26.5.2018 | Svátek má Filip


IZRAEL: Vypukla třetí intifáda?

13.11.2014

To, co začalo jako ojedinělé arabské útoky na izraelské civilisty a policii v Jeruzalémě, se nebezpečně rozrůstá a šíří po celém Izraeli.

Nepokoje se objevily už v březnu a vystupňovaly se po červnové vraždě tří izraelských studentů na Západním břehu Jordánu a odvetném upálení palestinského chlapce izraelskými extremisty.

V červenci a srpnu došlo k útokům traktorem, buldozerem a bagrem v ulicích Jeruzaléma, při nichž zahynuli čtyři lidé, a začalo přibývat incidentů, kdy Arabové ničili jeruzalémskou tramvaj.

Koncem října najel Arab autem do lidí čekajících na nástupním ostrůvku a zabil tříměsíční dítě a ekvádorskou turistku.

Následoval pokus o vraždu izraelského rabína, který propaguje povolení židovských modliteb na Chrámové hoře; v Jeruzalémě vzplanuly nepokoje související s horou, kde podle muslimů Izrael ohrožuje islámská svatá místa, když se Arabům pokouší zabránit v násilnostech. Minulý týden zabil další Palestinec autem dva Izraelce na stanici tramvaje.

Nyní se násilí přeneslo i do zatím klidného Tel Avivu, kde byl v pondělí ubodán voják. V tentýž den zabil jiný Palestinec nožem mladou ženu na Západním břehu, kde díky koordinovaným zásahům izraelské armády a palestinských bezpečnostních složek k podobným incidentům dosud nedocházelo.

I tam se teď ale situace vyhrocuje – v úterý vojáci při násilných protestech zabili jednoho demonstranta a armáda vyslala posily. V Jeruzalémě je na denním pořádku vandalismus, kamení, zápalné láhve a útoky na policisty, stejně jako házení kamenů po automobilech na dálnicích kolem metropole, včetně hlavní spojnice z Jeruzaléma do Tel Avivu.

Počet obětí terorismu za minulých šest měsíců stoupl na dvanáct a jen za poslední měsíc je jich víc než za uplynulé dva roky. Izraelcům se vracejí hrůzostrašné vzpomínky na první a druhou intifádu a chodit po ulicích Jeruzaléma se opět stalo ruskou ruletou.

Napětí se zvýšilo i na severu Izraele v Galileji, kde minulý týden policista zastřelil Araba, který se vrhl na jeho auto s nožem. Následovaly mohutné protesty, stávka místních Arabů a demonstrace arabských studentů až v Haifě nebo na telavivské univerzitě.

Izraelským bezpečnostním složkám se zatím nedaří nepokoje utlumit. V Jeruzalémě to komplikuje fakt, že tamější policie nemá tak široké pravomoci jako armáda na Západním břehu.

K vypjaté atmosféře občas přispívají i izraelští pravicoví aktivisté, kteří se například ve čtvrtek pokusili proniknout na Chrámovou horu, aby propagovali právo židů se na ní modlit.

Některých útoků se dopustili Palestinci propuštění z izraelských věznic v rámci výměn vězňů. Izraelský parlament proto před týdnem schválil zákon, který osvobozování teroristů odsouzených na doživotí v budoucnu vládě znemožňuje.

Současné útoky podněcuje Hamás a Islámský džihád, ale i palestinská samospráva. Její předseda Mahmúd Abbás vychvaluje zabité atentátníky jako mučedníky, označuje automobilové útoky na civilisty za „autonehody“, dovoluje publikaci kreslených „vtipů“ vyzývajících k atentátům na Izraelce pomocí vozidel, tvrdí, že mešity na Chrámové hoře jsou v ohrožení, a vyzývá Palestince, aby je bránili „za každou cenu“.

Protiizraelské podněcování samosprávou je letitý problém, který trvale udržuje a posiluje radikalizaci Palestinců a brání mírovému řešení.

Teď si navíc Abbás potřebuje „vylepšit pověst“ po válce Izraele a Hamásu, jemuž stoupla popularita, a k tomu má Abbásovi nikoli poprvé posloužit podpora nepokojů a vražd Izraelců.

Zároveň však ve vlastním hájemství, na Západním břehu, dohlíží, aby palestinské bezpečnostní složky úzce spolupracovaly s izraelskými a nedošlo k nějakým událostem, které by ho mohly stát křeslo.

Náčelník izraelské policie Jochanan Danino trvá na tom, že současná vlna násilí není třetí intifáda, ale jen řada incidentů, jimž nelze zabránit, neboť se jich dopouštějí jednotlivci, a nikoli organizované skupiny.

Zabránit by jim však šlo, kdyby o jejich zastavení aktivně usilovalo palestinské vedení v čele s Abbásem. Za současného stavu se budou spíše stupňovat.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


počet příspěvků: 19, poslední 13.11.2014 11:16

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.