27.5.2018 | Svátek má Valdemar
LITERATURA: Ikarie 1/2008

7.1.2008 0:05

 • Ikarie 1/2008TOPlistIKARIE 01/2008
 • Šéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Jan Patrik Krásný

Rozlet a SF Kavárna

 • Co je to BRAK? - Kromě definice braku se od Vlado Ríši dozvíme to, co stejně všichni tušíme – za brakovou literaturu je velmi často považována i ta s označením sci-fi, přestože stejně jako v jiných žánrech je i zde možné najít díla kvalitní a zmetky. Sci-fi to má o to těžší, že její kvalitu prověří až čas a dnešní autoři mohou být rádi, že nežijí v době J. Verna, kdy by i ti nejlepší z nich byli považováni za vše, jen ne za významné,seriózní a kvalitní spisovatele.
 • Filmové novinky - Herec Mario Van Peebles by měl režírovat film UNITER o politikovi, který se vrátí do své minulosti za účelem přípravy sebe sama na to, co jej v životě očekává. Dále se dozvídáme, v jaké fázi jsou pokračování slavných filmových sérií – nejvíce potěšeni budou příznivci Indiana Jonese.
 • Křest knihy P. Neomillnerové - Se uskutečnil na Fénixconu a tak si fantasy povídky o touhách těla pod souhrným názvem HRY NA BOLEST můžeme v brzké době přečíst i my.
 • Metrénský incident - Už v minulém díle IKARIE jsme se seznámili s tímto pozoruhodným projektem několika nadšenců a nyní se kromě podrobností o filmu dozvídáme i to, že došlo k dalšímu promítání a bez šance na shlédnutí tohoto filmu nejsou ani účastníci velkých conů.
 • Zemřel Ira Levin - Spisovatel, který začínal jako scénárista, zemřel ve věku 78 let na infarkt. Jeho první román Polib mne a zemřeš dostal v roce 1953 cenu E.A.Poa a druhý nejznámější Rosemary má děťátko zfilmoval v roce 1968 Roman Polanski s Miou Farrowovou v hlavní roli.

Světová SF

Ian McDonald: DŽINOVA ŽENA (cena HUGO 2007)

Poslyšte vyprávění po vzoru súfijských legend a žasněte nad příběhem lásky ve městě starém jako lidstvo samo – v krásném, horkém a tajuplném Dillí…

Bůh na počátku věků stvořil dvě bytosti – člověka z hlíny a džina z ohně. Žili vedle sebe po dlouhá tisícíletí dokud člověk, pyšný a marnivý nestvořil ještě jednu bytost – AEAI. Umělá inteligence na nejnižším stupni slouží člověku, na středním je jeho významným partnerem a na tom nejvyšším člověka v mnohém přesahuje. Džinové jsou nespokojeni, atmosféra houstne a nikoho nezajímá, jak významné je pro AEAI milovat a být milován. Svazky mezi lidmi a džiny jsou běžné, jaké pouto však dokáže spojit umělou inteligenci s výjimečným člověkem uslyšíme v poutavém příběhu z daleké budoucnosti.

Výtečný anglický spisovatel, držitel mnoha ocenění (např. LOCUS) se objevuje na stránkách IKARIE již poněkolikáté a my si můžeme vychutnat jeho mistrovské dílo.

Janusz A. Zajdel: MANTEZIJÍ JED

Ugo měl celý život smůlu. Nikdy v ničem nevynikal a pokud už někdy dosáhl úspěchu, tak to bylo souhrou náhod nebo podvodem. Tak se také ocitl na mimozemské Stanici, kde by se mu snad mohlo podařit ukončit ono smolné období a vydobít si ostruhy na poli slávy. Příležitost se naskyte velmi brzy, ale Ugo nedokáže vystoupit ze svého stínu a využije opravdu všech možností jak vyniknout a mít úspěch.

Polský autor nezapře v této povídce svoji profesi fyzika, přesto však dokáže velmi podrobně prokreslit jednotlivé postavy s jejich charaktery.

Česká SF

Jana Rečková: DOVOLENÁ MISE (IKAROS 2007 – 1. místo)

Llandor zná zpoza mříží věznic víc vesmírných světů, než by kdo mohl hádat. Po poslední amnestii se vrací na Zemi do Prahy za svou sestrou a hned po příjezdu se mu daří komplikovat si život záchranou známé modelky. Zaplétá se do osidel nástrah, léček a citů až začíná být jeho život v nebezpečí. Pomohou mu jeho výjimečné schopnosti k záchraně a rozluštění složité hádanky najatých vrahů?

