23.7.2019 | Svátek má Libor


MOBY DICK: Kde jsme

27.4.2013

Evropské jednotky, limity úsporných opatření, chlapské gesto, Švejk ve Vídni a útěk na Mars
**********************************************************

Sobota 20. dubna
V Česku skončila zima a začalo léto.

"Naši bratři, kteří zažili tu dobu, nevnímají, že by se staly nějaké velké křivdy, co se týče majetku." (Sjezd delegátů Bratrské jednoty baptistů v Chebu, jež reprezentuje 3000 členů, odmítá finanční vyrovnání od státu ve výši 227 milionů korun. Delegáti tvrdí, že částka je – příliš vysoká.)
Moby Dick: "Dobrá inspirace, že, Franto?"

"Visegrád si už nevystačí s tím, že se budou pouze pravidelně setkávat premiéři a členové vlád." (Radoslaw Sikorski, ministr zahraničí, Polsko, na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě.) Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko vytvoří společný "prapor rychlé reakce". Z celkových potřebných 2800 vojáků dodáme 800 kusů, což je poměrně nejvíc. (Ale nejvíc asi zaplatí Poláci, kteří v očekávání amerického stahování z Evropy začali zbrojit na válku v Pobaltí.) Tato "EU Battlegroup" převezme pohotovost od národních pohotovostních jednotek v prvním pololetí 2016. V EU tyhle půlroční mise běží už někdy od r. 2004. Novinkou má být, že takto zformovaná jednotka přežije i v době mimo pohotovost, zatímco jinak bývá rozpuštěna.
Mrtvá Kočka: "Takovýho kravskýho mrhání materiálem, lidmi a časem!"
Žena Moby Dicka: "Ale zase se ušetřily peníze…
Mrtvá Kočka: "…na formování celoevropských štábních struktur."

"Nyní hledáme model, jak do budoucna zachovat jádro praporu." (Daniel Koštoval, náměstek, první, MNO, ČR.)

"Evropské jednotky jsou systematicky společně nasazovány v misích, ať již v rámci NATO, EU, nebo OSN. Když se však vrátí na jednotlivé mateřské základny, jsme svědky něčeho úplně jiného. Jen několik zemí využívá příležitostí ke spolupráci na domácí půdě – i přes očividné výhody, pokud jde o úspory a sdílení osvědčených postupů. Takzvané "sdružování a sdílení schopností" není novým tématem (objevilo se před deseti lety v bezpečnostní strategii EU) a přineslo již řadu velmi dobrých výsledků. Nizozemské a belgické námořnictvo provádí společný výcvik personálu a společně zadávají zakázky na vybavení, ačkoli mají stále samostatné posádky a samostatné loďstvo. Například lodní kuchaři se připravují v Belgii, a nikoliv v Holandsku, což asi nikoho nepřekvapí." (Herman Van Rompuy, Evropská rada, stálý předseda, na výroční konferenci Evropské obranné agentury "Evropská obrana má zásadní význam", jež se konala před měsícem v Bruseli.)
Žena Moby Dicka: "Strategický horizont pana evroprezidenta…"

Prapor, který by technicky dokázal osvobodit zemi typu Mali, bude k dispozici nejen pro EU, ale i pro NATO.
Mrtvá Kočka: "Ó, jaká šlechetnost. Když ty jednotky byly původně zbudovány na bázi NATO!"
Vskutku: samostatné evropské síly s tisícihlavým samostatným vojenským a politickým velením, samostatnou politickou složkou a samostatným financováním si totiž, když bylo potřeba, braly stejné lidi ze stejného seznamu jako NATO. A když je náhodou mělo zamluvené NATO, tak byla EU bez vojska.
Mrtvá Kočka: "Ale Brusel je plný evropských generálů…"

"Jak si zahrát za Evropské jednotky?" (templar74 na fóru elektronics arts.)
"Aby jsi mohl hrát za Evropské jednotky, tak si musíš dokoupit BF2: Euro Force (booster pack). Nebo si stáhneš nějaké mapy, kde se tyto jednotky vyskytují. Také si můžeš změnit armády ve hře, ale to potom budeš moct hrát jenom hru pro Jednoho hráče." (Odpovídá Dert005.)
A tady vám napíšu něco o evropských jednotkách. Trénují se v kasárně. Nejdříve Archer/lučištník. Tuto jednotku všichni znáte, je to základ celé hry. Je velmi neodolná a slabá, ale zase je rychlá a má daleký dostřel a když jim přidělíte koše se žhavým uhlím (braziery), tak se jejich útok zvýší o 100 % a budou moct zapálit dehrové strouhy. Dále může kopat příkopy a lézt po žebříku, ale do útoku bych ji moc nedával (kvůli výdrži).
Cena: 1 luk, 12 zlata
Mrtvá Kočka: "Kuchaře byste tam neměli?"
Moby Dick: "Dříve ti vojáčci bývali cínoví, pak z plastu, a teď už jsou úplně – virtuální…"

