26.4.2024 | Svátek má Oto


MLSOTNÍK: Mlsná huba - nudle

11.7.2008

Jsem totiž mlsnější než líná a není mi líno uvařit třeba jen sama sobě. A když vařím jen pro sebe, nejčastěji jsou to těstoviny všech druhů, tvarů i barev. Prostě nudle.

Nudle se sýrovou omáčkou
Receptů na sýrovou omáčku je přehršel. Tohle je omáčka odkoukaná zpod ruky Catariny z Kalábrie, u které sestřina kamarádka dělala několik let slečnu k dětem. Příprava je jednoduchá tak, že jednodušší už být nemůže.Bubu - Barunka lesní
Na základní omáčku potřebujeme lžíci olivového oleje, 3-4 stroužky česneku, 1 krabičku taveného sýra (3-4 kousky, třeba apetito, smetanito, apod.), trošku  mléka, bílý pepř a možná sůl.
A pak ještě Něco. To Něco dá omáčce punc neopakovatelnosti. Může to být kousek kuřecích prsíček, zbyteček nivy, hrst špeku (slaniny), 2 kapie pokrájené na drobné kostičky (v tom případě vynecháme česnek), nebo jen hrst nasekané pažitky, či nati z jarních cibulek.
Nudle uvaříme dle návodu pěkně al dente. K sýrovce my rádi mašličky, nebo spirálky, nebo obláčky. A můžou být i tříbarevné.
Na pánvi rozpálíme olej, vsypeme česnek, ihned přidáme sýr, rozďoubeme vařečkou a chvilku mícháme. Pak přilijeme trošku mléka (asi 1,5 dcl) a dál mícháme do rozpuštění sýra. Pokud se nám zdá omáčka příliš hustá doředíme mlékem. Musíme počítat s tím, že omáčka jak chladne, houstne. Přistrouhneme pepř, ochutnáme, obvykle soli netřeba a necháme provařit. Vsypeme ocezené nudle a promícháme. Okamžitě podáváme.
A co to Něco?
Maso (kuřecí prsa či špek) chvíli opékáme před tím, než na pánev nasypeme česnek. Kuřecí prsíčka je potřeba osolit. Další postup stejný.
Paprika - použijeme-li papriku, vynecháme česnek. Na olivovém oleji chvíli opékáme papriku a pak teprve přidáme sýr a mléko. Omáčka má úplně jinou chuť.
Nivu přidáváme nastrouhanou do skoro hotové omáčky, necháme rozpustit, případně doředíme a nesolíme.
Jarní cibulku či pažitku sypeme až na nudle na talíři. Nemícháme s paprikou. Jinak může osvěžit i ostatní varianty.

Kudrnatý nudlový salát
Na salát se hodí drobnější těstoviny, obvykle používám minivřeténka (jsou krásně kudrnatá).
Potřebujeme rajský protlak (ne kečup, protlak), sůl, pepř, hodně kudrnaté petrželky a kousek parmazánu nebo podobného sýra (gran padano, gran moravia).
Nudle uvaříme al dente, propláchneme a necháme v cedníku okapat a zchladnout.
V míse promícháme už jen vlažné nudle s rajským protlakem (na velkou mísu těstovin stačí jedna malá konzervička protlaku), osolíme, opepříme, přidáme hodně, ale opravdu hodně nasekané kudrnaté petrželky (asi 2 hrstě z obou dlaní). Promícháme. Necháme vychladit. Podáváme na plátku pršutu (není bezpodmínečně nutné) s hoblinkami parmazánu, ozdobené černými olivami a kouskem rajčete.