Publicistika

Digitální aréna: ZAKLÍNAČ

Seriál natočený podle povídek A. Sapkowského nedopadl právě slavně a o to více se čekalo na uvedení této hry na trh. Hra je velmi dobrá, následky Vašeho rozhodnutí se mohou táhnout poměrně daleko hrou a výrazně ovlivnit její průběh. Má dlouhý a vypilovaný příběh, dobré prostředí a slušný dabing, hrací doba je kolem 50 hodin.

Soutěži o hodnotné ceny je tentokrát věnovaná celá druhá stránka obálky časopisu.

Rozhovor: Jana Rečková – JE TĚŽKÉ NEPSAT SCI-FI

Lékařka – neuroložka začala psát v roce 1989 pro svého syna. Zcela samozřejmě se cítí být ovlivněna svou profesí, protože jedině ve fantastické nadsázce se dá popsat vše, s čím se v práci potkává. Není v lehkém postavení, protože heslo dne:“Buď svůj a hlavně piš stejně jako ostatní“ nepřeje psychologicky složitějším výtvorům a tím se zvyšuje pravděpodobnost, že skončí v šuplíku. Nemá rádada historickou literaturu a protože se občas ztotožňuje se svými postavami, nejhůře se vciťuje do mladých půvabných dívek. A její tušení budoucna? „Realita je strašlivě divná a pokaždé z ní vybafne něco příšerného. Horor, to je budoucnost“.

Článek uzavírá bibliografie této výtečné spisovatelky.

Jaroslav Jiran: LITERÁRNÍ SOUTĚŽ IKAROS 2007 – VÝSLEDKY

Z počátečních 165 povídek jich do finále postoupilo 16 a čtyřčlenná porota celkem jednomyslně zvolila vítězem povídku Jany Rečkové DOVOLENÁ MISE. Následuje podrobný seznam dále oceněných povídek a závěrem samozřejmě výzva k účasti v dalším, již dvanáctém ročníku soutěže, jejíž uzávěrka je 31.5.2008.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

Největší cizí sluneční soustava je od nás vzdálena pouhých 41 světelných let a jmenuje se 55 CANCRI. Má plynné obry a vědci vážně uvažují o možné přítomnosti planety nebo měsíce, na kterém by byly podmínky vhodné pro život.

Vybuchne Yellowstone? Naposledy se tak stalo před 70 000 lety a to byla jen jedna z menších erupcí. Protože by měl výbuch nedozírné následky pro celou planetu, sleduje dění v celém parku soustava čidel, měřících přístrojů a v poslední době i družicových radarů. Ty neomylně zjistily, že se celý povrch parku rychle zvedá tempem 7 centimetrů za rok. Vědci však zůstávájí v klidu a prorokují uklidnění v celé oblasti a následně opětovný pokles terénu.

Falešné vzpomínky nám nabízí naše paměť spolu s těmi pravými. Člověk věří svému omylu tak dokonale, že obstojí na detektoru lži a vybavuje si i detaly, které nejsou skutečné. To je bohužel zatím vše, co se podařilo vědcům zjistit: odlišit pravé vzpomínky od falešných se zatím nedaří ani tím nejpodrobnějším vyšetřením mozku.

Františka Vrbenská: Rustam Zabuli

Málokterá země se může pochlubit tak velkolepými dějinami jako Írán – Persie. Její počátky jsou totožné se zrodem lidské civilizace a byla synonymem pro kultivovanost, vzdělanost a umění. V této zemi sepsal jeden z největších básníků Firdausí „Knihu králů“, plnou dějinných událostí, válečných scén a akčních postřehů. Oslava perské historie je vtělena do postavy hrdinského a čestného generála Rustama (Rostama, Rustema), který byl výjimečný už tím, že po několika týdnech svého života dosáhl výšky a síly mladého muže. Brzy si ochočil svého koně Rachše a věrně si navzájem stáli po boku až do posledních dní. Samozřejmě byl nucen odolávat nástrahám a účastnit se bojů s nepřáteli, ale i se šibalským drakem a nebezpečnou čarodějnicí. Největší slávu si však získal svou nešťastnou láskou, která jej později svedla ke smrtelnému zápasu s vlastním synem. Vždy stál na straně své vlasti a v boji za ni také umírá jako správný válečník – sám.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Vetřelec vs. Predátor 2

Ceny od společnosti Bonton Film čekají na 5 výherců, kteří odpoví správně na tři otázky k tomuto filmu.

