragonů s propiskou? Ten tablet, tiskárnu a provozní náplně do tiskárny mu bude hradit MF? Přeci jen na vyčištění komina nepotřebuje ani mobilní internet, ani tablet a už vůbec ne přenosnou tiskárnu.

Technické zajištění EET – Finanční úřady

Jistě je dostatečně promyšlena investice do rozšíření a údržby výpočetní infrastruktury finančních úřadů. Přeci jen každý z nás má v paměti, jak fungoval centrální registr vozidel, když se zaváděl - a to se týkalo jen motorových dopravních prostředků. Teď jde, obrazně řečeno, o každý rohlík. Takový supermarket dokáže obsloužit třeba i dvacet zákazníků za minutu a určitě nebude jediný, který bude posílat data na FÚ. Bude jich daleko víc, řekl bych, že dle přání ministerstva financí všichni. Osobně si myslím, že by komunikační vrstva projektu měla být naddimenzována v podobném rozsahu, jako ji mají naddimenzovanou velké firmy živící se on-line komunikací, protože frekvence nákupů bude řádově větší než třeba nákupy na internetu. Ostatně ty se k této komunitaci budou ještě přičítat. Navíc, jak říká minstr financí, musí být přenos dat řádně zabezpečen, takže předpokládám, že každé oznámení bude nutno zašifrovat. A při šifrování zabere největší procesorový čas právě šifrování a ověřování, zatímco samotné hlášení bude už jen zlomek zpracovaných dat.

Co mám zkušenosti s elektronikým daňovým přiznáním, tak v termínech, kdy se daňová přiznání odesílají, byvají servery ministerstva financí dosti přetížené a to se jedná jen o řádově menší datové toky, než tomu bude u EET.

Proto si nejsem jistý, jestli zefektivnění výběru daní bude stačit na pokrytí nákladů na rozšíření a provoz IT infrastruktury finančních úřadů. Velké internetové firmy na on-line komunikaci vydělávají a většina té komunikace nemusí být důkladně šifrována, ale český stát to bude mít jen jako prostředek pro kontrolu těch, kteří ho živý.

Pohled na EET živnostníka

Závěrem bych panu ministrovi vzkázal, že jakmile zavede EET, tak ukončuji svoji živnost a jdu se přihlásit na pracovní úřad, protože pro mě osobně se zvedne administrativní zátěž natolik, že raději jednou za měsíc přijdu na pracovní úřad, než abych ministrovi každý den hlásil, co zrovna dělám nebo prodávám. Myslím, že nebudu úplně sám, kdo k tomuto rozhodnutí dospěje.

František Brnusák