15.8.2018 | Svátek má Hana


KYTKOVNÍK: Hořec jarní

2.5.2014

Hořce jsou vesměs horské rostliny. Hořec jarní sice roste v horách také, ale jako jediný dokáže vegetit i v nízkých nadmořských výškách. Drobná rostlinka kvete v dubnu typickými, byť poměrně drobnými květy.

Je silně vlhkomilná a odvodnění pozemků ji v Jižních Čechách, až na jedinou výjimku, vyhubilo. Letos jsem na oné jediné lokalitě zastihl všehovšudy dva, už pomalu odkvétající květy. Hořce jarní potřebují vlhkou půdu a nesnášejí konkurenci ostatních rostlin, tolerují jen nízký pravidelně sekaný trávník.

Pěstování v kultuře je sice možné a rostliny je možno, světe div se (!) občas sehnat i v zahradnických závodech, ale musíme počítat s tím, že jde o krátkověký druh a pokud semena nebudou klíčit, rostlina po několika letech ze skalky zmizí.  

 

Krakonoš Neviditelný pes


ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Diskuse


T. Zana
18:19
2.5.2014

P. Pů
...
12:02
2.5.2014

Z. Yga
8:57
2.5.2014

počet příspěvků: 3, poslední 2.5.2014 06:19