Dopoledne proběhlo v Itálii 5. kolo prezidentských voleb. Díky jejich debilnímu systému opět bez výsledku. Poté přivedl Silvio Berlusconi zástupce politických stran (až na Grillovacích 5 hvězdiček) kolenačky za současným prezidentem Giorgio Napolitanem (88), kterého všichni s pláčem, naříkáním a rvaním vlasů poprosili, aby se účastnil šestého kola. Což Giorgio učinil – a absolutně vyhrál (740 z 1007 volitelů). Napolitano si ale předem vymínil: Politické strany se dohodnou na vládě, nové volby nebudou. Kvůli nekonstruktivnosti 5 hvězd se musí vytvořit velká koalice tří škorpících se stran: Demokratická strana Piera Luigi Bersaniho, Lid svobody Silvia Berlusconiho a konglomerát Občanská výzva Maria Montiho. Velká superkoalice musí hlavně reformovat volební zákon, Senát a financování politických stran. Což měla učinit už předchozí osmnáctiměsíční technokratická Montiho vláda, na což ovšem nikdo v italském parlamentu neměl náladu.

"Mikuláši, já jsem Jerry." (Vložka do inauguračního projevu nového venezuelského prezidenta. Co více Jerry, který Madurovi sebral mikrofon, pěkného řekl dále, není známo, neb televize pro sichr přerušila přímý přenos.)
"Mohl jsem být zastřelen." (Mikuláš Maduro, nový prezident, Venezuela, se zlobí na svou ochranku. Vypadá to, že jí amnestii neposkytne.)
Jsme žádostivi, zda se moci vzdá stejně ochotně, jako se vzdal mikrofonu. Venezuelská Národní volební rada totiž přecejen příští týden rozběhne "audit voleb". Což potrvá celý měsíc!

K čemu audit, když v úřad uvedeno? Neměla se inaugurace o ten měsíc odložit? Inu, prý nemohla. Dnes Venezuela slaví 203. výročí nezávislosti z roku 1810, a jinak by se to nestihlo.
Mrtvá Kočka: "No ale – co bude s platností dekretů, jež v tom měsíci případný lžiprezident Maduro vystaví?"
Žena Moby Dicka: "Něco mi říká, že tyto starosti jsou liché."
Mrtvá Kočka: "K čemu tedy celá ta šaškárna s přepočítáváním hlasů?"
Žena Moby Dicka: "Aby administrativa USA mohla říci svému lidu: Vybojovali jsme Venezuele demokracii, a nemuseli přitom bombardovat."

"Jsme tam, kde jsme chtěli být." (Henrique Capriles, prezidentský opokandidát, k rozhodnutí Národní volební rady o provedení auditu.)
Mrtvá Kočka: "Já bych ti řekla, kde jste, ale ještě není deset večer."
Moby Dick: "Ve Venezuele."
Kam na inauguraci dorazila také pravidelná squadra jihoamerických papalášů a věrný přítel venezuelského lidu Mohamed Ahmadíneřád (prezident, končící, Írán.)

Zemětřesení se přesunulo z Íránu a Pákistánu do jihozápadní Číny do provincie S'-čchuan. Mělo sílu jen 6,6, ale zabilo přes 200 lidí a skoro 12 tisíc zranilo. Roku 2008 na stejném místě silnější zemětřas (a nekvalitní pískobetonové stavby) zabil 80 000 lidí.

Neděle 21. dubna 2013

Jan Kubice pravil v televizní politické tólkšou, že si nedokáže "jako občan a ministr vnitra představit", že by i nadále mohla "normálně fungovat" spolupráce vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové s ředitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomášem Martincem. Nepostavil se tak za svého muže. A protože se ministr spravedlnosti Pavel Blažek za svou ženu postavil, je celkem jasné, kdo z kola vypadne.

"Máme dohodu!" (Vlora Çitaku, ministryně pro evropskou integraci, Kosovo, na Twitteru.) Srbové uznají samostatnost Kosovců a Kosovci poskytnou severokosím Srbům rozsáhlou autonomii včetně srbokosí policie, vlády, parlamentu a prezidenta. Srbáci a Kosáci se dohodli, ale Srbokosové se bouří:
"Stojíme si na své dohodě, že neumožníme realizaci této dohody." (Krstimir Pantić, bojovník za samostatnost Srbského Kosova.)

