26.4.2024 | Svátek má Oto


MLSOTNÍK: Čím přispívá firma Bratří Zátkové k osvobození moderní hospodyně? (4.)

15.8.2009

Tapioka je sušená šťáva z těchto kořenů, které obsahují mnoho škrobu. Při své veliké výživnosti je tapioka tak lehce stravitelná, že bývá lékaři předepisována při chorobách žaludečních. Pro tyto své dobré vlastnosti hodí se znamenitě k přípravě polévek a kaší, ať už z vody nebo mléka, pro děti, rekonvalescenty, osoby churavé a nervosní. Vave - Zátkova kuchařka 1

Z tapioky lze také připraviti osvěžující huspeniny, které se podávají někdy na velkých plesech a večírcích. Tapioka se musí pomalu a déle vařiti, aby škrobová zrnka řádně nabobtnala. Zkuste jednou některý z našich předpisů a uvidíte, že budete spokojeny!

A nakonec si necháme to nejlepší!

Pravým pokladem pro maminky ve svízelné době odstavování kojenců je znamenitá a široko daleko oblíbená Zátkova diastasovaná a sterilisovaná krupička; o čemž svědčí tisíce pochvalných uznání nejen z úst matek samotných, nýbrž i od vědecky uznaných autorit lékařských.

Zátkova diastasovaná a sterilisovaná krupička není obyčejným výrobkem mlýnským, který některé firmy z mlýna kupují a do krabiček neb sáčků balí, prodávajíce jej pak za specialitu, nýbrž jemným výtažkem z jádra pšeničného (jádro z jádra), jehož výroba je vzhledem k účelu zvláště pečlivá a naprosto hygienická.

Je zbaven v míře nejvyšší látek dřevnatých i buničiny, sterilisován a i jinak dětskému zažívací mu ústrojí vhodně přizpůsoben. Umělých přísad krupička tato neobsahuje, je velice vydatná, lahodně chutná a důležito také je, že přichází konsumentu do rukou ve své původní bezvadné jakosti, neporušena ani prachem, ani vzduchem.

Abychom porozuměly, jaký dalekosáhlý význam má distase při výrobě Zátkovy krupičky, přečteme si toto odborné vysvětlení z úst. MUDr. J. Králové, assistentky "Nemocnice a Útulku čs. ochrany Matek a dětí" v Krči:

"U nás veliké obliby doznala příprava krupicové kaše ze Zátkovy diastasované a sterilisované krupičky pro děti. Krupička tato chová látky škrobové, které diastasí byly učiněny pro dětský organismus stravitelnějšími. Trávení škrobovitých látek v těle děje se v ústrojí zažívacím ponenáhlým účinkem šťáv trávení podporujících a to nejdříve účinkem slin a v nich obsaženého enzymu, ptyalinu, kde nastává první štěpení látek škrobovitých na látky jednodušší, tak zvané dextriny, další trávení nastává teprve ve střevě účinkem šťávy, jež je odměškem slinivky břišní a to hlavně látkou štěpící, zvanou diastasa, štěpí se na nižší uhlohydráty jako cukr sladový, který pak v tenkém střevě štěpí se na jednoduché cukry, jako je cukr hroznový a mléčný.

Vave - Zátkova kuchařka 2Cukr hroznový dovede pak již tělo samo pro sebe upotřebiti. Poněvadž mladý kojenec nemá ještě tyto látky štěpící složité uhlohydráty ve svém ústrojí zažívacím vyvinuty, tak jako dospělý člověk, hodí se pro jeho výživu škroboviny ve formě Zátkovy diastasované krupičky, neboť v ní diastasí jsou přeměny na dextriny a cukry, které již kojenec může stráviti a pro sebe využitkovati".

Sterilisací pak zničí se všechny choroboplodné zárodky rostlinné i živočišné tak, že Zátkova krupička i v tomto ohledu jsou prodávána pouze v původním balení vyhovuje nejpřísnějším hygienickým požadavkům.

Nejde-li Vašemu miláčkovi něco k duhu, hlavně však, chcete-li, aby mu nebyl přikrmováním pokažen žaludek, a chcete-li jej živiti nefalšovanou stravou přírodní, dejte mu Zátkovu diastasovanou a sterilisovanou krupičku!

"Nazpět k přírodě" a ven z labyrintu všech těch drahých chemických preparátů, doporučovaných jako "nejlepší" výživa maličkých, budiž heslem všech rozumných matek. Dítě není žádnou pokusnou stanicí, živte je způsobem přirozeným, jenž nechová pro zdraví jeho žádného nebezpečí a všude se skvěle osvědčil. Na tyto spolehlivé cesty, jedině správné a nejvýše účelné, při tom ale levné výživy dětské uvede vás Zátkova diastasovaná a sterilisovaná krupička.

Žádejte proto vždy výslovně jen krupičku Zátkovu v původních krabicích.

Jelikož je Zátkova krupička lehce stravitelná, koná výborné služby též ve stravě pro nemocné. Přinášíme odborné lékařské předpisy na kaše ze Zátkovy krupičky v dalším oddíle.

Mimo to se Zátkova krupička, jsouc velice jemná, hodí znamenitě k přípravě nákypů, flummery a různých jiných moučníků. Také z ní lze upraviti velmi lehké nočky nebo knedlíčky do polévky i jemný knedlík v ubrousku k masu, na kteréžto všechny pokrmy najde hospodyňka rozmanité a výborné předpisy v další části.

Minule jsem naslibovala pestrou směsku receptů, tak se budu snažit svůj slib dodržet. Mimochodem, všimli jste si, v jaké oblibě měl autor kuchařky květ? Dává ho snad do všeho!

209. Bramborové knedlíky se smaženkou

37 dkg vařených brambor, 10 dkg másla, 1/8 kg Zátkovy smaženky, 6 dkg strouhaného sýru, sůl, květ, 3 vejce

Brambory uvaříme, oloupáme a necháme státi do druhého dne. Pak utřeme máslo do pěny, přidáme rozemleté brambory, sůl, tlučený květ, strouhanou housku i sýr, vejce a vše dobře propracujeme na těsto. Sběračkou vykrajujeme knedlíky, jež vaříme ve slané vodě asi 10 minut. Uvařené omastíme a podáváme k dušené nebo zadělávané zelenině. Jsou výživné, neboť obsahují sýr a tři vejce.

210. Bramborová roulada s krupicí

1/2 kg vařených brambor, 1/4 kg Zátkovy krupičky, 4 vejce, 6 dkg sádla, 8 dkg Zátkovy smaženky, 1 cibule, 8 dkg slaniny, sůl.

Brambory uvaříme, oloupáme a vychladlé umeleme, přidáme k nim krupici, sádlo, sůl a vejce a vše vypracujeme na vále v těsto. Pak osmažíme pokrájenou cibulku na rozkrájené slanině, přimícháme do toho smaženku a máme nádivku připravenu. Bramborové těsto vyválíme na placku, potřeme nádivkou, stočíme, stiskneme na koncích a dáme vařiti, zavázané v mokrém servitku, na 1 hod. do slané vody. Uvařený závin se nakrájí na plátky a předkládá k zelenině nebo masu.

211. Slaninové knedlíky

10 dkg Zátkovy housky do knedlíků, 1/8 kg slaniny, 6-7 dkg mouky, 2 vejce, 1/6 l mléka, sůl

Slaninu rozkrájíme na drobno, rozpustíme do skleněna a housku na ní osmažíme. Pak zaděláme mouku s vejci a mlékem na řídké těstíčko, které přimícháme k osmažené housce. Pomoučněnou rukou tvoříme menší knedlíky, které vaříme asi 1/4 hod. ve slané vodě. Podáváme-li je k zelí obyčejnému nebo ještě lépe k zelí připravenému s rajskými jablky, máme znamenitý a vydatný zimní oběd.

212. Tvarohové knedlíčky se smaženkou

1/4 kg tvarohu, 1/8 kg Zátkovy smaženky, 2 vejce, 5 dkg másla, sůl, 1 lžíce mouky

Máslo utřeme se žloutky do pěny, pak přidáme nastrouhaný tvaroh, sůl a strouhanou housku spolu s moukou a tuhým sněhem z bílků. Z těsta utvoříme menší knedlíky, jež vaříme ve slané vodě asi 12 minut. Uvařené knedlíky roztrhneme vidličkou na půl, omastíme a podáváme k dušené zelenině. Jelikož tvaroh má mnoho bílkovin, nahradí nám tyto knedlíky výborně masitý chod.

84. Salát ze zelených fazolek

1/2 kg zelených fazolových lusků, 1 lžička soli, 2 špetky pepře, 4 lžíce oleje, 2 lžíce vinného octa nebo 1 lžíce citronové šťávy

Lusky zbavíme vláken a nakrájíme je na šikmé proužky. Uvaříme je ve slané vodě do měkka. Podle stáří trvá to 1/4 - 1/2 hod. Pak je ocedíme, necháme okapati a promícháme s olejem i octem, osolíme a opepříme. Salát tento je lepší, udělá-li se den napřed. Zajímavější chuti také nabude, promíchá-li se salátem z raj. jablíček

85. Karfiolový salát

1 karfiol, 1 vejce, 1 lžička hořčice, 4 lžíce oleje, 2 lžíce octa, sůl

Květák očistíme, opereme a uvaříme ve slané vodě do měkka, což podle velikosti trvá 20-30 minut. Pak ho vyjmeme a necháme vychladnouti. Zatím si připravíme omáčku. Vejce dobře umícháme, smísíme je s hořčicí a pak opatrně za stálého míchání přidáváme po kapkách olej a ocet. Studený květák rozdělíme na růžičky, urovnáme úhledně na mísu a polijeme omáčkou.