Ondřej Čížek: AKTA X

Stručná historie fenoménu, který neumírá

Pro úvod snad několik hesel: Paranormální aktivita, Vláda popírá vědomost, Pravda je někde tam venku,… Kdo ještě neví, o čem je řeč, zaspal dobu. Legendární znělka na motivy Marka Snowa nás pravidelně zvala na setkání s tím nejodvážnějším agentem FBI, jakého si jen dokážeme představit a samozřejmě o nic pozadu nezůstávala jeho realistická, pragmatická a vědátorská kolegyně.

Chris Carter byl i přes studium žurnalistiky a práci redaktora předurčen k režisérskému řemeslu. Filmový svět jej zcela pohltil a uchvátil, což mu však umožnilo mimo jiné to, že bez velkých potíží natočil pilotní díl svého prvního seriálového projektu, který všechny ohromil.

Seriál se rozjel v USA roku 1993, každý díl sleduje sedm milionů domácností. Úspěch dovolí Chrisovi založit vlastní produkční společnost a zvát si do další série nové tváře. Druhá série získává „televizního Oscara“ jménem EMMY. Třetí sérii sleduje pokaždé kolem 15 milionu domácností a je doposud pokládána za nejlepší. Ve čtvrté a páté sérii dochází k dalšímu rozvoji konspirace a – světe div se – přichází na řadu humor. Ten boduje, každý díl sleduje 20 milionů domácností. Chrise napadá, že by nemusel být špatný celovečerní film a ten také přichází do kin v roce 1998. Následuje natáčení šesté a nejkrizovější, sedmé série. V polovině osmé končí Duchovny a přicházejí noví hrdinové s novou mytologickou linií. V květnu 2002 se diváci devátou sérií se seriálem loučí. Velkolepý závěr však nechává vše otevřeno a v současné době by mělo být v plném proudu natáčení druhého celovečerního filmu.

Filmové premiéry

 • Francis Lawrence: Já, legenda – 10. 1. 08 (*****)
 • Robert Wiene: Kabinet doktora Caligariho – 10. 1. 08 (****)
 • Alejandro Jodorowsky: Svatá hora – 10. 1. 08 (****)

Kino

 • David Slade: 30 dní dlouhá noc (Jiří Pavlovský ***)
 • Rob Zombie: Halloween ( Jiří Hovorka *1/2)
 • Robert Zemeckis: Beowulf ( Jiří Pavlovský ****)
 • Russell Mulcahy: Resident Evil: Zánik (Jiří Pavlovský ****)

DVD

 • Jim Wynorski: Požírač kostí (Pavel Žďárek *)

Vivisektor

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Démonova kletba, Domovina a Chlapec s mečem.

Čtenáři čtenářům doporučují Mlhu, Ploty z kostí a Rock mého života, naopak varují před U nás v Agónii, Zlým snem a Váhami osudu.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Kolektiv autorů: Pod kočičími hlavami (Pavel Vinický ****1/2, Vlado Ríša ****)
 • Pavel Renčín: Jméno korábu (Wojta Běhounek****, Vlado Ríša ***)
 • Karolína Francová: Zrádce (Gabriela Šlapáková***)
 • Ben Bova: Orion (Aleš Smutný ***)
 • Walter Kirn: Aktivní anděl (Petr Šimáček *1/2)
 • Kolektiv autorů: Imperium Bohemorum (Ivan Adamovič *****,Vlado Ríša ****)
 • Pavel Baroch: V moci proudu (Filip Pivoňka ***)
 • Haruki Murakami: Afterdark (Tomáš Javůrek *****)
 • Paul McAuley: Třetí oko (Martin Čermák ***1/2)
 • Tim Powers: Plout na vlnách podivna (David Potůček ****)
 • Zdeněk Jecelín: Blíženci z ledové pouště (František Ryčl ***)
 • Petr Mandík: Příště se zmrazit nenechám (Ivan Mls ***)
 • A.R.R.R.Roberts: Hoblit aneb cesta tam a samé zmatky (Zdeněk Záleský ***1/2)

Komiks

 • Morvan: Paříž pod vodou (Filip Gotfrid **, Vlado Ríša ***1/2)
 • Tomáš „Hibi! Matějíček: Šifra mistra Hanky (Vojtěch Čepelák ***)

A následuje už jen výčet nových knih a komiksů.

Alča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...