26.4.2024 | Svátek má Oto


PLZEŇ: Nezadlužíme stát ani město

8.4.2014

S tímto heslem šla plzeňská ODS do minulých komunálních voleb, a proto jsem ji také volil. Uplynuly necelé tři roky od voleb a volební sliby se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Začalo to projektem Plzeň město kultury a končí to stavbou divadla za miliardu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby Plzeň byla schopna financovat stavbu z rozpočtu města. To však není možné, a tak si Plzeň na stavbu divadla vypůjčí. Další půl miliardy vynaložilo město na stavbu fotbalového a atletického stadionu. 200 milionů bude město stát výstavba kulturního střediska na Slovanech. 700 milionů Plzeň zaplatí firmě Veolia za 98 % akcií Vodárny Plzeň v důsledku v minulosti uzavřené a pro město velmi nevýhodné smlouvy. Z evropských dotací dostane město na vodárnu 700 milionů, ale k tomu bude muset doplatit navíc 200 milionů.

Když k tomu připočteme náklady na organizaci všech akcí Plzně města kultury, dostaneme se na celkový dluh 2 miliardy. Výstavba spalovny přijde na další 2 miliardy, a tak na konci bude dluh města činit 80 % ročního městského rozpočtu (4 miliardy). Je nutné se ptát, kdo tyto dluhy zaplatí? Částečnou odpověď už máme. Město zvýšilo za dva roky cenu vody o 60 %, aby tak získalo finance pro investice do vodárny. Pro všechny projekty vedoucí k zadlužování města a zdražování vody hlasovaly v zastupitelstvu obě koaliční strany ODS i ČSSD.

Náměstek pro ekonomiku Martin Zrzavecký z ČSSD si pozdě, ale přece nasypal popel na hlavu a přiznal, že schválení peněz na stavbu divadla nebyl právě ten nejlepší nápad. Před hlasováním městský výbor ČSSD vyzval své zastupitele, aby hlasovali proti výstavbě divadla. Zrzavecký přiznal, že město nemá dost peněz na zajištění provozu divadel a nebude již schopno v budoucnosti dotovat každou vstupenku částkou 900 Kč. Na toto jeho prohlášení reagovali hystericky šef Opery Ilja Šmíd a šéf orchestru DJKT Petr Kofroň. Se zadlužováním města si umělci, jak je zřejmé z jejich článků, hlavu nelámou a jen opakují populistická hesla o důležitost kultury pro život obyvatel města .Jako by nevěděli, že v nedaleké Praze, kam se z Plzně dojede autem za hodinu, je divadel několik desítek. Bohužel nad zdravým rozumem opět zvítězil populismus a zájmy stavebních firem .Velké investice do¨přestavby fotbalového stadionu pro neznámého vlastníka Viktorie Plzeň, který vydělal již 400 milionů Kč a do stadionu neinvestoval téměř nic, jsou sice dnes populární mezi fanoušky, ale ti si asi neuvědomují, že dluhy budou muset zaplatit také ve zvýšené ceně vody.

Dnešní politici ODS se na radnici chovají nejen v rozporu s původními volebními sliby, ale i v rozporu s tím, co je považováno za jeden ze základních rysů konzervativního přístupu k politice, a tím je prozíravé spravování věcí veřejných. Všichni zastupitelé ČSD také hlasovali pro realizaci projektů, a přispěli tak ke zvýšení ceny vody o 60 % a tím poškodili zejména důchodce a nižší příjmové skupiny, pro které znamenalo skokové zvýšení ceny vody velký zásah do jejich rodinných rozpočtů.

Plzeňská radnice dokázala 20 let udržet vyrovnané rozpočty. Dnešní koalice ČSSD a ODS masivně zadlužila město za jediné volební období, a to zcela bez ohledu na ekonomické problémy, s nimiž se v současnosti země potýká. Nechce se mi věřit, že by si toho současní vedoucí představitelé města nebyli vědomi.

Autor je ekonom

Karel Stehlík