28.4.2024 | Svátek má Vlastislav






LITERATURA: Fantasy and Science Fiction CZ Jaro 2008

8.7.2008 0:05

Fantasy and Science Fiction F&SF jaro 2008TOPlistČlánek původně vyšel na stránkách www.fandsf.cz. Publikován na Sardenu je se svolením autora i šéfredaktora magazínu Martina Šusta. Autorem recenze je ing. Jaroslav Pleva.

Daryl Gregory: Antimožné
Dospělý se snaží vrátit k dětské bezstarostnosti a opět vidět svět dětskýma očima. Nostalgická povídka, která mi chvílemi připadala jako zmatený sen dospělého o dětství. Nijak moc mne nezaujala.

Fred Chappel: Tanec stínů
Stíny mají vlastní způsob existence a zároveň jsou lidé, kteří sbírají přímo je anebo alespoň jejich obrazy. Dobře zpracovaný nápad i napsaný děj. Poetika jazyka, které nic neubral ani překlad. Dílo se mi líbilo.

Amy Sterling Casilová: Políbit hvězdu
Postižená hrdinka se vypořádává se svým handicapem. Technické rekvizity jsou spíše jen pozadím pro zpracování duševních pochodů hlavní postavy. Popis pocitů postiženého člověka je zřejmě těžký úkol, autorka se s ním obstojně vypořádala, ale povídka na mne hlouběji nezapůsobila.

David Marusek: Usámo, zavolej domů
Výčet více i méně šílených možností jak najít obávaného teroristického vůdce a zaměření se na jednu z těchto eventualit s heslem "účel světí prostředky". Hlavní (a rádoby kladný) hrdina, který byl zároveň vypravěčem, mi byl nesympatický. Závěr byl očekávaný a dobrý. Vhodné čtení do autobusu.

Nancy Springerová: Chlapec, který splétal koním hřívy
Lehce fantastický příběh o mladém mistrovi ve splétání nejen koňských hřív. Příjemná pohádka pro odrostlejší děti. Titulní hrdina sice v příběhu pronese jen jednu větu, ale děj by podle mne rozhodně nijak neutrpěl, kdyby nepromluvil vůbec. Jinak se mi příběh líbil.

Alexander Jablokov: Špatné číslo
Svět je malý a souvislosti se objevují na nečekaných místech.Osud ženy vyrovnávající se s minulostí se spojí s jinými osudy. Kletby a současná magie. Dobré počtení, jen závěr byl na můj vkus už trochu moc překombinovaný.

Theodore Sturgeon: Hurkl je veselá potvůrka
Hravá a veselá povídka o tom, jak byla Země zachráněna před krveprolitím. Humorné a povedené počteníčko.

Richard Bowes: Převozníkova žena
Pohled do zázemí v časoválkách. Jak se rodina jednoho z angažovaných musí vypořádávat se svým životem s časovými přeskoky. Povídka mne nijak nezaujala, možná by mne bavila víc, kdybych znal celý cyklus.

Michael Swanwick: Urdumheim
Další verze stvoření člověka a jeho dozrávání k dnešní podobě. Příběh měl spád a i bez znalosti světa Draků z Babylonu byl srozumitelný. Velmi dobré dílo.

Kathy D. Wentworthová: Kaleidoskop
Zmatený život hlavní hrdinky, která neví, která z jejích vzpomínek je skutečná a která ne. Zvlášť když se zdají být hodnověrné všechny a postupně dochází i ke střetávání různých realit. V podstatě šlo o neobvyklým způsobem napsanou love story. Pomineme-li možnost šílenství hrdinčina, zůstává nám tu snad už jen možnost prolínání paralelních světů, ve kterých se život Ally málem ztratil. Při čtení jsem se chvílemi obával, aby autorka povídky neskončila jen u výčtu možných variant hrdinčina příběhu, ale vše dospělo ke zdárnému konci.

