26.4.2024 | Svátek má Oto


IZRAEL: Útok v Súdánu a únos Palestince z Ukrajiny

9.4.2011

Ve středu došlo v Súdánu k útoku, který média označila za „záhadný“. Střela vypálená buď z bojového letounu, vrtulníku nebo lodě na automobil v přístavu Port Súdán zabila dva muže, kteří v něm cestovali.

Súdán z útoku obvinil poměrně vzdálený Izrael a s největší pravděpodobností má pravdu. Izrael měl však k atentátu na cizím území pádné důvody.

Podle izraelských zpravodajských zdrojů byl jednou obětí prominentní člen palestinského Hamasu, druhou Íránec a oba v Súdánu řídili pašování íránských zbraní do pásma Gazy, jimiž Hamas už 11 let ostřeluje Izrael. Zdroje uvádějí, že v Súdánu se vylodila izraelská jednotka zvláštního nasazení, provedla atentát střelou z pevniny a byla okamžitě evakuována vrtulníkem. Zásah byl tak rychlý, že se svědci nedokázali shodnout, odkud vlastně raketa přišla.

Palestinec s Íráncem přijeli ze súdánského města Atbara, které je jednou z největších základen zbrojních pašeráků v regionu. Už v osmdesátých letech sloužila Al-Kajdě a dodnes na ní působí blízcí spolupracovníci Usámy bin Ládina. Írán sem posílá zbraně pro Hamas a libanonský Hizballáh ze svého přístavu Bandár Abás; v Atbaře se arsenál překládá na nákladní automobily, které jej přepravují přes Sinajskou poušť do Egypta a odtamtud pašovacími tunely do pásma Gazy.

Atbarou prošla i nedávná zásilka yperitu a nervového plynu, který Írán koupil pro Hamas a Hizballáh od nečekaného prodejce – povstalců v Libyi. Více než tři tisíce střel s chemickou náplní patřilo Muammaru Kaddáfímu a padlo rebelům do rukou, když obsadili Benghází. Přítomnost islámských agentů a ozbrojenců Hamasu a Hizballáhu mezi libyjskými povstalci potvrdil koncem března i americký velitel NATO James Stavridis.

Izrael v posledních třech letech boj proti íránským dodávkám zbraní Hamasu, Islámskému džihádu a Hizballáhu zesílil. V listopadu 2009 námořnictvo zadrželo nákladní loď Francop, která vezla zbraně pro Hizballáh, a před měsícem plavidlo Victoria s obrovským zbrojním arsenálem pro Gazu. Ani zásah v Súdánu není první – před dvěma lety zničil izraelský letoun u súdánsko-egyptských hranic konvoj íránských zbraní směřujících do Gazy a brzy potom i nákladní loď se zbraněmi, která ze Súdánu vyplula. Pašování zbraní pro Hamas organizoval i Mahmúd Mabhúh, který byl vloni zavražděn v Dubaji.

Součástí boje proti Hamasu je i případ palestinského inženýra Dirára abú Sísího z pásma Gazy, který v únoru zmizel na Ukrajině. Jeho rodina obvinila tajnou službu Mosad z jeho únosu a Izrael minulý týden oficiálně přiznal, že Gazana skutečně zadržuje. Toto pondělí se však ukázalo, že Abú Sísí není jen obyčejný inženýr, ale zásadní příčina vojenské vyspělosti Hamasu. Vystudoval vojenskou akademii v ukrajinském Charkově u profesora Konstantina Petroviče, experta na rakety Scud. V posledních letech pak nebezpečně zdokonalil dolet raket Hamasu. V roce 2005 kásamy nedoletěly dál než šest kilometrů; koncem téhož roku to už bylo 15 kilometrů a dva roky nato 22 kilometrů. Před devíti lety Hamas podomácku vyrobil první protitankovou střelu, která pronikla ocelí do hloubky šesti centimetrů, a o šest let později do 26 centimetrů. Abú Sísí v současnosti pracoval na vývoji minometné střely, která dokáže prostřelit pancíř silný jeden metr a zničit i tank Merkava. Abú Sísí měl pro Hamas zásadní bojový význam a dokonce se mu přezdívá „otec raket“. Účinnost zbraní Hamasu se jeho přičiněním za posledních pět let zvýšila čtyřnásobně.

V pondělí byl oficiálně obžalován z příslušnosti k teroristické organizaci, pokusů o vraždu a podílu na vývoji raket s dlouhým doletem. Podle žalobce byl Abú Sísí ještě před třemi lety vojenským velitelem Hamasu a po izraelské operaci Lití olova byl nominován do čela vojenské akademie, která cvičí teroristy. Kromě vývoje se podílel i na pašování ruských protileteckých střel a byl členem vedení Hamasu. Kvůli Dirárovi abú Sísímu je dnes v ohrožení života polovina Izraele.

I kvůli němu Hamas pokračuje v ostřelování a je čím dál troufalejší. Ve čtvrtek odpálil skoro 50 raket a zcela vědomě vystřelil protitankovou střelu na jasně označený školní autobus, kde vážně zranil 16letého chlapce. Hned nato ohlásily teroristické skupiny v Gaze opět příměří, už druhé za posledních osm dní. Následovala však izraelská odveta, při které bylo zabito pět Palestinců – premiér Benjamin Netanjahu z Prahy teroristům vzkázal, že útokem na děti zašli příliš daleko. A rakety z Gazy létají dál.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6