Summýš MMF ve Washingtonu doporučil Evropě zavedení bankovní unie a schválil Japonsku a USA další tištění peněz.
"Největší problém bude, jak s tím přestat, aniž by to neohrozilo především ekonomiky rozvojových zemí." (Christine Lagarde, ředitelka, generální, MMF.)
"Je to návykové!" (Žena Moby Dicka.)
"Pokud se nepodaří vyřešit staré problémy a současně odvracet hrozbu nových rizik, může světové ekonomická krize, která trvá už pět let, přejít do chronické fáze." (Ze zprávy Mezinárodního měnového a finančního výboru MMF.)

"Írán představuje opravdovou hrozbu… Izrael se rozhodne sám o tom jak se bude bránit." (Chuck Hagel, ministr obrany, USA, jenž se nachází na přátelské a obchodní návštěvě v Izraeli.) Aby se Izrael mohl bránit i na íránskou vzdálenost, bude podepsán kontrakt na dodávku tankovacích letadel KC-135, která umožní izraelským leteckým silám (IAF) operovat na velké vzdálenosti. USA prodají do Izraele i své konvertoplány V-22 Osprey, které zatím používají pouze USAF a US mariňáci. Podle Chucka by tuto techniku USA "neprodaly žádné jiné zemi".
Z Izraele pan ministr zamíří do Spojených arabských emirátů (prodej 26 F-16 + leteckých raket) a Saúdské Arábie (další ef- šestnáctky apod).
"Cílem je vytvořit v regionu kvalitnější síť pro nouzové případy." (Činitel, nejmenovaný, USA.)
"Vojenské řešení zůstává jako jedna z možností. Většina z nás ale cítí, že to musí být až možnost poslední." (Chuck Hagel, ministr obrany, USA.)
A aby ta možnost nebyla jako první, dorazí slíbené zbraně do Izraele – až za dva roky.

Hagel navštíví i Jordánsko, kam hodlají USA poslat bratrskou pomoc ve formě "obrněné tankové divize" plus 200 vojenských odborníků "v oblasti rozvědky, logistiky a zvláštních operací". Tento projekt mimořádně znechucuje ruské protektory syrského prezidentského diktátora Bašára Asada.
"Přítomnost amerických vojsk v Jordánsku může ještě víc vyhrotit syrskou krizi." (Alexandr Lukaševič, ministerstvo zahraničí RF, mluvčí.)
"Požár syrské občanské války se může rozšířit do Jordánska." (Z dřívějšího Bašárova prohlášení.) Syrská vláda viní Jordánsko, že se na jeho území vycvičují syrští ozbrojení disidenti.
"Myslím si, že těch 200 vojáků, o které se jedná, je součástí celkové operace, kterou plánují Američané. Není vyloučeno, že připravují nějakou invazi, přičemž záleží na tom, jak se budou vyvíjet události v Sýrii. Netají se tím, že chtějí vytvořit jakési nárazníkové pásmo na jihu Sýrie. Mají strach z islamistů a chtějí chránit hranice Izraele." (Salim Ali Asad, informační a analytický portál Vostočnyj express, šéfredaktor, pro Hlas Ruska.)
Ruskoarabští odborníci také upozorňují, že Američané hodlají v Jordánsku umístit jasně útočné rakety – přesněji komplexy protivzdušné obrany Patriot. Což "nepřinese Jordánsku nic dobrého".

Rovněž severokorejští raketoví odborníci jsou nesmírně rozhořčeni podobnými imperialistickými provokacemi ze strany agresivního Japonska.

Soukromá společnost Mars One hodlá v roce 2023 dopravit první lidskou posádku na Mars. Má jít jen o jednosměrnou cestu, z kosmonautů se mají stát osadníci. Členem některé ze šesti čtyřčlenných posádek může být kdokoli, kdo pošle motivační videoprezentaci a zapraví registrační poplatkem ve směšné výši $25. Předběžné přihlášky poslalo 45 000 lidí, 10 000 to myslí vážně. Aby se vydělalo potřebných $6 miliard na vyslání první mise, uspořádá Mars One obří reality show.
Žena Moby Dicka: "No tak já vidím rozpočet mise na Mars na úrovni sto miliard dolarů…"
Mrtvá Kočka: "Ale vejvar z reality šou dobrej, ne?"

Mars One očekává v červenci miliontého zájemce. Krát 25… Lepší než prodávat pozemky na planetách!

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickNÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Diskuse


počet příspěvků: 3, poslední 27.4.2013 08:45

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.