Jeffrey Ford: Ve službách mistra fantasy
Svižná a vtipná povídka o autorovi románového cyklu a jeho pomocnici. Ke slovu se také dostanou i románové postavy, které sehrají svou roli i v životě pomocnice Mary. Čtivá povídka.

K dobrým článkům Jiří Popiolka o již vyšlých či právě vycházejících knih jen tolik, že od Lukjaněnka jsem zatím četl pouze trilogii o hlídkách a souhlasím s faktem, že za cenu jistého exhibicionismu píše celkem srozumitelně. Ostatně většina spisovatelů píše proto, aby to čtenář četl. Osobně si však myslím, že by psaní zaměřené na výsledný efekt nemělo být v díle moc patrné - a to je u některých děl Sapkowského a většiny Viewegha dost znát (chvílemi si připadám jako při sledování sitcomu a téměř čekám, že se ozve nahraný smích či podobná reakce publika). Lukjaněnko to narozdíl od nich naštěstí umí lépe podat (respektive skrýt).

Příspěvek Jaroslava Velinského byl dalším zajímavým pohledem do autorské kuchyně. Jen komolení jmen osob a názvů nakladatelství mi v daném případě ovšem přišlo zcela zbytečné. Žádné utajení se tím nekonalo a nepřišlo mi to ani vtipné.

V pohledu na dílo velikána polské sci-fi očima Františka Novotného mne zaujalo jak povídání o kybernetice, tak i pozadí vzniku některých románů Stanislava Lema. Teologicko sexuální teorie u románu Solaris mne však nijak blíže neoslovila. Pohlavní pud je bezesporu mocný, jen nevím, zda víc zmítal autorem Solarisu nebo jeho čtenářem případně recenzentem. Budeme-li totiž moc chtít, nalezneme topografii ženských pohlavních orgánů i v novoročním projevu prezidenta republiky. Recenzenti tak kolikrát najdou v díle skryté motivy o nichž nevěděl ani sám autor. Variací na téma "co tím chtěl básník říci" jsem už četl hodně, přičemž skoro každý z pisatelů tvrdil a "dokazoval", že jen ten jeho pohled je pohledem jediným správným. No jo, takže vlastně proč by dnes nemohl platit jinak docela dobrý názor Františka Novotného.

Co se týče změny vydávání Magazínu na čtvrtletní, musím poznamenat, že dvouměsíčník mi vyhovoval víc (podle hesla "méně, ale častěji"). Nicméně chápu důvody, které k tomuto vedly a předpokládám, že si časem zvyknu. A doufám, že se tato změna příznivě odrazí i v minimalizaci zpoždění při vycházení časopisu (už tak ho jako předplatitel dostávám určitou dobu poté, co jej uvidím a prolistuju na pultech knihkupectví).

A malou připomínku k jinak hezkým ilustracím uvnitř čísla. Nemůžu se ubránit dojmu, že místo uhlu (nebo co to za techniku kresby je) by byla vzhledem k sazbě Magazínu vhodnější a hlavně výraznější perokresba.

Toto číslo celkově řadím k těm průměrnějším, vyzdvihuji zejména dílka Freda Chappela (Tanec stínů), Michaela Swanwicka (Urdumheim) a K.D. Wentworthové (Kaleidoskop).

Magazín Fantasy & Science Fiction jaro 2008
Gregory, Daryl - Chappell, Fred - Casil, Amy Sterling - ...

Nakladatel: Triton
Překladatel: Adéla Kalousová, Robert Tschorn, Pavel Bakič, Zdeněk Uherčík, Jitka Melicharová, Petr Kotrle, Richard Podaný, Karel Makovský, Filip Krajník, Vladislava Vaněčková, Alena Švomová
Obálka: Max Bertolini
Redakce: Martin Šust, Marie Semíková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 240
Rozměr: 125 x 200
Provedení: paperback

Cena: 185 Kč

Jaroslav Pleva










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...