26.4.2024 | Svátek má Oto


MÉDIA: Umělci deset let po televizní vzpouře

7.12.2010

Blíží se desáté výročí takzvané televizní krize z přelomu let 2000/2001. Výročí bezprecedentní vzpoury pracovníků televize, která až dodatečně získala požehnání odborů. Ze vzpoury se přes noc stala ta nejvznešenější stávka, jakou si lze představit. Motivem nebylo nic menšího než zachování hodnoty nejvyšší - svobody slova. Na Kavčích horách a na Václavském náměstí šlo tehdy o charakter polistopadové demokracie. Alespoň tak nám to prezentovali ti, kdo se postavili na stranu vzbouřenců - někteří umělci a jiné VIP osobnnosti. V rozporu se smyslem celého toho cirkusu, který měl být vzdorem proti zasahování politiků do fungování veřejnoprávních médií, se po bok "bojovníků za svobodu" postavili také někteří politici. Tím byla kocourkovská fraška dovršena.

Věděl jsem tehdy to, na co mnozí z aktérů nejspíš ani nepomysleli. Že celým tím tyjátrem nastavili laťku proklatě vysoko. Chtějí-li hrát fér, musejí si přiznat, že vytvořili morálně závazný precedens. Kdykoli se bude v České televizi dít něco zásadně nekalého, co je přiměje k občanskému nesouhlasu, mělo by následovat to, co v zimě 2000/2001. Mohutné protesty občanů. Nejlépe na obou místech, Kavčích horách i Václavském náměstí.

Říká se, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Ať už tomu věříme či nikoli, jisté je jedno. Po deseti letech od vzpoury znovu vidíme mnoho z tehdy aktivních celebrit podepsaných pod otevřeným dopisem, který se kriticky vyjadřuje k dění v ČT. (Viz článek na serveru Lidovky.cz z 3. 12. 2010.)

Z pozice člověka, který před deseti lety stál na opačné straně než TV vzbouřenci a který 31. 12. 2000 podepsal petici za dodržování principů demokratického právního státu, si dovolím položit několik upřímně míněných otázek.

Domnívají-li se pánové Ludvík Vaculík, Zdeněk Svěrák, Jan Rejžek a s nimi další desítky signatářů otevřeného dopisu, že Česká televize se stala ztělesněním klientelismu, pak se nemohu nezeptat: Není toto konkrétní obvinění přinejmenším stejně závažné jako onen údajný vliv, který na televizi měly mít některé politické strany prostřednictvím vedení Jiřího Hodače?

Tehdy jste kvůli něčemu, co nebylo jasně prokázané, dokázali přitáhnout občany na demonstrace, kde vyjadřovali podporu myšlenkám vzbouřenců. Mnoho lidí vám uvěřilo, že situace je vážná.

Jste-li dnes přesvědčeni o tom, co v otevřeném dopise uvádíte, nenastal čas uspořádat podobné demonstrace a vyzvat veřejnost, aby vás podpořila? Je-li politický vliv na televizi veřejné služby oprávněně vnímán jako zlo, není klientelismus zlem právě takovým?

Ptám se tedy: Půjdete demonstrovat, abyste dokázali, že měříte všem stejným metrem? Pokud odpovíte záporně, ptám se dál: Proč proti Hodačovi tehdy ano a proti Janečkovi dnes ne?

Stejskal.estranky.cz