86. Francouzský salát z rajských jablíček

4 větší rajská jablíčka, 2 lžičky soli, 4 lžíce oleje, 1 lžíce citronové šťávy, 2 špetky pepře, 1/2 cibulky.

Zralá a tvrdá jablíčka omyjeme, po př. vrchní kůžičku stáhneme. Pak je nakrájíme na tenká kolečka, urovnáme na mísu, každou vrstvu osolíme, opepříme, polijeme olejem, pokapeme citronem a posypeme strouhanou cibulkou. Je výborný, smíchá-li se ještě se salátem ze zelených fazolek. Také můžeme rajská jablíčka, nakrájená a osolená smíchati s mayonnaisou (viz salát zeleninový).

88. Salát z červeného zelí (slovácký)

Malá hlávka červeného zelí, asi 1/2 kg, 1/4 l octa, ? l vody, 4 kostky cukru, 5 dkg slaniny, 1 lžička soli, 1 lžička kmínu.

Zelí nakrouháme a postavíme vařiti do slané vody s octem, přidáme kmín a cukr. Vaříme celou hodinu, pak odstavíme rendlík a zelí necháme ve vodě vychladnouti. Teprve když je studené, scedíme je, dáme na misku a v poslední chvíli polijeme nakrájenou slaninou, do skleněna rozpuštěnou.

89. Zeleninový salát s mayonnaisou - letní

Mladá brukev, květák, zelený hrášek, zelené lusky fazolové, rajská jablíčka

Vší zeleniny dohromady asi 1/2 - 3/4 kg. Brukev oloupáme a nakrájíme na kostky, uvaříme ve slané vodě. Hrášek vyloupáme a též uvaříme. Květák uvaříme v celku a pak rozdělíme na růžičky. Zelené lusky zbavíme vláken, nakrájíme na šikmo a uvaříme do měkka. Pouze rajská jablíčka zůstanou syrová, nakrájí se na malá kolečka. Uvařenou a ocezenou zeleninu smícháme s mayonnaisou.

Mayonnaisa letní:

3 žloutky, 4 lžíce oleje, 3 lžíce citronové šťávy, 5 lžic vody ze zeleniny, pepř, sůl

Vše rozkverláme spolu a šleháme ve vodní lázni, až to zhoustne. Salát je lepší rozleží-li se, proto ho děláme den napřed. Přísadu zeleninovou můžeme libovolně měniti, některou vynechati a přidati třeba chřest, karotku a j.

90. Zeleninový salát s mayonnaisou - zimní

1/2 kg brambor rohlíčků, 2 mrkve, 1 petržel, 1 veliký celer, (1 pastinák).

Brambory uvaříme ve slupce a pak oloupáme, vychladlé nakrájíme na kostičky. Zeleninu oškrábeme, uvaříme ve slané vodě a také nadrobno nakrájíme. Zelenina je lepší, vaří-li se večer před upotřebením a nechá přes noc vařená státi ve vodě. Ráno pak uděláme mayonnaisu a zeleninu i brambory s ní promícháme. V zimě, kdy jsou vejce drahá, děláme mayonnaisu takto:

Mayonnaisa zimní:

1 celé vejce, 6 lžíc oleje, 2 lžíce citron. šťávy, 2 lžice vody ze zeleniny, pepř, sůl

Celé vejce rozkverláme se lžící citronové šťávy a se 2 lžícemi oleje a vody. Pak to rozkverláme ve vodní lázni, ihned jakmile to zhoustne, odstavíme hrnéček a postavíme ho do studené vody. Pak teprve přidáme pepř a sůl a po trochách ostatní olej a citron, šťávu za stálého míchání. Chceme-li míti chuť ostřejší, můžeme přidati pro změnu trochu strouhané cibulky nebo lžičku hořčice.

(Příště si osvojíme základní pravidla při vaření Zátkových těstovin i dalších výrobků fy. Monopol Bří. Zátkové v Českých Budějovicích a řekneme si, jak máme pracovati s jednotlivými výrobky této firmy, abychom dosáhli optimálního výsledku.

Naučíme se vařit sladká i masitá jídla, smažit nejrůznější karbonátky a vařit rozmanité kaše.)

Vave