Česká minestrone
Minestrone s úpravou pro českou mlsnou hubu. Ital by se asi divil.
Potřebujeme 1 cibuli, kořenovou zeleninu (1 mrkev, 1 petržel, kousek celeru, Italové by použilI řapíkatý), rajčata (3 větší), cuketu (1/2 menší - cca hrst kostiček), máme-li tak i kousek kedlubny, sušené houby (hrst), 2 stroužky česneku, hrstičku drobných těstovin, parmazán (gran padano, gran moravia), olivový olej, sůl, pepř, oregáno, petrželku, libeček.
Cibuli a kořenovou zeleninu nakrájíme na malé kostičky a orestujeme na oleji, přidáme nasekaný česnek, nakrájená oloupaná rajčata bez peciček (nebo půl plechovky krájených rajčat), cuketu, kedlubnu, houby a zalijeme vývarem (klidně z kostky). Přidáme hrstičku drobných těstovin. Uvaříme doměkka, dochutíme a podáváme s hoblinkami sýra a horkými česnekovými rohlíky.

Česnekové rohlíky - brutálně složité
Rohlík 3x šikmo shora nařízneme. Do řezu mázneme máslo a vložíme pár plátků česneku. Každý rohlík zabalíme do alobalu a necháme v troubě zapéct.

Vrtule s kalábrijskou kotletou
Z kotlet odsekneme obratel, necháme jen žebro, naklepeme, potřeme olejem, strouhneme pepř, proložíme snítkou rozmarýnu a necháme pár hodin odležet.
Dál budeme potřebovat, jarní cibulku s natí, nakládaná sušená rajčata, kousek cukety, větvičku rozmarýnu, trošku suchého bílého vína, olivový olej, sůl, pepř.
A vrtule.
Vrtule dáme vařit. Opět mají být al dente.
Kotlety osolíme, opečeme na pánvi a odložíme do tepla. Na téže pánvi ometeme nakrájenou cibulku a cuketu, přidáme nakládaná sušená rajčata (pokrájená), rozmarýn a zastříkneme  bílým vínem. Necháme prohřát. Do pánve vsypeme uvařené vrtule a promícháme. Na talíř upravíme hnízdečko z nudlí, navrch položíme kotletu, ozdobíme kolečkem rajčete a olivou.

Předcházející recepty voněly Itálií, a tak teď honem domů na typickou českou kuchyni.

Tatánkova paprička
Na tohle jídlo potřebujeme domácího králíka s hlavou a vnitřnostmi a přitom šetrně zabitého, aby neměl modřinu přes celou hlavu a ještě půl zad.
Jako každá omáčka, i tahle má úplně jinou sílu, když se dělá s kostmi.
Když seženu králíka, oddělím zadní nohy a hřbet a zbude mi to horší - srdce, ledvinky, hlava, krk, žebra a břicho, spodek hřbetu mezi zadnímy nohama a přední nohy. Přesně tohle se hodí na papričku. Někdo se při pohledu na hlavu na talíři otřepe, nevadí, není přece problém maso z hlavy před podáváním obrat. A jazyk je přímo excelentní.
V kastrole na másle opeču maso, bohatě zasypu sladkou paprikou, osolím, podliju, zaklopím poklicí a pomaloučku dusím. Když je maso měkké, vyndám ho, šťávu vydusím až na tuk, zapráším moukou a rozředím. Šťáva musí být hustší, podává se se špagetami a šťáva musí na špagetách držet.

A že by dnes nebylo nic sladkého?
Něco přece.

Ovocné semifredo
Na krém potřebujeme šlehačku, 2 lučiny (2x100g) a lžíci cukru. Všechno vmeteme do šlehače a za chvilečku máme krásný hustý krém. Chceme-li, můžeme přidat trochu kakaa. Já raději kakaové, můj nejdražší bez, takže umažu ještě jednu misku a v míse pak skládám proužky.
Ostružiny, maliny nebo jahody nakrájené na kousky lehce promícháme s krémem, urovnáme v mělké míse, zakryjeme folií a vložíme do mrazáku. Necháme napůl zmrznout (1-2 hodiny) a podáváme.

Paničko, a nezbude ti trošička pro ubohou hladovou pejsinku?

Šárka Bubeníčková (Bubu)