26.4.2024 | Svátek má Oto


MIGRACE: Ochrana Schengenu je základ

17.10.2015

Chorvatsko nepovažuje českou a slovenskou pomoc Maďarsku v rámci V4 za „přátelskou“. Zneužití volného průchodu přes hranice Schengenu bez kontroly však bylo základem chaosu.

Zatímco hlídkování na hranicích mezi státy schengenského systému považuji za zbytečnou demonstraci síly a náklady na tyto akce za vysoce neefektivní, uzavření Schengenu proti nekontrolovatelnému průchodu běženců je úplně o něčem jiném. Právě hranice Schengenu by měly být oním základním sítem, které oddělí „zrno od plev“, tj. ty, kteří utíkají před válkou, a ty, kteří jdou „za lepším“.

V této souvislosti je zapotřebí zmínit, že podle oficiální albánské statistiky odešlo letos z Albánie, která je již obecně považována za bezpečnou zemi, do zahraničí a hlavně Německa 18 000 lidí. Pokud tak někdo tvrdí, že v migraci je až 40 % Albánců, je tento údaj naprosto scestný. Převažují migranti ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu, tj. států, kde zuří občanská válka. Na druhou stranu i německé úřady připouštějí, že se v Německu vydává za „Syřany“ až třetina uprchlíků, kteří se Sýrií nemají nic společného. Tato situace je důsledkem naprosto nekontrolovatelné turecko-řecké hranice a z toho plynoucího chaosu.

Je smutnou vizitkou, že Řecko plnilo v létě stránky novin z důvodu možného bankrotu, zatímco migrační chaos, na kterém se Řekové podíleli mírou vrchovatou, v té době nikoho až tak moc netížil. Teprve v posledních dnech začíná efektivnější kontrola námořní hranice Schengenu mezi Řeckem a Tureckem a také teprve nyní se EU rozhoupala k účinnější podpoře států, v nichž žije nejvíce uprchlíků ze Sýrie, tj. Turecka a Jordánska.

Zcela odstrašujícím příkladem je ale politika Saúdské Arábie, která se na řešení uprchlické krize nepodílí, i když má takové finanční možnosti. Uprchlíci hovoří o tom, že Saúdové nemají o jejich osud žádný zájem a pomoc Saúdské Arábie syrským běžencům je prakticky nulová. To jen potvrzuje, že nepřátelství mezi různými frakcemi muslimů přebíjí potřebu pomoci lidem v nouzi.

Má-li zůstat Schengen v platnosti a nemají-li na hranicích mezi státy EU opět úřadovat celníci a policisté, je efektivní kontrola hranic Schengenu tím nejlepším řešením v současné době. Chorvatsko si tak může stěžovat, nicméně i ono se podílí na chaosu tím, že migranty převáží autobusy od hranice k hranici, hlavně aby v Chorvatsku nikdo nezůstal. To není pomoc, to je podstatná část problému.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz